Adisono liga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Tai sunki lėtinė liga, kurią sąlygoja dalinis ar visiškas antinksčių hormoninės funkcijos išnykimas dėl abipusio antinksčių pažeidimo. Tai gana reta liga. Ja dažniausiai serga 20-40 metų žmonės, vienodai dažnai vyrai ir moterys. Simptomai: padidėjusi odos pigmentacija, pykinimas, vėmimas.

Medicininis gydymas

Pagrindinis gydymas – pakaitinė hormonų terapija. Skiriami gliukokortikoidai (prednizolonas, hidrokortizonas ar kortizono acetatas) ir mineralkortikoidai (fliudrokortizonas). Jei pacientas vemia ar dėl  kitų priežasčių negali išgerti šių vaistų, tuomet jie yra leidžiami.  Moterims, kurioms dėl ligos yra sumažėjęs lytinis potraukis (libido), lytinis pasitenkinimas ir atsiradusi depresija yra prie gydymo pridedama ir pakaitinė androgenų terapija. Studijos įrodė, kad ši terapija yra labai veiksminga tokioms moterims.

Ar dozė tinkama, parodo gera ligonio fizinė savijauta, normalus arterinis kraujo spaudimas gulint ir stovint, normalus natrio ir kalio kiekis kraujyje. Esant bet kokiai apkrovai (infekcija, operacija, stresas ir kita) hormonų dozė dvigubinama.

Adisoninės krizės gydymas:

Tai labai rimta būklė ir ją reikėtų gydyti intensyvios terapijos skyriuose. Skiriami intraveniškai:

  • Hidrokortizonas;
  • Druskos tirpalai;
  • Cukraus tirpalai (dekstrozė).

Į viršų