Akių traumos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akies trauma - tai akies audinių anatomonio vientisumo ir funkcinės būklės pažeidimas įvairiais išoriniais veiksniais. Tai viena dažniausių vienakio aklumo ir invalidumo priežasčių visame pasaulyje.

Akių traumos skisrtomos į lengvas ir sunkias. Galimos mechaninės, terminės, cheminės, spindulinės, sporto pramonės, žemės ūkio, karo, vaikų traumos.

Ligos eiga

Akies traumos metu pažeidžiamos išorinės akies dalys (ragena, odena, junginė) ir šalia esantys organai bei audiniai (vokai, akiduobės sužalojimai), rečiau pažeidžiami gilesni akies organai, lęšiukas, rainelė, stiklakūnis, tinklainė, gyslainė.

  1. Paviršinė trauma: 1. įvairūs sumušimai, pasireiškiantys vokų mėlyne, kraujosrūvomis; 2. ragenos nubrozdinimas, dažnai sukeliamas mažų greitai judančių objektų; 3. svetimkūniai, patekę į akį; 4. voko įplyšimas dėl aštrių objektų poveikio.
  2. Buka trauma: 1. lūžiai su dislokacija, kai trenkus į akies sritį dideliam daiktui, lūžta apatinės akiduobės sienelės kaulai ir akies obuolys gali išsiveržti į žandinį antį; 2. kaulų lūžiai, pažeidžiantys akiduobės plyšį, kuriuo eina nervai, judinantys akį, ir bendro jutimo bei regos nervas. Dėl šios traumos gali ištikti aklumas, negalėjimas pasukti akies; 3. akies obuolio plyšimas ar pradūrimas; 4. hyphaema – prikraujavimas į priekinę akies kamerą, lemia regos silpnumą, nėra raudono akies reflekso; 5. tinklainės atšoka dėl trumparegystės ir didelio fizinio krūvio, padidėjusio kraujospūdžio; 6. prikraujavimas į stiklakūnį, intraokulinis svetimkūnis ir kt.
  3. Akių nudegimai. Jie skirstomi į keturis laipsnius: I – lengvo laipsnio nudegimas – vokų ir junginės paraudimas, ragenos epitelio erozija. II – vidutinio sunkumo nudegimas – vokuose – pūslės, junginė pabalusi (dėl išemijos), ant jos gali būti plėvių, ragenos paviršutiniai sluoksniai drumsti, paviršius nelygus. Pro rageną galima įžiūrėti rainelę ir vyzdį. III – sunkaus laipsnio nudegimas – vokuose visų odos sluoksnių nekrozė (organo arba jo dalies žuvimas, kai aplinkiniai audiniai dar gyvi), junginėje – gili nekrozė, išemija, junginė puri, joje matyti tamsios užsikimšusios kraujagyslės, ragenoje – nekrozė, intensyvi drumstis, primenanti matinį stiklą. Pro rageną rainelė neįžiūrima, matyti tik vyzdžio kontūrai. IV – labai sunkaus laipsnio nudegimas – vokuose – odos ir poodinės ląstelienos nekrozė (gali būti iki akiduobės kaulų), junginėje – gili nekrozė, junginė blyški, ragenoje – gili nekrozė ir intensyvi drumstis, primenanti porcelianą. Gilesnių akies darinių per tokią rageną neįmanoma pamatyti. Cheminių nudegimų sunkumo laipsnis priklauso nuo daugelio faktorių: medžiagos cheminių savybių, temperatūros, kontakto su akies audiniais laiko, slėgio, su kuriuo cheminė medžiaga patenka į akies audinius ir kt.

Į viršų