Socialiniuose tinkluose dovanojami jau pradėti, bet nebaigti vartoti vaistiniai preparatai. Kodėl negalima tokių vartoti?

Teksto dydis:

Socialiniuose tinkluose dovanojami jau pradėti, bet nebaigti vartoti vaistiniai preparatai. Kodėl negalima tokių vartoti?

2018-02-22 11:50

Šis netrukus pasibaigsiantis šaltasis metų sezonas – kaip niekad bjaurus ligų atžvilgiu. Įvairiausių virusų atakos tiek mažus, tiek didelius pradėjo varginti dar ankstyvą rudenį ir kol kas nepanašu, kad sergančiųjų sparčiai mažėtų. Rimtą smūgį daliai žmonių taip pat sudavė  gripas ir jo komplikacijos. Kokias klaidas daro žmonės, gydydamiesi patys?


Savarankiškai gydytis galima tik trumpą laiką

Paskutiniąsias kelias savaites gydymo įstaigos  sausakimšos pacientų. Tačiau ne visi, pasijutę prastai, iš karto skuba dėl gydymo taktikos tartis su gydytoju. Nemažai žmonių skaudančią gerklę, varvančią nosį,  kosulį ir kitus viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus pradeda gydytis patys, vartoja vienokių ar kitokių nereceptinių vaistų. Kaip tvirtino Jaunųjų gydytojų asociacijos narė, Šeimos medicinos rezidentė Kristina Grigaliūnaitė, toks pacientų elgesys iš principo nėra ydingas – dėl nedidelio, savaime praeinančio negalavimo neverta laiką gaišti ilgoje eilėje tarp kitų sergančiųjų ir tokiu būdu rizikuoti užsikrėsti kuo nors papildomai. Tačiau būtina atminti, kad gydytis savarankiškai, nepasikonsultavus su gydytoju, galima tik trumpai. „Jei nemalonūs pojūčiai neišnyksta ir toliau vargina prasta savijauta, jei sunkėja bendra būklė, būtina pasitarti su gydytoju, galbūt atlikti kraujo ar kitus tyrimus, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė, paskirti būtini vaistai, aptarti jų vartojimo ypatumai, - teigė pašnekovė – Priešingu atveju net ir pats paprasčiausias bei iš pirmo žvilgsnio visai menkutis negalavimas gali komplikuotis į rimtą ligą, kuriai įveikti reikės žymiai daugiau organizmo jėgų, laiko bei finansinių išteklių“. Gydytoja tvirtino, kad tai akcentuojama ir visose nereceptinių vaistų pakuočių informaciniuose lapeliuose – primenama, kad preparatu be gydytojo konsultacijos, negalima gydytis ilgiau nei kelias dienas.

Antibiotikai – iš socialinio tinklo?

Kaip dar vieną savarankiško gydymosi klaidą K. Grigaliūnaitė įvardija netikslingą antibiotikų vartojimą. „Nors antibiotikai – receptiniai vaistai ir šiaip nuėjęs į vaistinę jų nenusipirksi be gydytojo išrašyto recepto, visgi kai kurie žmonės šių antiinfekcinių vaistų turi likusių iš seniau, kitaip tariant ne iki galo suvartotų nuo ankstesnių sirgimų. Pasijutę nekaip ir nenorėdami rimtai susirgti, jie pradeda gerti antibiotikus „profilaktiškai“, manydami, kad taip liga nesikomplikuos ar apskritai greičiau praeis. Štai toks savarankiško gydymosi elgesys yra labai neatsakingas. Antibiotikai gali būti skiriami ir vartojami tik su gydytojo žinia, mat šie vaistai gydo tik bakterinės kilmės susirgimus. Kas išprovokavo negalavimą – virusas ar bakterija, išsiaiškinti galima tik atlikus specialius kraujo tyrimus. Gydant virusinę infekciją antibiotikais ar vartojant juos „profilaktiškai“, tikrai sau nepadėsime. Atvirkščiai, kaip tik galime padidinti riziką išsivystyti atsparumui antibiotikams, kitaip tariant, kai jų jau tikrai reikės, šie vaistai neveiks“, - aiškino Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė.

„Atrodytų esame sąmoningi, suprantame, kad vaistai – ne maistas, ne saldainiai, kuriuos galima vartoti bet kada, tačiau vis dar pasitaiko ir tokių atvejų, beje, ir tarp vaikus auginančių mamų, kai vaistais, tarp jų ir antibiotikais, dalijamasi socialiniuose tinkluose – siūloma pigiau nusipirkti ar tiesiog atiduodami jau pradėti vartoti, bet nebaigti preparatai. Žinoma, atsiranda ir susigundžiusiųjų minėtais pasiūlymais. Džiaugiamės, kad mūsų tarnyba sulaukia pilietiškų asmenų klausimų, kaip reaguoti į tokio pobūdžio žinutes. Vartoti socialiniame tinkle kažkieno atiduotus ar padovanotus vaistus – tai vienareikšmiškai rizikuoti savo ar savo artimųjų sveikata“, - teigė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) inspektavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Leleckaitė. Anot jos, tokiu būdu įsigytus vaistus vartoti nesaugu, nes nežinia, kur jis buvo įsigytas, kaip ilgai ir kokiomis sąlygomis preparatas buvo laikomas. „Jeigu jūs ar jūsų artimasis sergate, kreipkitės į gydytoją, atlikite tyrimus ir gydykitės atsakingai. Internetu vaistus galima įsigyti tik iš legaliai veikiančių vaistinių, tačiau šiuo metu receptiniai vaistai (antibiotikai – receptiniai vaistai) internetu negali būti parduodami“, - tvirtino VVKT atstovė.

Beje, kalbant apie antibiotikų vartojimą, labai svarbu nepamiršti vienos, galima sakyti, jau globaline tapusios problemos – dėl per didelio ir neatsakingo šių vaistų vartojimo kai kurių infekcijų jau nebegalima išgydyti, nes bakterijos tampa atsparios antibiotikams. „Labai svarbu atminti tai, jog vartojant  nepilną antibiotikų kursą (2-3 dienas vietoj 5, 7 ar 10 dienų), tikėtina, kad infekcija „aprims“, bet bakterija gali ir nežūti. Ji gali tapti atspari (prisitaikyti) vartotam antibiotikui ir kitą kartą, kai tikrai reikės gydyti bakterinę infekciją šios grupės antibiotikai jau bus neveiksmingi“, - atkreipė dėmesį gydytoja K. Grigaliūnaitė.

 

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba kartu su Jaunųjų gydytojų asociacija nori paskatinti žmones vaistus pradėti vartoti atsakingiau. Specialiu visuomenei skirtų straipsnių ciklu bus išsamiai paaiškinama, kodėl vaistų negalima vartoti bet kokių, bet kada, bet kaip, bet kokiais kiekiais.  Kodėl diagnozę turėtų nustatyti ne pats žmogus, ne draugas, ne kaimynas ar internetas, o gydytojas. Tikimasi, kad savigydos įpročiai pradės pamažu keistis.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-14 16:19


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Erlinda Kaes 2021-02-20 22:48

My husband and I have been having lots of problems living together, he never gives me attention or makes me happy because he has fallen in love with another woman outside our marriage. I tried my best to make sure that my husband leaves this woman but the more I talk to him about it the more he makes me feel sad and unhappy, My marriage started leading to divorce because he no longer gives me attention. I wanted to forget him but i love him and didn't want to lose him. We have been married for years and he is all I could call a true best friend and best in all, the man that handles my problems perfectly, the man that makes sacrifices for my happiness. I wanted him back in my life badly and I was so confused. My Friends told me to buy books about relationships, so I went online for relationship books while I came across a spell caster called Dr Emu. I read testimonies and reviews about him so I contacted him immediately, explained my problems to him. Same day , he casted a spell for me and assured me for 2 days that my husband will return to me and to my greatest surprise the third day my husband came knocking on my door and begged for forgiveness. I am so happy that my love is back again and not only that, we are about to get married again, he proposed. I wouldn't stop talking about him. Contact him today if you need his help via email: [email protected] and you will see that your problem will be solved without any delay. Website: https://emutemple.wordpress.com/