Tirotoksikozė (hipertiroidizmas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Hipertiroidizmas (tireotoksikozė, hipertirozė) – tai tokia būklė, kai skydliaukė gamina per daug hormono tiroksino, kuris skatina medžiagų apykaitą. Dėl to sutrinka įvairių organų sistemų veikla ir psichinė žmogaus sveikata – greitai krenta svoris, pasireiškia širdies ritmo sutrikimai, prakaitavimas, nervingumas, irzlumas.

Priežastys

Skydliaukė – tai drugelio formos endokrininė liauka esant kakle, iškart po Adomo obuoliu. Ji gamina 2 pagrindinius hormonus – tiroksiną (T4) ir trijodtironiną (T3). Šie hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą organizme, dalyvauja termoreguliacijoje, širdies veiklos reguliacijoje. Skydliaukėje taip pat gaminamas kitas hormonas – kalcitoninas, kuris reguliuoja kalcio kiekį kraujyje. Tiroksino ir trijodtironino gamybą reguliuoja pagumburis ir hipofizė. Pasikeitus šių hormonų koncentracijai kraujyje, pagumburis skatina hipofizę išskirti daugiau ar mažiau (priklausomai nuo to ar jų trūksta ar šių hormonų yra per daug) skydliaukę stimuliojančio hormono (TTH), kuris reguliuoja tiroksino ir trijodtironino gamybą skydliaukėje.
Hipertiroidizmas gali pasireikšti įvairiais simptomais, kartais itin nespecifiškais, kas apsunkina ligos diagnostiką.

Ligos priežastis gali būti pirminės (sergant skydliaukės ligomis), antrinės (esant hipofizės – smegenyse esančios liaukos, reguliuojančios kitas organizmo liaukas – sutrikimams) ir tretinė (sergant pogumburio ligomis).

Pirminio hipertiroidizmo priežastys:

  • Greivso (Graves) liga (difuzinis toksinis gūžys). Tai autoimuninis susirgimas, kurio metu pasigaminę autoantikūnai skatina skydliaukę gaminti per didelius tiroksino kiekius. Normaliame organizme imuninė sistema gamina antikūnus kovai su virusais, bakterijomis ir kitomis svetimomis organizmui medžiagomis. Greivso ligos metu pasigaminę antikūnai atakuoja skydliaukės audinį ir dažniausiai už akių esančius audinius (Greivso oftalmopatija) ir odą, dažniausiai kojose virš blauzdų (Greivso dermopatija). Greivso liga – dažniausia hipertiroidizmo priežastis. Negydant Greivso ligos, dažnai išsivysto akių pažeidimas – vadinamoji Greivso oftalmopatija. Ji pasireiškia, kuomet antikūnai pažeidžia už akių esančius audinius, tuomet jie patinsta, ir išstumia akies obuolį iš orbitos (akių išverstakumas). Dėl išverstakumo, akies obuolio ragena džiūsta, dėl ko žmogus jaučia diskomfortą, dirginimą akyse. Akys taip pat gali parausti, atsirasti jautrumas šviesai, dvejinimasis akyse, neaiškus vaizdas. Gali būti sutrikę akies obuolio judesiai, skausmingas spaudimas už akių. Laiku diagnozavus Greivso ligą ir paskyrus tinkamą gydymą, Greivso oftalmopatijos išsivystymo tikimybė maža.
  • Hiperfunkcionuojantys skydliaukės mazgai (toksinė adenoma, toksinis multinodulinis gūžys, Plumerio liga). Šis hipertireoidizmo forma pasireiškia, kuomet viena ar kelios skydliaukės adenomos gamina per daug tiroksino.
  • Tiroiditas. Tai skydliaukės uždegimas, dažniausiai dėl nežinomų priežasčių.

Į viršų