Adisono liga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Tai sunki lėtinė liga, kurią sąlygoja dalinis ar visiškas antinksčių hormoninės funkcijos išnykimas dėl abipusio antinksčių pažeidimo. Tai gana reta liga. Ja dažniausiai serga 20-40 metų žmonės, vienodai dažnai vyrai ir moterys. Simptomai: padidėjusi odos pigmentacija, pykinimas, vėmimas.

Tyrimas

  1. Kraujo tyrimas (antinksčių hormonų kiekio kraujyje nustatymas). Atliekamas biocheminis kraujo tyrimas ir yra nustatinėjami kalio, natrio, kortizolio ir AKTH (kortizolį aktyvinančio hormono) kiekiai kraujyje. Taip pat yra įmanoma nustatyti specifinius antikūnus, kurie rodytų autoimuninį procesą, kuris ir sąlygojo šią ligą.
  2. AKTH stimuliacijos testas. Tai yra kortizolio kiekio kraujyje matavimas pries AKTH suleidimą ir po jo. AKTH – tai hipofizinės liaukos išskiriamas hormons, kuris skatina antinksčius išskirti kortizolį. Jeigu yra stipriai pakenkti antinksčiai, tuomet sušvirkštus sintetinio AKTH, kortizolio kiekis kraujyje kinta labai nežymiai arba nekinta visai. Insulino sukeltos hipoglikemijos testas. Šį testą paprastai gydytojas rekomenduoja tuomet, kai pagal esamus tyrimus nėra visiškai aišku, ar antinksčių nepakankamumas yra dėl hipofizinės liaukos ligos ir mažai išskiriamo AKTH ar dėl tiesioginės antinksčių ligos. Tyrimo metu yra tikrinamas Jūsų cukraus kiekis kraujyje (gliukozės kiekis kraujyje) ir kortizolio kiekis kraujyje, taip pat jų pokytis skirtingais laiko intervalais po insulino (kasos hormono, kuris atsakinga uz gliukozės apykaitą organizme) suleidimo. Sveikuosiuose žmonėse, gliukozės kiekis turėtų mažėti, o kortizolio didėti. 
  3. Vizualiniai tyrimai: kartais gydytojas gali Jums paskirti pilvo srities kompiuterinės tomografijos tyrimą, tam kad įvertinti anstinkscių dydį ir aplinkinių audinių būklę. Jeigu yra duomenų, jog gali būti hipofizinės liaukos pažeidimas, tuomet gydytojas gali   paskirti atlikti branduolių magnetinį rezonansą, pažiūrėti šios liaukos būklę.

Į viršų