Leukemija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Leukemija – tai piktybinis kraujo sistemos navikas su būtinu pirminiu kaulų čiulpų (KČ) pažeidimu. Terminas leukemija kilęs iš graikų žodžių leukos, reiškiančio baltas, ir haima, reiškiančio kraujas, ir vartojamas aprašant ligonius, turinčius didelį leukocitų kiekį.

Ligos tipai ir etapai

Leukemija yra klasifikuojama pagal ligos progresavimo greitį ir ląsteles dalyvaujančias patologiniame procese.

Pagal eigą ir ląstelių subrendimą skiriamos ūminė ir lėtinė leukemijos formos:

  • Ūminės leukemijos metu vyrauja nesubrendusios kraujo ląstelės (blastai). Jos neatlieka subrendusioms kraujo ląstelėms būdingų funkcijų, dauginasi greitai, liga greitai progresuoja. Ūminė leukemija turi būti agresyviai gydoma
  • Lėtinės leukemijos metu vyrauja labiau subrendusios ląstelės, kurios dauginasi lėtai ir gali kurį laiką normaliai funkcionuoti. Kai kurios lėtinės leukemijos ilgai nepasireiškia jokiais klinikiniais simptomais ir ilgą laiką lieka nediagnozuotos.

Pagal tai, kokios baltojo kraujo ląstelės dalyvauja patologiniame procese, leukemijos yra skirstomos į mieloidinės eilės ir limfoidinės eilės leukemijas

  • Limfoidinės eilės leukemijos. Pažeidžiama limfoidinės kamieninės ląstelės arba limfocitai
  • Mieloidinės eilės leukemijos. Jų metu pažeidiama mieloidinės kamieninės ląstelės, kurios yra eritrocitų, leukocitų ir trombocitų pirmtakai.

Taigi gali būti ūminė bei lėtinė mieloidinės eilės ir ūminė bei lėtinė limfoidinės eilės leukemija:

  • Ūminė limfoleukemija – tai dažniausia vaikų amžiuje pasitaikanti leukemija. Ūmine limfoleukemija gali sirgti ir suaugusieji.
  • Ūminė mieloleukemija. Tai dažnas leukemijos tipas, kuriuo serga tiek vaikai, tiek suaugusieji
  • Lėtinė limfoleukemija. Tai dažniausia suaugusiųjų leukemija. Lėtinė limfoleukemija retai būna vaikams.
  • Lėtinė mieloleukemija. Šia leukemijos forma daugiausia serga suaugusieji. Ilgą laiką lėtinė mieloleukemija gali nesukelti jokių simptomų, kol galiausiai leukeminės ląstelės pradeda greitai daugintis ir liga gali pereiti į ūminę mieloleukemiją.

Į viršų