Ūminė limfoleukemija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Svarbu sustabdyti kraujavimą, kad ligonis netektų kuo mažiau kraujo. Reikia gydyti pagrindinę ligą, nutraukti vaistų, sukėlusių tokią būklę, vartojimą. Esant didelei žaizdai ir sunkiai sustabdomam kraujavimui, perpilama trombocitų masė.

Prieš visas procedūras reikia įspėti gydytoją apie vartojamus vaistus ir esančias ligas. Jei planuojama atlikti operaciją ar kitas procedūras, susijusias su kūno paviršiaus pažeidimu, reikia iš anksto pasitarti su gydytoju apie vaisto vartojimo nutraukimo ar pakeitimo kitais vaistais būtinumą.

Tyrimas

Diagnozei nustatyti, atliekami šie tyrimai:

  • Bendras kraujo tyrimas. Nustatoma anemija, trombocitopenija, nudažius specialiais dažais matomos blastinės ląstelės.
  • Kaulų čiulpų aspiracija. Ji atliekama paimant nedidelį kiekį skystosios kaulų čiulpų dalies. Procedūra atliekama vietiškai nuskausminus odą, po to specialia adata ištraukiama kaulų čiulpų ir mikroskopu įvertinami ląstelių pokyčiai. Kaulų čiulpų aspiratas atliekamas leukeminių ląstelių kiekiui ir morfologijai įvertinti. Taip pat šis tyrimas naudojamas imunofenotipavimui ir chromosomų įvertinimui.
  • Kaulų čiulpų biopsija. Ji atliekama iš dubens kaulo specialia adata paimant nedidelį kaulo gabalėlį su kaulų čiulpais. Kaulų čiulpų biopsija parodo, kiek liga išplitusi kaulų čiulpuose ir kiek likę normalių kraujodaros ląstelių. Kaulų čiulpų tyrimai kartojami gydymo veiksmingumui ir liekamajai ligai įvertinti.
  • Atliekant citogenetinius tyrimus, galima nustatyti Filadelfijos (Ph+) chromosomą turinčią ir šios chromosomos neturinčią ūminę limfoblastinę leukemiją. Ph+ leukemija retai pasitaiko vaikams, tačiau suaugusiems nustatoma apie 25–30% atvejų. Ši leukemija lemia blogesnę ligos prognozę ir reikalauja intensyvesnio gydymo.
  • Imunofenotipavimo ir citogenetiniai tyrimai labai svarbūs parenkant gydymo intensyvumą, vaistų derinius ir gydymo trukmę.

Į viršų