Vidurių šiltinė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Vidurių šiltinė yra ūminė sisteminė infekcinė liga, pasireiškianti karščiavimu, bendra intoksikacija, bakteriemija, blužnies padidėjimu, trumpalaikiu rozeoliniu bėrimu. Vidurių šiltinė itin paplitusi Indijoje, Rytinėje Azijoje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Šiuo metu Lietuvoje registruojami tik pavieniai vidurių šiltinės atvejai.

Komplikacijos

Sunkiausios vidurių šiltinės komplikacijos – kraujavimas iš virškinamojo trakto ir žarnos perforacija (prakiurimas). Jos dažniausiai pasireiškia trečiąją ligos savaitę. Kraujavimas iš virškinamojo trakto dažniausiai pasireiškia staigiu arterinio kraujo spaudimo kritimu ir šoku, kurį lydį kraujo pasirodymas su išmatomis. Žarnos perforacijos atveju atsiranda staigus stiprus pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas ir sepsio požymiai. Žarnyno perforacija – gyvybei grėsminga komplikacija, kurią reikia nedelsiant gydyti.

Retais atvejais vidurių šiltinė gali komplikuotis širdies raumens uždegimu (miokarditu), plaučių uždegimu (pneumonija), kasos uždegimu (pankreatitu), inkstų ir šlapimo pūslės uždegimu, kaulų uždegimu (osteomielitu), plėvių ir skysčio supančio galvos ir nugaro smegenis uždegimu (meningitu), delyru, haliucinacijomis.

Tinkamai gydant dažniausiai pavyksta išvengti šių komplikacijų ir žmogus pilnai pasveiksta. Negydant vidurių šiltinė gali baigtis mirtimi.

Į viršų