Bronchiolitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Bronchiolitas – tai infekcinė kvėpavimo takų liga, kurios sukėlėjas yra virusas. Dažniausiai ja serga maži vaikai, ypač iki 6 mėnesių amžiaus. Būdingas sezoniškumas – sergama žiemą. Įparastai liga praeina per 1-2 savaites. Iš pradžių primena paprastą peršalimą, tačiau vėliau atsiranda kosulys ir švokštimas. Komplikacijos retos, dažniau mažiems kūdikiams, kurie gimė neišnešioti ar turi gretutinių ligų.

Priežastys

Ligos sukelėjas – virusas. 80 proc. atvejų būna resperacinis Sincitijaus virusas. Kiti sukėlėjai gali būti gripo, paragripo, rino ar adeno virusas, bet jie kur kas retesni. Virusas, patekęs į kvėpavimo takus, keliauja link smulkiosios plaučių kvėpuojamojo medžio dalies – bronciolių. Tenai jis sukelia uždegiminį procesą – bronciolių gleivinės paburkimą, gleivių kaupimąsį. Dėl pastarųjų pokyčių pasunkėja oro patekimas ir darosi sunkiau kvėpuoti. Simptomai ypač greitai ryškėja kūdikiams, nes jų bronchai ir bronciolės yra žymiai siauresni, nei vyresnių vaikų ar suaugusiųjų, tad ir praeinamumas jais sumažėja greičiau.

Užsikrečiama kaip ir daugelio kvėpavimo ligų atveju – per orą, kuomet esame šalia sergančio žmogaus ir jis čiaudi, sloguoja, pučia nosį prie jūsų. Taip pat galimas ir kontaktinis kelias, kai liečiame daiktus – rakšluosčius, žaislus, kuriais naudojosi sergantysis.

Į viršų