Bechterevo liga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Bechterevo liga (ankilozinis spondiloartritas) - tai lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti stuburą ir sakroileinius sąnarius, o kai kuriais atvejais ir periferinius sąnarius arba vidaus organus (akis, širdį, žarnyną). Dėl šios ligos ilgainiui stuburas tampa visiškai nejudrus.

Ligos eiga

Liga prasideda 20-30 metų žmogui ar net vaikystėje, labai retai vyresniems nei 40 metų žmonėms. Pirmieji ligos simptomai dažniausiai nestiprūs. Tai sakroileito sukeliami nugaros, strėnų skausmai. Jie prasideda palaipsniui ir trunka ilgai, tai paūmėdami, tai išnykdami. Skausmas mauždiantis, sunkiai apibrėžiamos lokalizacijos, jaučiamas giliai sėdmenyse arba klubuose, gali pereiti į kryžmenį, šlaunis. Būdinga, kad skausmas prasideda naktį, paryčiais pažadindamas ligonį. Poilsis kausmo nepalengvina. Būdingas kelias valandas trunkantis stuburo sustingimas rytais, todėl rytais sunku atsikelti iš lovos. Dieną skausmas ir sustingimas mažėja. Palaipsniui atsiranda juosmens, krūtinės, kaklo skausmai ir sukaustymas. Ypač skauda kosint arba čiaudint. Čiuopiant stuburą nustatomas lokalus skausmingumas, juosmeninės stuburo dalies judrumo sumažėjimas.

Ligai progresuojant, uždegimas apima vis didesnę stuburo dalį – sumažėja stuburo judesių amplitudė, būna sunku pasilenkti, pasisukti į šoną, pasukti ar palenkti galvą, ilgainiui – net kvėpuoti. Stuburas tampa visiškai nejudrus, tarsi sukaulėjusi lazda. Sergant šia liga dažnai pakenkiami klubų ir pečių sąnariai, rečiau – kelių, čiurnų, kartais smulkieji rankų ir kojų sąnariai. Jie ima skaudėti ir tinti. Kartais ankilozinis spondilitas prasideda akių liga, o stuburas ir sąnariai pažeidžiami vėliau. Retais atvejais pasitaiko aortos, plaučių, širdies, inkstų pažeidimų. Ankilozinis spondilitas – liga, nuo kurios nepasveikstama, net ir intensyviai gydant. Tačiau įmanoma pristabdyti ligos progresavimą, ilgai išlaikyti gerą stuburo judrumą, sėkmingai kovoti su skausmu.

Į viršų