Akromegalija, hipofizinis gigantizmas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akromegalija - tai liga, sąlygota padidėjusios augimo hormono gamybos hipofizėje. Dėl padidėjusios augimo hormono sekrecijos pasireiškia patinimai, odos sustorėjimas, audinių augimo pagreitėjimas, kaulų didėjimas, ypač veide, plaštakose ir pėdose.

Medicininis gydymas

Akromegalijos gydymas priklauso nuo Jūsų amžiaus, auglio dydžio ir lokalizacijos, Jūsų gretutinių susirgimų. Pagrindiniai gydymo metodai tai chirurginis auglio pašalinimas, medikamentinis gydymas ir spindulinis gydymas. Akromegalijos gydymo tikslas – sugrąžinti augimo hormono koncentraciją į normalias ribas. Taikant gydymą, minštųjų audinių patinimai ir išvešėjimas gali palaipsniui sumažėti.

Jeigu Jums akromegaliją sukėlė auglys esantis ne hipofizėje, gydytojas Jums pasiūlys optimaliausią gydymą atsižvelgęs į auglio lokalizaciją, piktybiškumą.

Chirurginis gydymas:

Chirurginio gydymo tikslas – pašalinti auglį, gaminantį perteklinį augimo hormono kiekį. Dažniausiai hipofizės augliai yra šalinami transsfenoidalinės chirurgijos metodu, kuomet per pleištinį sinusą (oro kišenę esančią už nosies) per nedidelį pjūvį chirurgas pašalina auglį. Chirurginis auglio pašalinimas gali greitai ir efektyviai sugrąžinti augimo hormono normalias koncentracijas ir pašalinti auglio spaudimo į aplinkinius audinius simptomus. Tačiau net ir labai patyrę chirurgai ne visada gali visiškai pašalinti auglį, dėl naviko ypatumų (auglys susiliejęs su galvos smegenų struktūromis, kraujagyslėmis). Nevisiškai pašalinus naviką gali išlikti didelės augimo hormono koncentracijos kraujyje. Tuomet gali tekti taikyti kitus gydymo metodus (vaistais ar spindulinę terapiją).

Medikamentinis gydymas:

Gydytojas gali pasiūlyti Jums akromegalijos gydymą vaistais, kuomet ligą sukėlęs auglys yra neoperabilus ar yra per didelė operacijos rizika. Jums taip pat gali reikėti medikamentinio gydymo, jei po operacijos išlieka padidėjusi augimo hormono koncentracija kraujyje. Vaistus gali tekti vartoti visą gyvenimą. Akromegalijos gydymui taikomi šie vaistai: somatostatino analogai (oktreotidas, lanreotidas), augimo hormono receptorių antagonistai (pegvisomantas), dopamino antagonistai (karbegolinas, bromkriptinas).

Spindulinis gydymas

Spindulinį gydymą gydytojas Jums gali rekomenduoti jei po operacijos išlieka auglio likučių ir vaistais nepavyksta normalizuoti augimo hormono koncentracijos. Taikant spindulinę terpiją galima greitai sustabdyti išlikusių navikinių ląstelių dauginimąsi ir augimą ir pamažu sumažinti augimo hormono koncentraciją. Šis gydymas gali užtrukti – gali praeiti net keli metai, kol pajusite pagerėjimą. Taip pat gali tekti nuolat vartoti ir vaistus.

Į viršų