Hipofizinis nanizmas (mažaūgiškumas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Hipofizinis nanizmas, mažaūgiškumas - tai liga, pasireiškianti sulėtėjusiu ar sustojusiu augimu ir organizmo formavimusi dėl sumažėjusio augimo hormono - STH - sekrecijos hipofizėje.

Priežastys

Augimo hormonas pasižymi kaulų, minkštųjų audinių ir kremzlių augimą stimuliuojančiu veikimu. Jis gaminamas hipofizės priekinėje dalyje. Hipofizė – tai nedidelė, sudaryta iš dviejų skilčių, pupelės formos liaukutė esanti po galvos smegenimis, iškart už nosies. Hipofizės priekinėje skiltyje gaminama ir daugiau hormonų – tai skydliaukę stimuliuojantis, prolaktinas, adrenokortikotropinis, folikulus stimuliuojantis, liuteinizuojantis, melanocitus stimuliuojantis hormonas.

Augimo hormono stoka gali būti izoliuota (kai iš hipofizės priekinės skilties gaminamų hormonų trūksta tik vieno augimo hormono) arba gali trūkti tiek jo, tiek kitų hipofizinės priekinės skilties gaminamų hormonų. Būklė, kuomet trūkta daugelio hipofizės gaminamų hormonų yra vadinama hipopituitarizmu.

Esant įgimtam augimo hormono deficitui, naujagimiai paprastai gimsta normalaus ūgio ir svorio, tačiau jau nuo 6 mėnesių ar vienerių metų jų ūgis atsilieka.

Dažniausiai izoliuoto augimo hormono trūkumo priežastis yra neaptinkama – tuomet nustatoma idiopatinio augimo hormono deficito diagnozė. Kai kurių mokslininkų duomenimis, tik labai nedaugeliui pacientų, sergančių izoliuotu augimo hormono deficitu yra nustatomi genetiniai defektai.

Daugelio hipofizinės hormonų stoka gali atsirasti dėl šių priežasčių: traumų (ypač gimdymo metu), hidrocefalijos, galvos navikų, neurochirurginių operacijų, galvos apšvitos, infekcijų. Daliai pacientų, turinčių dauginę hipofizės hormonų stoką yra nustatoma genetinių defektų.

Į viršų