Stuburo iškrypimas (skoliozė) – normalių stuburo linkių pagilėjimas ar priešingai, išsilyginimas, arba linkio į šoną susiformavimas. Simptomai: nugaros skausmas, nevienodai atsikišusios mentės, vienas klubas, petys aukščiau už kitą.
Patarimai ir profilaktika
- Taisyklingos laikysenos įgūdžių ugdymas nuo mažens, netaisyklingos laikysenos ankstyva korekcija.
- Teisingas darbo ir poilsio režimas, taisyklinga pilnavertė mityba.
- Pakankamas fizinis aktyvumas.
- Rekomenduojama visavertė dieta, turinti pakankamai vitaminų (ypač vitamino D) ir mineralų (kalcio, magnio, cinko). Šios medžiagos yra itin svarbios kaulo formavimuisi. Pakankamai kalcio ir vitamino D turi gauti ne tik augantys vaikai ir paaugliai, bet ir vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys po menopauzės osteoporozės profilaktikai.
- Rekomenduojami pratimai, stiprinantys pilvo, nugaros raumenis. Stiprūs šios grupės raumenys tarsi prilaiko stuburą taisyklingoje padėtyje, neleidžia jam iškrypti. Patartina judėti, sportuoti. Ypač tinka plaukiojimas. Venkite sporto šakų, apkraunančių stuburą – bėgiojimo, šuolių, tinklinio, krepšinio.
- Pratinkitės prie taisyklingos laikysenos. Miegoti patariama ant standaus neįdubusio čiužinio, nedidelės plokščios pagalvės. Pasirinkite patogią kėdę ir darbo stalą. Vaiko rašomąjį stalą ir kėdę pritaikykite vaiko ūgiui.
Ekspertai rekomenduoja

Ar įmanoma ištiesinti vaikystėje ar paauglystėje iškrypusį stuburą? Į ką turi kreipti dėmesį tėvai?
Fizinė medicina ir reabilitacija, Rūta Burzdžienė
Fizinė medicina ir reabilitacija, Rūta Burzdžienė
Deja, vaikystėje ar paauglystėje iškrypęs stuburas nebeišsitiesina. Tačiau tikslingais, į sutrikusias grandis orientuotais biomechaniniais pratimais galima išlaisvinti tarsi spyruoklė suspaustą stuburą, suteikiant jam daugiau erdvės. Kalbėdami apie ydingos laikysenos korekciją, turime galvoje ne vien stuburą. Taisyklinga stuburo forma priklauso nuo tvarkingai subalansuotos raumenų sistemos. O... Daugiau...