Amžinė geltonosios dėmės degeneracija, makula. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD)- metams bėgant pasireiškianti lėtinė tinklainės geltonosios dėmės (makulos) degeneracinė liga, dažnai sukelianti regėjimo sutrikimus. Ilgėjant gyvenimo trukmei, liga vis labiau plinta populiacijoje ir dabar yra pagrindinė aklumo priežastis išsivysčiusiose šalyse. Tai tinklainės makulinės dalies liga, dažniausiai kliniškai pasireiškianti vyresniems nei 50 metų asmenims didelėmis minkštomis drūzomis ir tinklainės pigmentinio epitelio (TPE) pigmentacijos sutrikimais.

Medicininis gydymas

Ankstyvosios AGDD sausosios (atrofinės) formos atvejais regai gerinti vartojami vitaminai su liuteinu, zeaksantinu, vitaminai A, E ir C, cinkas ir selenas, maisto papildai. Liuteinas, slopindamas neigiamus procesus, kaupiasi tinklainės geltonojoje dėmėje, veikia kaip antioksidantas, neutralizuoja laisvuosius radikalus, saugo akies tinklainę ir geltonąją dėmę nuo degeneracijos, žalingo ultravioletinių spindulių poveikio, gerina akių kraujotaką, užbėga už akių ankstyvajai akių kraujagyslių aterosklerozei.

Didesni karotinoidų kiekiai tinklainėje ir jų koncentracija kraujo plazmoje mažina tinklainės degeneraciją. Karotinoidai liuteinas ir zeaksantinas formuoja efektyvų pigmentą tinklainėje, kuris absorbuoja žalingus ultravioletinius spindulius. Į maisto papildo sudėtį įeinantys vitaminai C ir E, cinkas ir selenas aktyvina ląstelinius imuninės sistemos komponentus, palaiko kraujagyslių elastingumą, aktyvina medžiagų apykaitą, padeda normaliam tinklainės funkcionavimui.

AGDD gydoma fotokoaguliacija lazeriu, tačiau nustatyta, kad ji nėra veiksminga. Neovaskulinės (eksudacinės) AGDD atvejais atliekama vyzdinė termoterapija diodiniu lazeriu (810 nm), užakinanti naujadares kraujagysles, tačiau ji neapsaugo nuo regos netekimo. Taikoma fotodinaminė verteporfino terapija, sukelianti naujadarių kraujagyslių užakimą. Triamcinolono injekcija į stiklakūnį, skiriant fotodinaminę terapiją, mažina gyslainės uždegimą ir pažeidimus. Taikomas ir chirurginis gydymas, atliekant subfoveolinės gyslainės neovaskuliarizacijos eksciziją, geltonosios dėmės translokaciją, persodinant rainelės ar tinklainės pigmentinio epitelio ląsteles. Skiriama subfoveolinės neovaskuliarizacinės srities teleterapija, protonų terapija.

Į viršų