Akromegalija, hipofizinis gigantizmas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akromegalija - tai liga, sąlygota padidėjusios augimo hormono gamybos hipofizėje. Dėl padidėjusios augimo hormono sekrecijos pasireiškia patinimai, odos sustorėjimas, audinių augimo pagreitėjimas, kaulų didėjimas, ypač veide, plaštakose ir pėdose.

Priežastys

Akromegalija išsivysto, kuomet organizme yra gaminama per daug augimo hormono. Augimo hormonas, kaip ir keletas kitų (skydliaukę stimuliuojantis, prolaktinas, adrenokortikotropinis, folikulus stimuliuojantis, liuteinizuojantis, melanocitus stimuliuojantis hormonas) yra gaminamas hipofizės priekinėje skiltyje. Hipofizė – tai nedidelė, sudaryta iš dviejų skilčių, pupelės formos liaukutė esanti po galvos smegenimis, iškart už nosies. Padidėjusi augimo hormono gamyba beveik visais atvejais yra susijusi su hipofizės patologija.

Augimo hormonas yra svarbus augimo ir audinių regeneracijos (atsinaujinimo) procesams. Jis stimuliuoja kepenis išskirti kitą hormoną – į insuliną panašų augimo faktorių I (IGF-I, insulin-like growth factor-I).

Suaugusiems žmonėms augimo hormono perteklinė gamyba dažniausiai išsivysto dėl navikų:

  • Hipofizės augliai. Dažniausiai akromegaliją sukelia nepiktybiniai hipofizės augliai vadinami adenomomis. Šie augliai gamina perteklinius hormonų kiekius, taip pat jie gali spausti šalia esančias svarbias struktūras, tokias kaip optinė kryžmė (vieta, kur susikryžiuoja iš akių į galvos smegenis einantys regos nervai). Gretimų struktūrų spaudimas gali pasireikšti galvos skausmais, sutrikusia rega.
  • Retais atvejais akromegaliją gali sukelti navikai (tiek piktybiniai, tiek gerybiniai) esantys kitose kūno vietose (plaučiuose, kasoje, antinksčiuose). Kai kurie iš šių navikų patys gamina ir išskiria augimo hormoną, o kiti gamina augimo hormono išskyrimą skatinantį hormoną, kuris stimuliuoja hipofizę išskirti daugiau augimo hormono.

Į viršų