Limfadenopatija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Limfadenopatija – tai limfmazgių padidėjimas. Limfmazgiai – tai imuninės sistemos dalis.  Žmogaus limfinę sistemą sudaro limfmazgiai, limfagyslės, blužnis, limfoidinis audinys, esantis kvėpavimo takuose, žarnyno gleivinėje. Limfinė sistema labai svarbi patekus į organizmą infekcijai, svetimam baltymui ar pan. Patekęs svetimkūnis sukelia imuninę reakciją ir suaktyvina limfinę sistemą. Dėl to gali padidėti vienas ar keli limfmazgiai. Daugiausiai limfmazgių turi 10 metų vaikai.

Tyrimas

Gydytojas palpuodamas įvertina limfmazgių dydį, konsistenciją, paslankumą, skausmingumą. Kartu yra vertinami kiti ligonio nusiskundimai, bendra būklė, ir pagal tai bei apžiūros duomenis, sprendžiama, ar reikalingas nuodugnesnis ištyrimas – kraujo, imuniniai, rentgeno, ultragarso ir kiti tyrimai.

Infekcinėms ligoms būdingi minkšti, skausmingi, paslankūs, padidėję limfmazgiai. Limfogranulomatozei, navikų metastazėms būdingi kieti, nepaslankūs limfmazgiai.

Gali būti atliekama limfmazgio biopsija – procedūra, kurios metu adata paimamas nedidelis fragmentas audinio, jis specialiai paruošiamas ir vertinami pokyčiai, matomi per mikroskopą. Limfmazgių biopsija atliekama, jei padidėję limfmazgiai, o kitais būdais nepavyksta nustatyti jų padidėjimo priežasties (įtariama Hodžkino limfoma, vėžio metastazės, tuberkuliozė, sarkoidozė).

Į viršų