Akromegalija - tai liga, sąlygota padidėjusios augimo hormono gamybos hipofizėje. Dėl padidėjusios augimo hormono sekrecijos pasireiškia patinimai, odos sustorėjimas, audinių augimo pagreitėjimas, kaulų didėjimas, ypač veide, plaštakose ir pėdose.
Tyrimas
Jeigu Jūs pastebėjote bet kokių pasikeitimų Jūsų kūne, kurie panašūs į akromegalijos simptomus, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis įvertinęs Jūsų nusiskundimus ir įtaręs akromegaliją nukreips Jus pas gydytoją specialistą (endokrinologą), kuris atlikęs kruoštų fizinį ištyrimą ir papildomus laboratorinius bei vaizdinius tyrimus nustatys diagnozę. Kuomet vyksite į endokrinologo konsultaciją, pravartu su savimi turėti ankstesnių Jūsų nuotraukų, kad gydytojas galėtų vizuliai įvertinti Jūsų kūno pasikeitimus.
Ligos patvirtinimui gydytojas gali rekomenduoti atlikti šiuos tyrimus:
- Į insuliną panašaus augimo faktoriaus I nustatymas kraujo serume. Sergant akromegalija šio hormono kiekis kraujyje būna beveik visuomet yra padidėjęs
- Augimo hormono koncentracijos kraujyje nustatymas prieš ir po gliukozės pavartojimo. Nesergančių akromegalija žmonių organizme, išgėrus gliukozės augimo hormono kocentracija kraujo serume sumažėja. Kadangi sergant akromegalija, augimo hormono yra gaminama per daug, net ir po gliukozės pavartojimo, jo kiekis kraujyje išliks padidėjęs.
- Atlikus minėtus laboratorinius tyrimus ir nustačius akromegalijos diagnozę, gydytojas gali rekomenduoti atlikti galvos magnetinio rezonanso tomografiją auglio dydžio ir lokalizacijos nustatymui. Neradus auglio hipofizėje, gydytojas gali rekomenduoti papildomus laboratorinius bei vaizdinius krūtinės ląstos ir pilvo tyrimus