Megaloblastinė anemija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Anemija (kitaip mažakraujystė) – tai patologinė būklė, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir/ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius ir kyla audinių hipoksija.

Megaloblastinė anemija – tai patologinė organizmo būklė, kai dėl vitamino B12 ir/ar folinės rūgšties stokos, yra sumažėjusi hemoglobino koncentracija ir eritrocitų skaičius. Dažniau serga senyvi, vyresni kaip 60-70 metų žmonės.

Patarimai ir profilaktika

Maistas turi būti visavertis – reikia valgyti gyvulinės kilmės produktų (mėsą, kepenėles, kiaušinius), pakankamai vaisių ir daržovių (ypač tai svarbu vaikams, paaugliams, moterims nėštumo ir žindymo laikotarpiu). Gydyti ligas, galinčias sukelti vitamino B12 ar folinės rūgšties stokos anemiją. Nėščioms moterims folinės rūgšties preparatų gali būti skiriama profilaktiškai. Geriant vaistus, sutrikdančius folinės rūgšties apykaitą organizme, taip pat reikalingas didesnis jos kiekis (dėl to pasitarkite su savo gydytoju). Profilaktiniai kraujo patikrinimai leidžia diagnozuoti ankstyvosios stadijos anemiją, laiku pradėti gydymą bei išvengti komplikacijų. Gydyti ligas, galinčias sukelti i vitamino B12 ar folinės rūgšties stokos anemiją. Nėščioms moterims folinė rūgštis gali būti skiriama profilaktiškai. Geriant vaistus, sutrikdančius folinės rūgšties apykaitą organizme, taip pat reikalingas padidintas folinės rūgšties kiekis (dėl to pasitarkite su savo gydytoju). Profilaktiniai kraujo patikrinimai leidžia diagnozuoti anemiją ankstyvuosiuose stadijose ir laiku pradėti gydyti bei išvengti komplikacijų.
  • Be gydytojo paskirto gydymo, reikia valgyti geros kokybės gyvulinės kilmės maisto produktus. Vitamino B12 yra visuose gyvulių audiniuose, bet ypač daug jo yra galvijų kepenyse, inkstuose, raumenyse, taip pat daug šio vitamino yra kiaušiniuose, žuvyse. Augalinės kilmės produktuose šio vitamino praktiškai nėra. Folinės rūgšties junginių labai daug yra augalinės kilmės produktuose (špinatuose, kalafioruose, salotose, aguročiuose, citrinose), taip pat jų yra ir kepenyse, žuvyse, kiaušiniuose), tačiau termiškai apdorojant maistą didesnė jų dalis suyra.
  • Anksčiau sergantys šia liga buvo gydomi žaliomis kepenėlėmis, inkstais, džiovintu kiaulės skrandžiu. Šiuo metu tai turi tik istorinę reikšmę. Vitamino B12 ir folinės rūgšties preparatai yra pigūs, gerai toleruojami ligonių, efektyvūs ir lengvai prieinami.
  • Į viršų