Hipotireozė (hipotiroidizmas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Hipotireozė (hipotiroidizmas, hipotirozė, miksedema) – tai klinikinis sindromas, atsirandantis dėl sumažėjusios skydliaukės hormonų gamybos. Moterys, ypač vyresnės nei 50 metų amžiaus, turi didesnę riziką susirgti hipotiroidizmu. Simptomai: šiurkšti sausa oda, netoleravimas, retas pulsas, žemas kraujospūdis.

Priežastys

Skydliaukė – tai drugelio formos endokrininė liauka esanti kakle, iškart po Adomo obuoliu. Ji gamina 2 pagrindinius hormonus – tiroksiną (T4) ir trijodtironiną (T3). Šie hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą organizme, dalyvauja termoreguliacijoje, širdies veiklos reguliacijoje. Skydliaukėje taip pat gaminamas kitas hormonas – kalcitoninas, kuris reguliuoja kalcio kiekį kraujyje. Tiroksino ir trijodtironino gamybą reguliuoja pagumburis ir hipofizė. Pasikeitus šių hormonų koncentracijai kraujyje, pagumburis skatina hipofizę išskirti daugiau ar mažiau (priklausomai nuo to ar jų trūksta ar šių hormonų yra per daug) skydliaukę stimuliojančio hormono (TTH), kuris reguliuoja tiroksino ir trijodtironino gamybą skydliaukėje.

Hipotiroidizmas gali būti įgimtas ir įgytas. Dažniausios įgyto hipotiroidizmo priežastys yra šios:

  • Autoimuninis susirgimas. Dažniausiai įgytas hipotiroidizmas išsivysto dėl autoimuninio skydliaukės uždegimo vadinamo Hašimoto tiroiditu. Antikūnai – tai medžiagos,  skirtos kovai su virusais, bakterijomis ir kitomis svetimomis organizmui medžiagomis. Šios ligos metu organizmas pradeda gaminti antikūnus prieš savo audinius. Kodėl organizmas pradeda gaminti antikūnus prieš savo audinius tiksliai nežinoma, tačiau manoma kad tai gali paskatinti tam tikri mikroorganizmai.
  • Hipertiroidizmo gydymas. Hipertiroidizmas yra gydomas radioaktyvaus jodo preparatais, antitiroidiniais vaistais, kuris slopina skydliaukės veiklą. Kai kuriems pacientams šis gydymas gali sukelti hipotiroidizmą.
  • Spindulinė terapija
  • Skydliaukės operacijos. Pašalinus visą ar dalį skydliaukės audinio, gali išsivystyti hipotiroidizmas.
  • Vaistų vartojimas. Psichiatrijoje vartojami ličio preparatai gali sukelti hipotiroidizmą
  • Jodo stygius maiste. Jodas – cheminis elementas būtinas normaliai skydliaukės veiklai, kadangi jis yra naudojamas dviejų pagrindinių skydliaukės hormonų (tiroksino ir trijodtironino) gamybai.
  • Retos įgyto hipotiroidizmo priežastys – hipofizės patologija (hipofizė gamina per mažai skydliaukę stimuliuojančio hormono), nėštumas (nėštumo metu gali išsivystyti dėl moters organizme pasigaminusių antikūnų prieš skydliaukę; verta paminėti kad negydomas hipotiroidizmas nėštumo metu gali sukelti persileidimą)

Įgimtas hipotiroidizmas (įgimta hipotireozė) pasitaiko vienam iš 4400 gimusių naujagimių Lietuvoje.

Į viršų