Akromegalija, hipofizinis gigantizmas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akromegalija - tai liga, sąlygota padidėjusios augimo hormono gamybos hipofizėje. Dėl padidėjusios augimo hormono sekrecijos pasireiškia patinimai, odos sustorėjimas, audinių augimo pagreitėjimas, kaulų didėjimas, ypač veide, plaštakose ir pėdose.

Ligos eiga

Akromegalija – lėtai progresuojanti liga, kuriai įtarti ir diagnozuoti gali prireikti ne vienerių metų. Kartais pacientai pastebi savo kūno pokyčius tik lygindami dabartines savo nuotraukas su ankstesnėmis. Turėkite omenyje, kad net Jūsų artimieji gali nepastebėti Jūsų kūno pokyčių. Negydoma akromegalija gali komplikuotis gyvybei grėsmingomis būklėmis ir priešlaikine mirtimi. Visgi diagnozavus ligą ir paskyrus tinkamą gydymą pavyksta sumažinti komplikacijų riziką ir ženkliai sumažinti simptomus.

Akromegalija pasireiškia suaugusiems, dažniausiai vidutinio (20-40 metų) amžiaus žmonėms. Vaikams, kuriems vis dar vyksta augimo procesas, padidėjusi augimo hormono produkcija gali sukelti hipofizinį gigantizmą, kuris pasireiškia itin padidėjusiu vaiko ūgio, pagreitėjusiu kaulų augimu.

Bene dažniausias akromegalijos simptomas yra plaštakų ir pėdų  padidėjimas. Jūs galite pastebėti, kad Jums nebetinka žiedai, kuriuos anksčiau mūvėjote, avalynė tapo ankšta. Jus taip pat gali pradėti varginti sąnarių ir nugaros skausmai. Sergant akromegalija palaipsniui gali atsirasti veido formos pokyčiai (apatinio žandikaulio išsikišimas, nosies padidėjimas, sustorėjusios lūpos, tarpų tarp dantų atsiradimas).

Į viršų