Akių traumos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Akies trauma - tai akies audinių anatomonio vientisumo ir funkcinės būklės pažeidimas įvairiais išoriniais veiksniais. Tai viena dažniausių vienakio aklumo ir invalidumo priežasčių visame pasaulyje.

Akių traumos skisrtomos į lengvas ir sunkias. Galimos mechaninės, terminės, cheminės, spindulinės, sporto pramonės, žemės ūkio, karo, vaikų traumos.

Komplikacijos

Akies sumušimas labai pavojingas. Jeigu akies obuolys nepažeistas, atvirų žaizdų nėra, iš pradžių gali atrodyti, kad nieko neatsitiko. Tačiau iš tikrųjų akis yra toks jautrus ir sudėtingas organas, kad net lengvos jos traumos gali sukelti rimtas komplikacijas. Sumuštos akies viduje gali išsilieti kraujas. Jeigu ji negydoma, kraujas sukreša ir ilgainiui virsta jungiamuoju audiniu. Dėl to galimas tinklainės atsiskyrimas arba lęšiuko trauma, dėl kurių ilgainiui išsivysto katarakta ir visiškai apankama. Gilių traumų pasekmė dažnai būna aklumas.

Esant III-IV laipsnio nudegimams, ragena gali perforuoti (suskylinėti) dėl jos nekrozės. Tai labai sunki komplikacija. Po nudegimų lieka grubūs vokų randai, vokai neuždengia akies obuolio, kartais atsiranda akies obuolio ir vokų junginės sąaugos. Ragenoje lieka grubios drumstys. Regos aštrumas labai sumažėja. Akies audinių regeneracija trunka labai ilgai.

Dėl menkiausios traumos reikia kreiptis į gydytojus, nes gali išsivystyti infekcija ir tada padėti jau beveik nebeįmanoma.

Į viršų