Uveitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Uveitas – tai akies kraujagyslinio dangalo struktūrų uždegimas. Akies kraujagyslinį dangalą (arba uogeną) sudaro 3 dalys: rainelė, krumplynas bei gyslainė. Rainelė (iris) – tai priekinė, skritulio formos uogenos dalis, savo centre turinti apvalią angą – vyzdį. Dėl rainelėje esančių raumenų skaidulų vyzdys gali išsiplėsti bei susitraukti. Krumplynas (corpus ciliare) – tai vidurinė kraujagyslinio dangalo dalis, kurioje yra gaminamas akies skystis. Gyslainė (chorioidea) – tai rusvos spalvos membrana išklojanti akies obuolį iš vidaus, joje yra įvairaus storio kraujagyslių.

Ligos eiga

Pagal tai, kurioje dalyje yra uždegimas, uveitai skirstomi į rainelės uždegimą (iritis), krumplyno uždegimą (cyclitis) arba gyslainės uždegimą (chorioiditis). Dažniausiai pasitaiko priekinis uveitas, tai priekinių kraujagyslinio dangalo struktūrų (rainelės bei krumplyno) uždegimas – iridociklitas. Užpakalinis uveitas – tai gyslainės uždegimas (chorioiditis). Jeigu uždegimas apima visas kraujagyslinio dangalo dalis, jis vadinamas panuveitu.

Priekinis uveitas (arba iridociklitas) dažniausiai prasideda staiga. Skauda akį, skausmas plinta į kaktą, į vieną galvos pusę. Akis pradeda bijoti šviesos (tai vadinama fotofobija), ašaroti. Paburksta bei parausta akies vokai, liečiant akis skausminga. Atsiranda akies obuolio paraudimas. Pakinta rainelės spalva: žydros ir pilkos akies rainelė tampa žalsva, o rudos spalvos rainelė įgauna rūdžių atspalvį. Vyzdys siauras (dėl rainelės audinių paburkimo), silpnai reaguoja į šviesą. Sutrinka regėjimas.

Užpakalinis uveitas (chorioiditas) skiriasi tuo, kad neskauda. Jam būdingas įvairaus laipsnio regos pablogėjimas, dažnai matomas rūkas, prieš akis plaukiojantys taškeliai ar debesėliai – vadinamos drumstys. Chorioiditas dažniausiai prasideda ūmiai, trunka dvi tris savaites, kol uždegimo vietoje susiformuoja randiniai pakitimai. Liga dažnai pasikartoja, atsiranda naujų židinių kitose vietose.

Įgimto toksoplazmozinio chorioidito atveju pakitimų naujagimio akyje dažniausiai nepastebima. Liga pastebima tik profilaktinio vaikų akių patikrinimo metu. Su gyslaine kartu yra pažeidžiama ir tinklainė, todėl žmogus prastai mato.

Į viršų