Cholera. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Cholera yra labai pavojinga, greitai plintanti, ūmi infekcinė žarnyno liga. Cholera daugiausia sergama besivystančiose pasaulio šalyse, kur yra blogos sanitarinės sąlygos, nuolat trūksta švaraus geriamojo vandens, labai didelis gyventojų tankumas, o taip pat karo ar stichinių nelaimių nuniokotose šalyse. 2010 metais po žemės drebėjimo Haityje buvo choleros protrūkis šioje šalyje. Išsivysčiusiose valstybėje, taip pat ir Lietuvoje, pasitaiko tik įvežtinių atvejų, kuomet užsikrečiama kelionės į besivystančias pasaulio šalis metu.

Patarimai ir profilaktika

Vykstantiems į šalis, kuriose registruojami choleros susirgimai, rekomenduojama skiepytis. Tačiau, reikia pažymėti, kad skiepų efektyvumas yra trumpalaikis – tik pirmuosius 6 mėn. jis siekia 85-90 %, todėl net ir pasiskiepijus būtina vengti nesaugaus maisto ir vandens. Vykstant į šalis, kuriose registruojami choleros susirgimai, rekomenduojama:

  • gerti tik virintą arba chloru dezinfekuotą vandenį, geriausiai fasuotą buteliuose;
  • nevartoti ledo gabaliukų, jei nežinoma, jog jis pagamintas iš neužteršto vandens;
  • valgyti tik gerai termiškai apdorotą maistą, ypač jei jis pirktas iš gatvės prekeivių;
  • nevartoti žalių jūros gėrybių ir žuvies;
  • vaisius ir daržoves nuplauti parūgštintame vandenyje, nulupti ar nuskusti žievelę;
  • kuo dažniau plauti rankas: prieš valgio ruošimą ir prieš valgį bei pasinaudojus tualetu.

Cholera priskiriama ypatingai pavojingoms infekcijoms. Jų plitimo profilaktikai yra numatytos specialios priemonės: karantinas, apribojantis žmonių judėjimą epideminiame židinyje, ligonių išaiškinimas ir hospitalizacija, gyventojų tyrimas sukėlėjo platintojams išaiškinti ir kitos priemonės.

Į viršų