Maras – tai ypač pavojinga žmonėms liga, kurią perneša, o taip pat ir serga, graužikai. Maras pasireiškia karščiavimu, stipria intoksikacija, odos, limfmazgių pokyčiais, sepsine eiga, rečiau – hemoragine pneumonija ir dideliu mirštamumu. Gamtinių maro židinių yra visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą. Aktyvūs židiniai išsidėstę JAV vakaruose, Pietų Amerikoje (Brazilija, Bolivija, Ekvadoras, Peru), Afrikoje (Madagaskaras, Tanzanija, Zairas), Azijoje (Kinija, Vietnamas, Mongolija). Dažniausiai susirgimai registruojami šalyse, kur yra gamtinių maro židinių. Lietuvoje gamtinių maro židinių nėra.
Patarimai ir profilaktika
Vakcina prieš marą yra naudojama, tačiau ji nėra labai efektyvi. Ji nėra rekomenduojama staigiai apsaugai esant protrūkiui. Tačiau vakcinacija taikoma didelės rizikos grupėms (pvz. laboratorijos personalui, kuriems nuolat yra rizika užsikrėsti).
Priežiūrai vykdyti svarbu kontroliuoti laukinių graužikų populiaciją pavojingose teritorijose, kur užsikrėtimo rizika itin didelė. Taip pat laboratorijos personalo ir lauko darbuotojai, kuriems yra nuolatinė rizika užsikrėsti privalo dėvėti pirštines ir naudoti repelentus, apsaugančius nuo blusų.