Akių traumos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akies trauma - tai akies audinių anatomonio vientisumo ir funkcinės būklės pažeidimas įvairiais išoriniais veiksniais. Tai viena dažniausių vienakio aklumo ir invalidumo priežasčių visame pasaulyje.

Akių traumos skisrtomos į lengvas ir sunkias. Galimos mechaninės, terminės, cheminės, spindulinės, sporto pramonės, žemės ūkio, karo, vaikų traumos.

Patarimai ir profilaktika

Akies trauma - tai ne tik fizinė negalia, bet ir psichologinė trauma žmogui, nes dažniausiai nukenčia jauni ir darbingo amžiaus žmonės. Traumos pavyktų išvengti, jei būtų laikomasi darbo saugos taisyklių tiek pramonėje, tiek buityje. Efektyviausia saugos priemonė- apsaugos akiniai, skydeliai.

Patekus į akį cheminėms medžiagoms, reikia ją 30–40 minučių plauti šaltu arba drungnu tekančiu vandeniu. Vandeniu išplovus akis, derėtų padaryti šlapius tamponus ir jais kruopščiai nuvalyti odos vietas, ant kurių pateko nuodingas skystis. Galima išvertus voką pavalyti akį. Tą patį reikia daryti ir nudegus akį. Patekus dulkėms, taip pat reikia akį išplauti vandeniu ir dažnai mirksėti. Mirksint dulkės pasišalina. Patekus svetimkūniui, akies negalima trinti, čiupinėti ir maigyti. Akį taip pat reikia išplauti. Kartais su vandeniu svetimkūnis pasišalina. Jeigu po plovimo svetimkūnis lieka akyje, ją kruopščiai apžiūrėkite. Jeigu svetimkūnis negiliai, jį galima pašalinti pincetu ar sudrėkintu tamponėliu. Jeigu drožlė ar kristalas tūno giliai akyje, patys nieko nedarykite. Greitai ligonį gabenkite apžiūrėti pas specialistus. Jeigu patys mėginsite iš akies traukti giliai tūnantį svetimkūnį, galite nepagydomai pažeisti akies audinius. Galima įlašinti dirbtinių ašarų. Negalima naudoti jokių kitų akių lašų ar vaistų.

Net į akį įtiškus vedančio vandens gali padrumzlėti ragena ir išsivystyti vadinamoji nudegimo liga, dėl kurios vėliau visiškai apankama. Jeigu išplovus ir nuvalius akis skausmas nepraeina, akys raudonuoja, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją arba akių traumų punktą. Į akį įsmigus daiktui (tai gali būti peilis, šakutė, vinis, viela, medžio šaka ir t.t.), patiems jo iš akies traukti negalima jokiais būdais. Įsmigę daiktai dažnai būna sužeidę ne vieną akies sluoksnį. Teikdami medicininę pagalbą, apsiribokite tik nuskausminamaisiais vaistais, uždėtu lengvu tvarsčiu ir nedelsdami kreipkitės į medikus. Ligonį transportuoti reikia gulimoje padėtyje. Jam negalima duoti nei gerti, nei valgyti, nes tokie ligoniai nedelsiant yra operuojami.

Į viršų