Šlapimo nelaikymas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Šlapimo nelaikymas (inkontinencija) – tai būklė, kai šlapimas išteka dėl šlapimo pūslės funkcijos kontrolės praradimo. Tai nėra liga, tai šlapimo takų ligos požymis. Tačiau tai labai aktuali problema. Ligoniai susiduria su daugybe socialinių ir psichologinių problemų (vengia tolimesnių kelionių, naudojimosi transportu, nežinomų vietų, lytinių santykių ir pan.), apribojamas žmogaus fizinis ir socialinis aktyvumas. Šlapimo nelaiko 10-30 proc. moterų ir 1,5-5 proc. vyrų virš 65 metų. Virš 80 metų šlapimą nelaikančių abiejų lyčių santykis panašus.

Priežastys

Skiriami šeši pagrindiniai šlapimo nelaikymo tipai pagal nelaikymą sukėlusią priežastį.

  • Šlapimo nelaikymas dėl įtampos. Daugeliui moterų vyresniame amžiuje, o ypač daug kartų gimdžiusioms, susilpnėja dubens dugno raumenys, kiek nusileidžia apatiniai šlapimo takai, sutrikdoma uždaromojo šlaplės aparato funkcija. Dėl to padidėjus spaudimui šlapimo pūslėje, kažką keliant, čiaudint, kosint, nepavyksta sulaikyti šlapimo.
  • Šlapimo nesulaikymas (skubos nelaikymas). Šiai šlapimo nelaikymo rūšiai būdinga tai, kad nesugebama kontroliuoti šlapimo pūslės funkcijos atsiradus staigiam norui šlapintis. Lemiantis šios nelaikymo rūšies faktorius yra stiprus noras šlapintis, kurį lydi aktyvus, sunkiai suvaldomas šlapimo pūslės susitraukimas.
  • Mišrus šlapimo nelaikymas. Tai dviejų pirmųjų šlapimo nelaikymų derinys.
  • Šlapimo nelaikymas dėl perpildytos šlapimo pūslės. Esant perpildytai šlapimo pūslei uždaromasis aparatas nesugeba užtvenkti šlapimo tekėjimo. Šis šlapimo nelaikymo variantas stebimas tiems ligoniams, kuriems yra lėtinis šlapimo susilaikymas ar maža šlapimo pūslė (net mažas šlapimo kiekis perpildo maža pūslę ir šlapimas nevalingai išteka).
  • Neurogeninis šlapimo nelaikymas. Tai šlapimo nutekėjimo sutrikimas, esant nervinės reguliacijos sutrikimui. Gali būti po nugaros smegenų traumų, esant periferinės ir centrinės nervų sistemos ligoms (demencija, parkinsonizmas, Alzheimerio liga, išsėtinė sklerozė ir kt.), įgimtiems defektams. 
  • Pooperacinis šlapimo nelaikymas. Dažniausiai pasireiškia po prostatos pašalinimo operacijos. Tokiems ligoniams dažniausiai atsiranda šlapimo nelaikymas vertikalioje padėtyje, horizontalioje dažniausiai pavyksta gerai pripildyti šlapimo pūslę.

Ūminis šlapimo nelaikymas (praeinantis) pasireiškia 15-30 proc. vyresnio amžiaus pacientų ir net pusei patekusių į gydymo įstaigą dėl ūminių ligų ar būklių. Pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys tiesiogiai nėra susiję su šlapimo takais. Galimos priežatys: ūminės ligos; kvėpavimo sistemos infekcija (pneumonija), smegenų kraujotakos sutrikimai (insultas); širdies nepakankamumas; pažinimo procesų sutrikimas (demencija, delyras); psichologinės priežastys (depresija, neurozė); sutrikęs judėjimas; skausmas; aplinkos faktoriai: nepažįstama aplinka, buities trūkumai; didelio skysčių kiekio vartojimas; vidurių užkietėjimas; vaistai.

Į viršų