Leukemija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Leukemija – tai piktybinis kraujo sistemos navikas su būtinu pirminiu kaulų čiulpų (KČ) pažeidimu. Terminas leukemija kilęs iš graikų žodžių leukos, reiškiančio baltas, ir haima, reiškiančio kraujas, ir vartojamas aprašant ligonius, turinčius didelį leukocitų kiekį.

Medicininis gydymas

Efektyviausias leukemijos gydymo būdas yra chemoterapija, kai gydomu vienu ar keliais priešvėžiniais vaistais, naikinančiais vėžines ląsteles. Gydant kai kurių rūšių leukemijas kartais taikoma radioterapija ar bioterapija. Leukemijų gydymui gali būti taikoma kamieninių ląstelių transplantacija.
Kiekviena leukemijos rūšis yra jautri tam tikram chemoterapinių vaistų rinkiniui. Vaistai ir gydymo laikas kiekvienam asmeniui skirtingas. Paprastai gydymas užtrunka nuo metų iki dviejų.

Kamieninių ląstelių transplantacija (kaulų čiulpų transplantacija) - tai gydymo būdas, kurio metu atstatomi negrįžtamai sunaikinti paciento kaulų čiulpai. Transplantuojamos gali būti sveiko donoro kaulų čiulpų ar kraujo kamieninės ląstelės, kurios pagal audinių tipą atitinka ligonio audinius. Donoru gali būti brolis, sesuo ar visai negiminingas asmuo, turintis tapatų audinių tipą. Kamieninės ląstelės surenkamos, užšaldomos ir po intensyvaus leukemijos gydymo sulašinamos ligoniui. Kamieninių ląstelių transplantacija gali būti singeninė (iš monozigotinio dvynio), alogeninė (iš kito žmogaus), autologinė (naudojamos paties ligonio kamieninės ląstelės).

Jei gydoma intensyvios chemioterapijos kursais, ligonis turi būti maitinamas kaloringu, lengvai virškinamu maistu. Visas maistas turi būti gerai termiškai apdorotas (virta mėsa, virti vaisiai ir daržovės, tik virintas pienas ir t.t.), kad į organizmą nepatektų bakterijos, galinčios sukelti papildomas infekcines komplikacijas. Taip ligonis turi būti maitinamas tol, kol normalizuosis jo kraujas (atsiras pakankamai normalių baltų kraujo kūnelių). Po pravesto chemioterapinio gydymo būtina vengti kontaktų su sergančiais įvairiomis virusinėmis ar pūlingomis infekcijomis žmonėmis, didelių žmonių susibūrimų. Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydantį gydytoją, kad jis galėtų vertinti kraujo tyrimus, laiku pastebėtų atsiradusius organizmo būklės pokyčius.

Į viršų