Sausų akių sindromas (SAS) (naujai vadinama sausų akių liga - SAL) yra daugelio veiksnių sukeliama ašarų ir akių paviršių liga, pasireiškianti nemaloniais pojūčiais (simptomais), regėjimo sutrikimais bei ašarų plėvelės nestabilumu, kuris gali sukelti akies paviršiaus pažeidimus. Kartu pasireiškia padidėjęs ašarų plėvelės osmosiškumas (druskingumas) ir akies paviršiaus uždegimas.
Osmosiškumas - kas tai? Visų gyvų organizmų medžiagų apykaita vyksta osmoso dėka. Organizme osmoso procesas vyksta tada, kai du skirtingos koncentracijos druskos tirpalai atskirti pusiau pralaidžia membrana, o vandens molekulės juda iš silpnesnės koncentracijos tirpalo į didesnės koncentracijos tirpalą.
Medicininis gydymas
Tiems, kurie skundžiasi sausomis akimis, gydytojai pirmiausia pataria kuo dažniau mirksėti, kad akys būtų drėkinamos natūraliai. Tą ypač reikėtų priminti vaikams. Tačiau taip pat vertėtų drėkinti akis dirbtiniu būdu – natūralių ašarų sudėtį atitinkančiais akių lašais, vadinamomis dirbtinėmis ašaromis. Žmonės, dirbantys su kompiuteriu, turėtų palenkti ekraną 20 laipsnių kampu žemyn, kadangi tuomet akys žvelgia žemyn, vokai jas dengia ir akys yra šiek tiek daugiau drėkinamos. Nešiojantiems kontaktinius lęšius taip pat būtina nuolat naudoti dirbtines ašaras, skirtas būtent lęšių nešiotojams. Tik vertėtų atminti, kad visi dirbtinių ašarų lašiukai yra gaminami su tam tikrais konservantais, kuriems jūs galite būti jautrūs. Tad geriau pasikonsultuokite su gydytoju. Vaistinėse galima rasti ir akių lašų vienkartinėse pipetėse, kuriose vaistas yra be konservantų, todėl tinkamas labai jautrioms akims ar nešiojantiems kontaktinius lęšius pacientams. Taip pat akims drėkinti gydytojas gali jums rekomenduoti įvairių gelių bei tepalų, vadinamų kietų ašarų, kurias patogu naudoti naktį, kai ašarų liauka mažiau drėkina akį. Kiekvienas žmogus dirbtines ašaras pasirenka individualiai. Vaikams medikai dirbtinių ašarų nerekomenduoja, tačiau suaugusieji turėtų jiems priminti kuo dažniau mirksėti ir tokiu būdu drėkinti akis.