Dizenterija (šigeliozė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Dizenterija, šigeliozė – ūmi infekcinė žarnyno liga, kuriai būdinga organizmo apsinuodijimas, skausmingas viduriavimas išmatomis su gleivėmis ir krauju dėl storojo žarnyno pažeidimo.

Medicininis gydymas

Šigeliozės gydymas remiasi tais pačiais principais kaip ir kitų bakterinių žarnyno infekcijų. Svarbiausia – vandens ir elektrolitų balanso korekcija. Viduriuojant, vemiant netenkama daug skysčių ir elektrolitų, todėl būtina jų netektį kompensuoti. Svarbi tinkama mityba. Iš pradžių rekomenduojamas skystas ir košių pavidalo maistas, daug baltymų ir vitaminų turinti, mažesnio skaidulių kieki ir pertrinto maisto dieta. Nerekomenduojama vartoti rūkytos mėsos gaminių, konservų, gyvulinių riebalų, prieskonių, gerti alkoholinių gerimų, striprios kavos, pieno. Rekomenduojama valgyti dažnai – kas 3-4 val.

Esant vidutinio sunkumo ir sunkiems ligos atvejams skiriami antibiotikai (trimetoprimas/sulfametoksazolis, ciprofloksacinas). Lengvos šigeliozės atvejais antibiotikų skirti nerekomenduojama. Pilvo skausmams, žarnų spazmams mažinti duodama antispazminių, raminamųjų priemonių.

Sergant šigelioze negalima vartoti antiperistaltinio vaisto loperamido (Imodium, Lopedium ir kt.), nes jis gali pabloginti ligos eigą.

Į viršų