Diupitreno kontraktūra. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Diupitreno kontraktūra (pagal Guillaume Dupuytren, 1777-1835) yra lėtai progresuojanti plaštakos deformacija, dėl lenkiamųjų sausgyslių įtempimo, dėl kurios tampa sunku ištiesti pirštus, atlikti buities darbus. Pokyčiai atsiranda labai iš lėto. Dažniausiai pažeidžiami bevardis ir mažylis pirštai.

Priežastys

Nėra nustatytos tikslios priežasties, kodėl kai kuriems žmonėms atsiranda delno kontraktūros. Yra manoma, kad dėl to kalti gali būti autoimuniniai procesai, tai toks sutrikimas, kai nuosavos imuninės ląstelės puola kitus kūno audinius ir organus. Taip pat pastebėta, kad žmonėms turintiems kontraktūras delne jos dažnesnės ir kitose kūno vietose, pavyzdžiui pėdose arba varpoje.

Tačiau yra žinomi reikšmingi rizikos faktoriai, susiję su kontraktūrų vystymusi. Jos dažnesnės vyresnio kaip 50 metų amžiaus žmonėms, vyrams, taip pat tiems, kurių giminėje yra buvę tokių atvejų, ypač tiems, kurie yra kilę iš Šiaurės Europos (kartais Diupitreno kontraktūra dar vadinama Vikingo ranka). Taip pat rūkantys, vartojantys alkoholį ar sergantys cukriniu diabetu yra didesnėje rizikoje, nes šios būklės lemia mikroskopinius pakitimus kraujagyslių sienelėse, vėliau sąlygojančius ir sausgyslių įsitempimą. Taip pat pastebėta, kad mikrotraumos gali paspartinti ligos progresavimą.

Į viršų