Hepatitas A. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Hepatitas A –  tai bene dažniausias virusinės kilmės kepenų uždegimas. Kasmet yra registruojama iki 1,5 mln. naujų atvejų. Šiais laikais ši liga labiau paplitusi mažai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Tačiau ja serga ir vakarų gyventojai, nes kitaip ji dar vadinama – keliautojų liga. Hepatito A eiga dažniausiai gerybinė, nepaliekanti liekamųjų reiškinių persirgus.

Patarimai ir profilaktika

  • Higieninės – sanitarinės sąlygos. Svarbu keliaujant pasirūpinti švariu geriamuoju vandeniu, valgyti tik termiškai apdorotą maistą (virtą, keptą aukštoje temperatūroje ne mažiau kaip 5 min.), dažnai plauti rankas (ypač prieš valgį, po tualeto) ir stengtis tai daryti švariu vandeniu.
  • Vakcinacija – Hepatito A vakcina yra papildoma, neįeinanti į privalomų skiepų kalendorių. Suleidus pirmąją vakcinos dozę po 4 savaičių 95-100 proc. vaikų ir suaugusių atsiranda apsauginis antikūnų titras. Imunintetas išsilaiko iki 20 metų. Neretai skiepijant vaikus Hepatito A vakcina gali būti derinama su Hepatito B. Ypač patariama pasiskiepyti prieš keliaujant į regionus kur yra didelis užkrečiamumas.
  • Profilaktika po kontakto – būtina tik nustačius Hepatitą A kuo greičiau izoliuoti sergantįjį nuo kontakto su aplinkiniais. Iki tol kontaktavusiems asmenims suleidžiamas imunoglobulinas (0.02 ml/kg). Tačiau, jei nuo kontakto su sergančiu žmogumi praėjo daugiau nei 2 sav., ši profilaktika nebus efektyvi.

Į viršų