Dismenorėja. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Dismenorėja, mėnesinių ciklo sutrikimas – tai skausmingos mėnesinės, kurioms būdingas apatinės pilvo dalies spazminio pobūdžio skausmas. Pirminė dismenorėja. Antrinė dismenorėja

Priežastys

Dismenorėjos atsiradimui labai svarbus prostaglandinas F2a (PG F2a), jo metabolitai bei leukotrienai. Jie sukelia gimdos susitraukimus, gimdos kaklelio stenozę ar susiaurėjimą, didina kraujagyslių pralaidumą, didina vazopresino atsipalaidavimą. Šių biologiškai veiklių medžiagų perteklius didėja, kai mėnesinių metu suyra sekrecinio endometriumo ląstelės. Minėtos veikliosios medžiagos, skatindamos gimdos lygiųjų raumenų susitraukimus, sukelia išemiją, kuri, kartu su padidėjusiu nervų galūnėlių jautrumu, ir lemia skausmingumą. Elgsenos ir psichologiniai faktoriai taip pat turi reikšmės pirminės dismenorėjos etiologijai. Pirminė dismenorėja atsiranda tik esant ovuliaciniams ciklams.
Antrinė dismenorėja dažniausiai yra nulemta endometriozės, adenomiozės, gimdos pogleivio miomų, gimdos spiralės ir, daug rečiau - lėtinio kiaušintakių uždegimo ir sąaugų mažajame dubenyje arba įgimtos ar įgytos obstrukcijos lytiniuose takuose, įskaitant gimdos kaklelio stenozę, kiaušidžių ir kitų dubens organų gerybinių ir piktybinių auglių, šlapimo pūslės patologijas.

Į viršų