Cistitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, kuris išsivysto į šlapimo pūslę patekus patogeniniams mikroorganizmams. Cistitas gali būti ūmus (pasireiškiantis staiga), besikartojantis (recidyvuojantis). Cistitas gali pasireikšti kaip savarankiška liga ar kartu su inkstų uždegimu (pielonefritu).
Tai labai dažna liga. 40-50 proc. moterų yra patyrusios mažiausiai vieną šlapimo takų infekcijos epizodą per savo gyvenimą.

Patarimai ir profilaktika

Cistitų profilaktikai labai svarbi asmens higiena. Jau vaikystėje mergaites reikia išmokyti tinkamai apsiplauti lytinius organus, valyti išeinamąją angą – tik iš priekio į užpakalį.
Esant cistitų ryšiui su lytiniais santykiais, apsiplauti prieš ir po lytininių santykių, stengtis pasišlapinti po lytinių santykių, naudoti profilaktinį gydymą. '
Kasdien išgerti 2,5-3 litrus skysčių.
Vengti peršalimų. Šaltu metų laiku vilkėti šiltus drabužius, avėti šiltą avalynę.
Speciali dieta nereikalinga. Reikėtų vengti aštrių maisto produktų, gerti daugiau skysčių, tinka šlapimo takus dezinfekuojančios arbatos (meškauogių, petražolių, dirvinio asiūklio, takažolių), spanguolių uogos. Vengti vidurių užkietėjimų.
Kartojantis cistitams po lytinių santykių, gali būti naudojama profilaktinė antibiotikų dozė po lytinių santykių. Taip pat po lytinių santykių moterims rekomenduojama pasišlapinti, kadangi su šlapimu kartu pasišalina ir patekę mikroorganizmai.
Vyresnėms moterims, kurioms jau yra prasidėjusi menopauzė, gali padėti vietiškai į makštį naudojami estrogenai (žvakutės, kremai).

Į viršų