Daugiavaisis nėštumas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Daugiavaisiu nėštumu vadinamas toks nėštumas, kai moters organizme auga du ar daugiau vaisių.
Tokie nėštumai sudaro 0,7-1,6 proc. visų gimdymų. Dvynukai pasitaiko vienąkart iš 80, trynukai – vienąkart iš 6400, o ketvertukas – vienąkart iš 512000 gimdymų.

Medicininis gydymas

Svarbu kuo ankščiau diagnozuoti daugiavaisį nėštumą ir atidžiai stebėti nėščiąją. Ji turi pakankamai ilsėtis, išsimiegoti, vengti stresų, nervinės įtampos, sunkaus fizinio darbo, tinkamai maitintis (valgyti daugiau mėsos, pieno produktų, vaisių ir daržovių, kasdien gauti pakankamai vitaminų ir mikroelementų (ypač vitamino C, kalcio ir geležies).
  • Jei gimdos tonusas padidėjęs, nuo 20 nėštumo savaitės skiriami 2-4 savaičių trukmės profilaktiniai gydymo kursai su 1-2 savaičių pertrauka gimdos tonusą atpalaiduojančiais vaistais.
  • Jei yra ryškesnių priešlaikinio gimdymo požymių, taikoma Magnio sulfato tirpalo arba selektyvaus β2-adrenomimetiko Hexoprenalini sulfas lašinė infuzija į veną ligoninėje.
  • Dėl dažnai pasitaikančios nėščiųjų mažakraujystės, nuo 16-20 nėštumo savaitės rekomenduojama profilaktiškai vartoti geležies preparatus. Ginekologas, atlikdamas tyrimą per makštį, reguliariai tikrina nėščiosios gimdos kaklelio būklę, kad laiku būtų diagnozuotas gimdos kaklelio nepakankamumas arba gresiantis priešlaikinis gimdymas.
  • Prasidėjus gimdymui, gimdymo veiklos silpnumas koreguojamas nedidelėmis gimdymą skatinančių vaistų dozėmis. Skatinama labai atsargiai, atsižvelgiant į sąrėmių stiprumą, nes pertempta gimda gali plyšti.
  • Gimdymas nuskausminamas opioidinių receptorių agonistų injekcijomis į veną ar į raumenis, spazmolitikais, epidurine nejautra.
  • Užgimus pirmajam vaisiui, tuoj pat perspaudžiama jo virkštelė, gimdyvė ištiriama per makštį, nustatoma antrojo vaisiaus padėtis, jo pirmaujanti dalis. Jeigu antrasis vaisius guli išilgai, praplėšiama jo vaisiaus vandenų pūslė, nuleidžiami vandenys, kad prieš laiką neatsiskirtų placenta; nuleisti vaisiaus vandenys skatina gimdą susitraukinėti. Jeigu antrasis vaisius guli skersai, tai jis gimdoje paverčiamas ir ištraukiamas už kojų. Jeigu vaisiaus apgręžti nepavyksta, atliekama Cezario pjūvio operacija antram vaisiui išgelbėti. Stengiamasi, kad antrasis ar trečiasis vaisius gimtų kuo greičiau, geriausia – per 10 min. po pirmojo vaisiaus gimimo. Tai sumažina gimdymo komplikacijų ir naujagimių mirtingumo riziką. Per visą gimdymo laikotarpį kardiomonitoriumi stebima vaisių būklė – rašomos jų širdies veiklą atspindinčios kreivės. Visuomet naujagimiams ir motinai geriau, jei gimdymas vyksta natūraliu būdu, tačiau kai kuriais atvejais to padaryti neįmanoma ir gimdymas užbaigiamas Cezario pjūvio operacija.
  • Cezario pjūvio operacija atliekama tada, kai pirmojo vaisiaus pirmeiga sėdyninė, o antrojo – galvinė (norint išvengti „susirakinimo” galvutėmis gimdymo metu), kai abu vaisiai gimdoje guli skersai, kai gimdymo veikla silpna ir nesustiprinama medikamentais, kai vaisiai jaučia ūmų deguonies stygių, kai auga trynukai ar ketvertukas.

Į viršų