Kodėl svarbu, kad vaikai laikytųsi dienos režimo?

Teksto dydis:

Kodėl svarbu, kad vaikai laikytųsi dienos režimo?

2021-01-15 11:07

Dienos režimas – tai harmoningas darbo ir poilsio santykis. „Jeigu vaikas laikosi režimo, jam yra lengviau atsibusti, jis jaučiasi geriau, gali lengviau susikaupti prasmingai veiklai, būna darbingesnis mokykloje ar užklasinėje veikloje“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaiko raidos centro Vaikų ir paauglių krizių intervencijos sk. vedėja Jolanta Trinkūnienė.

Dienos režimas/Shutterstock nuotr.

Kodėl taip svarbu, kad vaikai reguliariai pavalgytų, laiku nueitų miegoti, sunkesnes užduotis atliktų pirmoje dienos pusėje, kasdien pabūtų gryname ore, o vakare jaukiai pasikalbėtų su šeimos nariais? Kas gali nutikti, jeigu dienos režimo nėra laikomasi?

 
Vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.
Vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

Mityba

Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė J.Trinkūnienė sako, kad itin svarbi vaiko dienos režimo dalis yra mitybos režimas.  „Maistas patenkina fiziologinius žmogaus poreikius. Vaikui tai ypatingai svarbu. Jeigu jis ryte iškeliaus iš namų nepavalgęs, jam bus sunku susikaupti mokykloje per pamokas ar darželyje. Jo smegenys nebus aprūpintos pakankamu kiekiu maistinių medžiagų, jis greitai pasijus pavargęs, mieguistas, todėl ir yra svarbus mitybos režimas“, – tvirtina specialistė.

Jos teigimu, vaiko mitybą turėtų sudaryti 3 pagrindiniai valgymai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė, o taip pat ir 2 papildomi: priešpiečiai ir pavakariai.

Medikė atkreipia dėmesį, kad kalbant apie valgymą, svarbus ne tik  fiziologinių poreikių patenkinimas, bet labai svarbu ir laikas kartu, bendravimas šeimoje. „Ypač vakarienės laikas, kuomet šeima susėda prie bendro stalo, aptaria savo dienos įvykius, pasikalba vieni su kitais. Arba vakarinės arbatos gėrimo ritualas šeimoje. Tai irgi visus labiau suartina, šeimoje įsivyrauja gera atmosfera. Juk mes visi esame užimti, bėgam, skubam, tai gal verta....išgerti arbatos kartu su savo paaugliu vaiku, pasikalbėti su juo ir pabandyti labiau jį suprasti?“, – pataria vaikų ir paauglių psichiatrė.

Dienos darbai

Pasak J.Trinkūnienės, vaiko dienotvarkėje labai svarbu mėgstamą veiklą kaitalioti su ta veikla, kurią reikia atlikti, sunkesnių užduočių nereikėtų palikti vakarui. Tą ypač reikėtų daryti, jeigu vaikas sunkiau susikaupia, greitai pavargsta. „Jeigu vaikas bus verčiamas vien tik ruošti namų darbus: pasiruošti matematikos kontroliniams darbui, išmokti mintinai eilėraštį, daug varginančių užduočių ir jokio malonaus atsipalaidavimo, jis tikrai nebus laimingas. Bet jeigu jo mėgstamus užsiėmimus kaitaliosite su privalomomis užduotimis, vaikui bus kur kas lengviau laikytis dienos režimo. Vaikas jausis kur kas motyvuotas. Kodėl sunkesnes užduotis atlikti pirmoje dienos pusėje? Nes būna mažiau pavargęs, energingesnis, jam lengviau susikaupti. Labai svarbu nepamiršti ir pertraukėlių“, – pataria psichiatrė.

J.Trinkūnienės teigimu, atliekant užduotis, neturėtų būti blaškančių dirgiklių: vaikas neturėtų žiūrėti televizoriaus ar tuo pačiu naršyti kompiuterio planšetėje.  „Gyvename technologijų amžiuje ir jų tikrai neišvengsime, nepavyks vaiko nuo jų apsaugoti. Visgi reiktų pasirūpinti, kad vaikas turėtų galimybę bendrauti ir gyvai, ne tik kompiuterio pagalba. Svarbu, kad vaiko diena neprabėgtų žiūrint į monitorių ir bendraujant viename pokalbių kambaryje, po to žaidžiant kompiuterinius žaidimus“, – teigia medikė. Jos manymu, neribojant vaiko dienotvarkėje laiko, praleisto prie kompiuterio, jis gali atsiriboti nuo visų socialinių kontaktų, nebemokėti bendrauti.

Gydytoja pataria tartis su vaiku sudarant jo dienotvarkę – kompiuteris galėtų būti kaip paskatinimas, kada namų darbai paruošti, sutvarkyti žaislai ar tvarkingai sudėti drabužiai. „Nuo sutarto laiko vaikas gali ir pažaisti. Bet tikrai reikėtų atsisakyti būvimo prie kompiuterio vėlyvą vakarą ar televizoriaus žiūrėjimo prieš miegą. Tai nepagerins miego kokybės. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad grynas oras, aktyvus poilsis turėtų labai svarbi dienos režimo dalis“, – sako J.Trinkūnienė.

Miegas

J.Trinkūnienė teigia, kad itin svarbu, jog vaikas eitų miegoti tuo pačiu metu, išmiegotų jo amžiui būtiną valandų skaičių. „Naujagimis didžiąją paros dalį miega arba būdrauja. Vaikui augant, miego poreikis mažėja. Mokyklinio amžiaus vaikas turėtų miegoti 8 val. Miego režimui yra labai svarbu, kad atsigultų ir keltųsi tuo pačiu laiku. Gali būti pusvalandžio paklaida, bet labai blogai,  jei vieną kartą atsigula 22 val., o kitą – 3 val. nakties. Tada išsibalansuoja biologinis ritmas, vaikas ryte jaučiasi prastai, tą dieną jam būna sunku susikaupti“, – sako vaikų ir paauglių psichiatrė.

Pietų miegas

Pasak J.Trinkūnienės, dienos miegas svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikams: lopšelinukams ir darželinukams. „Jie tikrai geriau jaučiasi 1,5-2 val. pamiegoję dieną. Kalbant apie jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus, reikia žiūrėti individualiai. Vienam gali nereikėti dieną miegoti, nes išbūna iki vakaro žvalus ir darbingas. O kitas, matom, grįžta iš mokyklos, jaučiasi pavargęs, gulinėja, tuomet tikrai reikėtų neatsisakyti pietų miegelio“, – pataria gydytoja.

Medikė sako, jog jokiu būdu nereikėtų versti vaiko miegoti, geriau jau „pagudrauti“ – pasitelkti kūrybiškumą. Ir mažesni vaikai neretai sako, kad nenori miegoti dieną, bet pamiegoti jiems labai sveika. „Kiekvienas vaikas turi savo mėgstamą žaislą, kuris dieną būna „pavargęs“, tad dažnai užtenka paprašyti mažylio, kad šis pagulėtų lovoje kartu su žaisliuku, kad šis „pailsėtų“. Bemigdydamas žaislą, užmiega ir vaikas. O prievarta ar griežtesnis žodis gali sukelti atvirkštinę reakciją“, – tvirtina specialistė.

Pasak medikės, labai svarbu, kad dienos režimas poilsio dienomis ar atostogų metu iš esmės labai nesiskirtų nuo įprastos darbo dienos režimo. „Netikslinga laužyti jau susidariusio dinaminio stereotipo“, – tvirtina specialistė.

Vaikų ir paauglių psichiatrės teigimu, daug lemia šeimos vidinis emocinis klimatas, tarpusavio ryšys. „Jeigu tarpusavio ryšys yra stiprus, tai tikrai tėvai neišvyks pramogauti ir nepaliks močiutei, kad vaikas pamiegotų tomis valandomis. Tėvai irgi gali pakoreguoti savo planus, pramogas planuotų prieš arba po vaikų pietų miego. Arba jau suplanuoti eiti miegoti anksčiau. Daug įspūdžių patyręs vaikas vakarop tikrai greičiau pavargs, taps irzlesnis, tad verta paguldyti anksčiau“, – pataria J.Trinkūnienė.

Kokios grėsmės vaiko sveikatai, nesilaikant dienos režimo?

Psichiatrė tvirtina, jog dienos režimo laikymasis turi įtakos ir vaiko psichoemocinei būsenai, nervų sistemai. Sutrikus vaiko dienotvarkei, atsiranda miego sutrikimų, nuotaikos svyravimų, gali būti ir  rimtesnių psichologinių problemų. „Būna, tėvai pasakoja, jog vaikas užmigo tik 6 valandą ryto ir labai buvo sunku jį pažadinti į mokyklą. Nieko keisto, nes ir suaugusiam žmogui būtų sunku atsikelti ir eiti į darbą pamiegojus tik kelias valandas. Nepakankamai išsimiegojęs ir pailsėjęs vaikas būna suirzęs, piktas, atsiranda nuotaikų svyravimai, pykčio protrūkiai, krenta jo darbingumas. Jeigu, pavyzdžiui, nemiega, nepailsi net kelias naktis, galime susidurti ir rimtesnėmis problemomis. Pervargusio vaiko psichikoje gali atsirasti įvairiausių atitrūkusių nuo realybės vaizdinių“, – sako J.Trinkūnienė.

Specialistė atkreipia tėvų dėmesį, kad vaikas gerai išsimiegos, jeigu nueis miegoti... pailsėjęs. „Skamba gal kiek paradoksaliai, bet keliauti į lovą vaikas turėtų būdamas geros, žvalios nuotaikos, todėl labai svarbus jauki vakaro atmosfera šeimoje, šiltas šeimos narių bendravimas, pasikalbėjimas, kaip praėjo diena, kas įvyko gero. Vaikas turi atsigulti su teigiamomis emocijomis“, – pataria vaikų ir paauglių psichiatrė.

Socialinė informacinė kampanija „Rinkis gyvenimą“
 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 15:42


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Dexter Tamara 2022-06-06 09:17


My mom was suffering from Type 2 diabetes and Lupus for over 17yrs. She tried many drugs but at last became dependent on saferoom and metformin due to the weakness and constant pains, She found that life was just sinking & there was no way of hope. Then she consulted Chief Dr Lucky for herbal treatments, Which she had been hearing so much about, After some couple of days taking this herbal medicine, Things started to change, The symptoms started to decrease and after 19 days of taking it, She became healthy and fully free from all the symptoms of Type 2 diabetes and Lupus. My mom's life is totally different now. That's why I decided to let everybody know about the wonderful healing of Chief Dr Lucky herbal, If you are having any health challenges kindly visit email [email protected] or WhatsApp +2348132777335
Facebook page http://facebook.com/chiefdrlucky
Website https://chiefdrlucky.com/.

Michael DeBruin 2021-08-25 16:03

My wish right now is that God should continue to bless Dr Emu for his good works towards the life of those people who are heart broken. My name is Michael DeBruin and I am from the USA, it's been a while since my lover's attitude changed from being the caring type she has been to me, but later turned out not to be caring at all. But not long, I later discovered that my lover was having an affair with someone else. and also she told me she doesn't need me after all we pass through then a friend told me about a spell caster. that with the spell I will get back my woman, I took his cell number then called him and also what's-app him which he reply to me and I did some sacrifices to the spell man and he bought the items for me which he used for the sacrifices and later called me that before 48 hours my love will come back to me and now we are more in love with each other than ever. you can reach him on WhatsApp +2347012841542 or reach him via mail ; [email protected] , my lover returned back and broke up with the other guy she was having a relationship with... Thank you Dr Emu.

Https://emutemple.wordpress.com/

Https://web.facebook.com/Emu-Temple-104891335203341