Kaip sugrįžti į gyvenimą be azartinių lošimų prieskonio ir skaudžių pasekmių?

Teksto dydis:

Kaip sugrįžti į gyvenimą be azartinių lošimų prieskonio ir skaudžių pasekmių?

2021-03-15 12:19

Azartiniai lošimai – tai pramoga, kuri labai greitai gali virsti sunkia priklausomybe. Šią pramogą išbando kas dešimtas, dažniau renkasi lošimų automatų salonus, kas trečias lošia kartą per mėnesį ar net dažniau – tai parodė Lošimų priežiūros tarnybos užsakymu atlikta apklausa. Lietuvoje yra daugiau nei 17 tūkst. asmenų, pateikusių prašymą Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrui. Registras įsigaliojo 2017 m. gegužės 1 d. Šis skaičius liudija, kiek asmenų gali turėti problemų su lošimu, nes dažniausiai į Lošimo priežiūros tarnybą ir kreipiasi asmenys, kurie tokiu būdu bando suvaldyti savo neatsakingą ar nekontroliuojamą lošimą.

Tarnybos vyriausias specialistas, psichologas Olegas Mackevič sako, Lošimų priežiūros tarnyba nėra gydymo institucija, todėl jis negali teigti, kad visi prašymai, kurie yra pateikti registrui, yra parašyti asmenų, kurie turi priklausomybę. „Iš kitos pusės, žmogus, kuris nejaučia tokių problemų ir gali kontroliuoti savo lošimą, kitaip tariant lošia tik dėl pramogos, į tokį registrą tikrai nesikreips“, –  sako psichologas.

 

Psichologas Olegas Mackevič, asmeninio archyvo nuotr.

Lošiančiųjų skaičius auga?

Lošimų priežiūros tarnybos duomenimis, dažniausia su prašymais neleisti lošti kreipiasi jauni vyrai – 88 proc. besikreipiančių asmenų buvo jaunesni, nei 40 metų. Remiantis rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ tyrimo duomenimis, azartinius lošimus yra lošę 12 proc. Lietuvos gyventojų. Panašu, kad išbandančių azartinius lošimus gretos palengva auga. 2013 m. darytos apklausos metu prisipažino, kad per pastaruosius 12 mėnesių yra lošę azartinius lošimus – 7 proc. apklaustųjų.

Dažniau azartinius lošimus renkasi jaunesnio amžiaus (iki 29 m.) vyrai. Beveik kas trečias apklaustasis (28 proc.) nurodė, kad pažįsta asmenų, kurie lošia azartinius lošimus. Nors nuotoliniai lošimai yra lengviau pasiekiami ir jų populiarumas auga, lošusieji nurodė, kad lošimams rinkosi lošimo automatų salonus (47 proc.), o internetu lošė kiek mažiau (41 proc.) respondentų.

Kaip pramoga pavirsta  priklausomybe

Pasak O. Mackevič, daug žmonių lošimą vertina kaip pramogą. „Kol žmogus į šią pramogą žiūri atsakingai, neišleidžia daugiau nei paties nustatyta suma, tol ir nekalbame apie priklausomybę“, –sako specialistas. Jo teigimu, reikia atkreipti dėmesį, jeigu žmogus po lošimo jaučia emocinius išgyvenimus, atsiranda finansinių ar santykių problemų, kada jau kyla mintis, gal galbūt lošdamas galiu užsidirbti, juk pasitaiko ir laimėjimų, kartais ir didesnių, tada gali užvaldyti ir klaidinanti mintis, kad galiu valdyti lošimą, galiu išlošti vis daugiau.

„Žmogus jaučia milžinišką trauką lošti, nerimą, kurį nuslopina tik lošimas. Deja, visada ateina nusivylimas. Štai tada pramoga pavirsta į probleminį lošimą – norą susigrąžinti prarastus pinigus. Šiame etape kai kurie lošėjai dar gali savarankiškai sustoti ir atsisakyti lošimo, nelieka ir didelių pasekmių. Kitiems išgyventos emocijos užgožia viską, jie ir toliau nori jas patirti. Kadangi pas mus emocinis raštingumas vis dar nėra aukšto lygio, retas tokioje būsenoje atsidūręs žmogus sugeba įvertinti savo emocijas, gali sustoti ir jas suvaldyti, todėl vis giliau panyra į lošimą“, –tvirtina psichologas.

Kodėl sunkiau patikėti šia priklausomybe?

Priklausomų asmenų reabilitacijos ir reintegracijos bendruomenės „Aš esu“ įkūrėjas, kunigas Kęstutis Dvareckas sako, priklausomybė nuo azartinių lošimų skiriasi nuo kitų. „Kitas priklausomybes paprasčiau žmogui paaiškinti: tu vartoji chemiją ar alkoholį, kurie veikia tavo nervų sistemą. O lošimo atveju jis nieko nevartoja, tai yra elgesio priklausomybė, nėra jokios apčiuopiamos medžiagos. Neretai ir pačiam žmogui sunkiau patikėt, kad nepaisant to, kad jis nieko nevartoja, jo smegenyse įvyko pokytis ir susiformavo priklausomybės liga“, – sako kunigas K. Dvareckas. Pasak jo, ir specialistams, kurie turi mažesnę patirtį, dirbti su šiais pacientais taip pat yra sunkiau, nes jie ir sveikdami vis dar bando strateguoti, manipuliuoti, neretai būna daug mažiau nuoširdūs ir atviri.

Kunigas teigia, kad turinčių tik vieną priklausomybę žmonių skaičius mažėja, bet labai sparčiai daugėja „miksų“ – taip bendruomenėje vadinami turintys dvigubas ar net trigubas priklausomybes, kai šalia lošimo žmonės dar yra priklausomi nuo alkoholio ar narkotikų. 

O. Mackevič pritaria, kad šio sutrikimo raida  yra kitokia. „Pavartojus alkoholio, narkotikų, žmogaus sąmonė paveikiama iš karto, o prasukus vieną kartą ruletę ar sulošus vieną lošimą kortomis, ta priklausomybė iš karto nesusiformuoja. Jos raida yra pakankamai ilga, pas mus ieškodami pagalbos kreipiasi asmenys, kurie su šia problema gyvena 5-6-7 ar net 10 metų“, – teigia Lošimų priežiūros tarnybos specialistas.

Jo teigimu, pats asmuo ne iš karto ir ne iki galo suvokia, kas su juo vyksta. Ne vienas naiviai įsivaizduoja, kad parašys prašymą ir problema išnyks. „Statistika rodo, kad kai žmogus po kurio laiko nusprendžia, kad grėsmė praėjo, nutraukia prašymą. Deja, vėl pradeda lošti, tad yra tokių, kurie į registrą kreipiasi ne vieną kartą, o ir 3 ar net 4 kartus“, – sako O. Mackevič.

Simptomai, kurie turėtų atkreipti artimųjų dėmesį

Psichologas pataria susirūpinti, kai šeimoje prasideda labai akivaizdžios finansinės problemos, o taip pat su tuo susijęs melas. „Jeigu žmogus turi gerą darbą, stabilų atlyginimą, bet visada turi finansinių problemų, nuolat skolinasi, reikėtų pasidomėti, kokia yra to priežastis“, – pataria O. Mackevič. Dėl šių priežasčių neišvengiamai kyla ir konfliktai šeimoje, nesantaika su kitais šeimos nariais.

Kad ši priklausomybės atmaina yra labai pavojinga šeimai, bendruomenei dėl finansinių praradimų pritaria ir kunigas K. Dvareckas. „Joks alkoholikas tiek nepragers, narkomanas nesuvartos, kiek lošėjas gali pralošti. Esame turėję ir labai jaunų žmonių, kurie buvo pralošę tėvų butus, skolų tiek, kad su antstoliais turės reikalų iki pensijos. Jiems labai sunku sustoti“, – teigia dvasininkas. Jam kelia didelį nerimą, kad šie žmonės gyvena padidintoje savižudybių rizikoje. „Labai dažnai praregėjimo akimirką lošėjas išsigąsta realybės, kuri yra pavirtusi milžiniška skola su daug daug nulių. Todėl ir renkasi tokį kelią pasitraukti nuo problemų. Esu tikras, kad lošėjai turi būti priimami gydytis be jokios eilės, net jeigu ir nėra vietų. Savižudybės rizika yra padidinta“, – įsitikinęs kunigas K.Dvareckas.

Psichologas O. Mackevič sako, kad artimiesiems reikėtų atkreipti dėmesį į dideles lošėjo nuotaikų kaitas. „Visiškos apatijos būseną gali keisti padidinto dirglumo, į viską reaguoja labai agresyviai. Arba būna apatiški, nenori bendrauti, vengia atsakyti į klausimus. Žmogų kankina gėdos ir kaltės jausmas, todėl nori išvengti aplinkinių dėmesio, tarsi pasislėpti, kad jie nevargintų savo klausimais“, – sako Lošimų priežiūros tarnybos specialistas. Jo teigimu, prasidėjus lošimui žmogaus sąmonė prislopsta, tad jis atsiduoda lošimui iki galo nesuvokdamas nei pasekmių nei kas tuo metu su juo vyksta. „Lošėjai pasakoja, kad išėję iš lošimo namų jaučiasi lyg palikę transo būseną. Realybė yra tokia, kad lošimą jie būna pajėgūs kontroliuoti pirmąsias 10 minučių, o po to viskas vyksta be jokios sąmonės kontrolės. Jis koncentruojasi tik į tą procesą, kuris vyksta. Išsiskiria laimės hormonai: dopaminas, serotoninas, todėl lošėjas jaučia didelį pasitenkinimą lošimo metu“, – tvirtina psichologas O. Mackevič.

Pagalba norinčiam atsikratyti priklausomybės

Paklaustas apie pagalbą turintiems priklausomybę nuo lošimų, Lošimų priežiūros tarnybos atstovas akcentavo 12 žingsnių Minesotos programą, kurią teikia valstybiniai priklausomybių ligų centrai, taip pat pagalbą galima gauti ir reabilitacijos programas vykdančiose organizacijose, tokios kaip „Aš esu“ bendruomenė, kurioje surinkta labai stipri specialistų komanda. „Mūsų institucijoje taip pat dirba psichologai, mes taip pat užsiimame prevencine veikla. Konsultuojame asmenis, kurie teikia prašymus ir kartu supranta, kad reikia rimtesnių priemonių. Esame įsteigę lošiančiųjų artimųjų savitarpio paramos grupę, vedame užsiėmimus“, – teigia O.Mackevič. Specialistas taip pat rekomenduoja lankytis anoniminėse lošėjų grupėse.

„Dirbdami su šiais pacientais, stengiamės, jog jie patikėtų, jog nėra neįgalūs. Jie turi pripažinti, jog turi problemą, bet ji užima tik nedidelę gyvenimo dalį. Mokome žmogų atpažinti impulsą, kada jis sukyla, kai tik atsiranda mintis: „O gal šiandien man palošti?“. Jeigu tų minčių suvaldyti nepavyksta, atsiranda emocija, jaudulys, smalsumas ir žmogus nukeliauja tiesiai į lošimo namus“, – pasakoja O. Mackevič.

Jo teigimu, labai svarbu, kad priklausomybę jaučiantis žmogus suprastų, koks yra jo sutrikimas, konsultuotųsi ir sprendimus priimtų ne vienas. „Išėjimas iš šio sutrikimo nėra procentaliai labai didelis, nuo 10 iki 20 proc. asmenų susitvarko su šia problema. O susitvarko dažniausiai tie, kurie daro tinkamus žingsnius: nelieka vieni, ieško sveikimo kelio, bendradarbiauja su specialistais, lankosi anoniminių lošėjų grupėse. Apibendrintai kalbant – veikia“, – sako specialistas.

Pasak jo, Lošimų priežiūros tarnybos dėka šiandien visuomenė kur kas labiau informuota apie azartinių lošimų daromą žalą, efektyvios socialinės reklamos daro poveikį net ir patiems lošėjams.

Artimieji turi gyventi savo, o ne lošėjo gyvenimą

Psichologas O.Mackevič teigia, kad artimieji dažniausiai ieško pagalbos lošėjui, nesusimąstydami, kad patys daug metų gyvena lošiančiojo gyvenimą, jo nuotaikomis. Specialistai tai vadina kopriklausomybe. Neturėdami informacijos artimieji irgi padaro daug skubotų sprendimų ir klaidų, viena tokių – lošiančiojo skolos padengimas. Jiems atrodo, kad tuo viskas išsispręs ir pasibaigs, galės nusiraminti, bet deja.

Kunigas K.Dvareckas taip pat pataria artimiesiems nedaryti šios klaidos: „Jokiais būdais negrąžinkite lošėjo skolų. Kuo greičiau jį įtrauks į finansiškai nepatikimų žmonių sąrašus, kad nebegautų greitųjų kreditų, bankai neduotų paskolų, kad niekas jam nebeskolintų, tuo bus geriau. Negalima tikėti pažadais ir gražiomis kalbomis. Jie paprastai moka pakalbėti, argumentuoti.  O šeima labai greitai gali likti be namų ir be viso kito užgyvento turto. Ypač svarbu tą žinoti sutuoktiniams“.

Kunigas K. Dvareckas tiki, kad šios sunkios priklausomybės įmanoma atsikratyti, jeigu surandi motyvaciją: „Viena mūsų bendruomenės narė mergina, kuri atsikratė priklausomybės nuo lošimo, mėgsta kartoti: „Kiti ima namus, butus išsimokėtinai, o aš – laisvę. Ir mano laisvė verta kiekvieno to cento“. Ji taip save motyvuoja, sugrįžo į darbo rinką, kad galėtų iš savo uždarbio grąžinti lošimo skolas. Jai tikrai teks gyventi gerokai kukliai nei visiems kitiems, bet aš visada džiaugiuosi pamatęs ją mieste einančią gatve“.

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Socialinė informacinė kampanija „Rinkis gyvenimą“

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (61)

chrisrockmeds 2023-10-08 12:31

Osta Elvanse 50mg,70mg ilma retseptita

TELLIMUSTE KOHTA VÕTKE ÜHENDUST MEIE ALLOSTA EM-postiga

E-post: [email protected]

Tegeleme valuvaigistite, unerohtude, kaalulangetustoodete ja paljude teiste geneeriliste ravimitega. Meil on üle 200 tootetüübi, kaubamärgi ja geneeriliste ravimite.

Nautige neid väheseid valikuid
- Saadame riigisiseselt
- PostNordi jälgimisnumber teie paki jaoks
- Ohutu ja garanteeritud kohaletoimetamine kõikidele aadressidele
- Tagage kuni 25% allahindlus

E-post: [email protected]

TELLIMUSTE KOHTA VÕTKE ÜHENDUST MEIE ALLOSTA EM-postiga

E-post: [email protected]

ALLA ON LOETELU SAADAVAL TOODETEST:
Pakume laia valikut geneerilised ravimid, samuti kaubamärgid nagu
Bensediin 10 mg
Xanor 2 mg
Rivotril 2 mg
Stilnoct 10 mg
Tradolan 50 mg
Lorasepaam 2 mg
Oksasepaam 10 mg
Imovane 7,5 mg
Xanax 2 mg
Subutex 8 mg
Equasym 10-30 mg
Elvanse 50 mg, 70 mg
Oksükodoon 30 mg
Suboxone Strip 8 mg
Adderall 30 mg
Percocet 30 mg
Oxynorm 5 mg
Oxycontin 40
mg MDMA 50 mg
Morfiin 5 mg
Tramadol 100
mg Rohypnol 2 mg
Kontsert 36 mg
Morfiin 15 mg
Ritaliin 20 mg
Diasepaam Valium 10 mg
Stilnox 10 mg
Viagra 1000 mg
metadoon 40 mg
Lyrica 300 mg
Oramorph 20 mg/ml
Olansapiin 5 mg
Oksabens 15 mg
Contalgin 5 mg
Citalopram Mylan 30 mg
Gabapentiin
Pregablin Amoksitsilliin
Zopiklon
Cialis
Finpecia
ja palju muud madalama hinnaga võrreldes teiste pakkujatega.

TELLIMUSTE KOHTA VÕTKE ÜHENDUST MEIE ALLOSTA EM-postiga

E-post: [email protected]

Ootame teiega pikaajalist ärisuhet ja loodame teiega varsti kuulda.

chrisrockmeds 2023-10-08 12:27

Comprar Ritalin 10 mg sin receta

CONTACTE NUESTRO CORREO ELECTRÓNICO A CONTINUACIÓN PARA PEDIDOS

Correo electrónico: [email protected]

Vendemos analgésicos, pastillas para dormir, productos para bajar de peso y muchos más medicamentos genéricos. Contamos con más de 200 tipos de productos, medicamentos de marca y genéricos.

Disfruta de estas pocas opciones
- Realizamos envíos dentro del país.
- Número de seguimiento de PostNord para su paquete
- Entrega segura y garantizada a todas las direcciones.
- Consigue hasta un 25% de descuento

Correo electrónico: [email protected]

CONTACTE NUESTRO CORREO ELECTRÓNICO A CONTINUACIÓN PARA PEDIDOS

Correo electrónico: [email protected]

A CONTINUACIÓN SE MUESTRA UNA LISTA DE PRODUCTOS DISPONIBLES:
Ofrecemos una amplia gama de medicamentos genéricos y de marca, como
Benzedina 10 mg
Xanor 2 mg
Rivotrilo 2 mg
Stilnoct 10 mg
Tradolán 50 mg
Lorazepam 2 mg
Oxazepam 10 mg
Imovano 7,5 mg
Xanax 2 mg
Subutex 8 mg
Equasym 10-30 mg
Oxicodona 30 mg
Suboxona Tira 8 mg
Adderall 30 mg
Percocet 30 mg
Oxinorm 5 mg
Oxycontin 40
mg de MDMA 50 mg
Morfina 5 mg
Tramadol 100
mg Rohipnol 2 mg
Concierto 36 mg
Morfina 15 mg
Ritalín 20 mg
Diazepam Valium 10 mg
Stilnox 10 mg
viagra 1000mg
metadona 40 mg
Lírica 300 mg
Oramorfo 20 mg/ml
Olanzapina 5 mg
Oxabenzo 15 mg
Contalgin 5 mg
Citalopram mylan 30 mg
Gabapentina
Pregablina Amoxicilina
zopiclón
cialis
Finpecia
y mucho más a un precio reducido respecto a otros proveedores.

CONTACTE NUESTRO CORREO ELECTRÓNICO A CONTINUACIÓN PARA PEDIDOS

Correo electrónico: [email protected]

Esperamos tener una relación comercial a largo plazo con usted y esperamos tener noticias suyas pronto.

chrisrockmeds 2023-10-08 12:20

Acheter du Ritalin 10 mg sans ordonnance

CONTACTEZ NOTRE EMAIL CI-DESSOUS POUR LES COMMANDES

Courriel : [email protected]

Nous vendons des analgésiques, des somnifères, des produits amaigrissants et bien d’autres médicaments génériques. Nous proposons plus de 200 types de produits, de marque et de médicaments génériques.

Profitez de ces quelques options
- Nous expédions dans le pays
- Numéro de suivi de PostNord pour votre colis
- Livraison sûre et garantie à toutes les adresses
- Obtenez jusqu'à 25 % de réduction

Courriel : [email protected]

CONTACTEZ NOTRE EMAIL CI-DESSOUS POUR LES COMMANDES

Courriel : [email protected]

CI-DESSOUS UNE LISTE DES PRODUITS DISPONIBLES :
Nous proposons une large gamme de médicaments génériques ainsi que des marques telles que
Benzédine 10 mg
Xanor 2 mg
Rivotril 2 mg
Stilnoct 10 mg
Tradolan 50 mg
Lorazépam 2 mg
Oxazépam 10 mg
Imovane 7,5 mg
Xanax 2mg
Subutex 8 mg
Equasym 10-30 mg
Oxycodone 30 mg
Bandelette de Suboxone 8 mg
Adderall 30 mg
Percocet 30 mg
Oxynorme 5 mg
Oxycontine 40
mg MDMA 50 mg
Morphine 5 mg
Tramadol 100
mg Rohypnol 2 mg
Concerta 36 mg
Morphine 15 mg
Ritaline 20 mg
Diazépam Valium 10 mg
Stilnox 10 mg
Viagra 1000mg
méthadone 40 mg
Lyrica 300 mg
Oramorph 20 mg/ml
Olanzapine 5 mg
Oxabenz 15 mg
Contalgine 5 mg
Citalopram mylan 30 mg
Gabapentine
Prégablin Amoxicilline
Zopiclon
Cialis
Finpécia
et bien plus encore à un prix réduit par rapport aux autres prestataires.

CONTACTEZ NOTRE EMAIL CI-DESSOUS POUR LES COMMANDES

Courriel : [email protected]

Nous attendons avec impatience une relation commerciale à long terme avec vous et espérons avoir de vos nouvelles bientôt.