Dantų gydymas miegant – daugiau jokios odontologų baimės

Teksto dydis:

Dantų gydymas miegant – daugiau jokios odontologų baimės

2018 rugs. 13 08:21

Jaučiate panišką baimę šios srities gydytojams ir vis atidėliojate vizitą? Ar kada nors teko savęs paklausti – ar bijau odontologo, o gal tik jo teikiamų paslaugų, adatų, gręžimo, ar tiesiog nerimauju? Šiuo metu, kai naudojamos pažangiausios dantų gydymo technologijos ir nuskausminimas, baimintis dantų gydymo tikrai nėra priežasties. Tačiau odontologų vis dar dažnokai bijo tiek vaikai, tiek suaugusieji. Tuomet geriausia išeitis dantų gydymo procedūras atlikti sedacijoje ( arba kitaip bendrinėje nejautroje). Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gyd. odontologė Giedrė Gumbelevičienė pasakoja apie baimes ir dantų gydymą sedacijoje.

Dantų gydymas bendrinėje nejautroje

„Nors taikant šiuolaikinius gydymo metodus pacientai skausmo nejaučia, tačiau gręžimo garsas, instrumentai, aplinka ir kiti veiksniai kartais vis tiek sukelia baimę. Kai pacientas nesijaučia patogiai, sunku dirbti ir pasiekti geriausių rezultatų odontologams ir chirurgams.“ Sedacija tai yra saugi procedūra, atliekama anesteziologo-reanimatologo: specialiais medikamentais sukeliama miego būsena, kurios metu stebimos visos paciento gyvybinės funkcijos. Prieš procedūrą pacientą visuomet apžiūri gydytojas anesteziologas, užmezga ryšį, nuramina jei pacientas baiminasi tokio gydymo.

Sedacija gali būti:

1. Peroralinė – pacientas išgeria tabletę arba sirupo, po 15 min. atsipalaiduoja ir apsnūsta. Priešingai negu bendrosios narkozės metus, jis išlaiko kontaktą su gydytojais ir pilnai nemiega.

2. Intraveninė – taikoma tada, kai neužtenka peroralinės. Tiesa, įprastai pacientai jau neatsimena dūrio į veną, negirdi grąžto ir siurblio garsų, nieko nemato ir pabunda jau su pagydytais dantimis ir svarbiausia – be nemalonios patirties.

Dažniausiai intraveninė sedacija yra taikoma, siekiant sumažinti paciento baimę bei nemalonius potyrius. Sedacijos metu pacientai būna ramūs ir nesibaimina dėl jiems atliekamų procedūrų. Dantų gydymas vyksta sklandžiai ir operatyviai, pacientai nemiega tačiau būna nejudrūs, nesiblaško, jų seilėtekis sulėtėjęs.

Trumpalaikė sedacija gali būti taikoma ir nesudėtingoms odontologinėms procedūroms. „Pasitaiko atvejų, kad pacientui yra sunku būti išsižiojus ilgesnį laiką, jei yra stipriai išreikštas vėmimo refleksas, jei jaučia stiprią baimę prieš bet kokią odontologinę procedūrą, turi žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.“

Sedacija netaikoma visiems iš eilės

„Šv. Kristoforo odontologijos klinikos“ odontologė  pabrėžia, kad sedacija taikoma tik tada, kai yra būtinybė. Šiai procedūrai su vaikais atvykstantys tėvai ir jų gydytojai papasakotų daugybę istorijų, kai toks dantų gydymo būdas tampa vienintele išeitimi.

„Nors visus tėvelius raginame atsakingai rūpintis vaikų dantukais nuo pat pirmųjų dienų, tačiau pasitaiko atvejų, kad nepaisant mažo amžiaus delsti negalima. Nesenai gydytai mergaitei buvo supūliavę dantukai, tad teko nuolatos gerti vaistus nuo skausmo, kas nėra gerai tokiame amžiuje. Šiai mergaitei buvo pasirinktas dantų gydymas sedacijoje.“

Pagrindinė klaida, kalbant apie vaikus, – tėvai vaikus atveda apžiūrai pavėluotai, kai dantuką jau skauda. Tuomet vaikai dažnai būna įsibaiminę ir neleidžia odontologui apžiūrėti bei gydyti dantų. Deja, tokie vaikai įprastai turi jau ne vieną skylutę, atsiradusią dėl ilgo delsimo ir vizito pas odontologą atidėliojimo, dėl aplaidžios burnos higienos.

Sedacija ypač padeda mažiesiems pacientams. „Jauniausias pacientas, kuriam buvo taikyta sedacija vos 1,5 metukų, jam buvo nustatytas buteliuko kariesas ir reikalingas odontologinis gydymas. Su tokio amžiaus vaikais paprastai nepavyksta susikalbėti, jie dantų gydymui dar per maži.“

Sedacija reikalinga ne  tik vaikams bet ir suaugusiems

Baimės jausmas nesvetimas ir suaugusiems. Tiesa, daugelis garsiai apie problemą nekalba ir dažnai tiesiog geria vaistus nuo skausmo ir tikisi, kad dantų skausmas praeis savaime. Tačiau tai tik veda prie rimtesnių problemų ir didesnių išlaidų.

Suaugusieji sedaciją renkasi tuomet, kai jų laukia ilga ar sudėtingesnė odontologinė procedūra: dantų implantacija, chirurginės operacijos (sudėtingas dantų rovimas ar kaulo atstatymas).

„Sedacijos privalumas, kad vienu metu pacientui galima sutaisyti daug dantų iš karto ir išlydėti su visais sugydytais dantimis namo jau po vieno vizito“, – teigia odontologė.

Tad šiuo procedūros privalumu dažnai naudojasi suaugę žmonės, kurie nori vieno vizito metu sutaisyti ar išrauti keletą dantų. Ypač dažnai sedaciją taikoma šalinant kelis protinius dantis iš karto.

Mitai apie sedaciją sklaidosi. Baimintis neverta

Šiuolaikiniai anestezijoje naudojami medikamentai yra maksimaliai saugūs. Jų veikimo trukmė neilga, kas užtikrina lengvą jų dozavimą ir greitą paciento pabudimą po nejautros.

Vaistai organizme nesikaupia ir ilgalaikių reiškinių nesukelia. Sedacijos procedūrų skaičius tam pačiam asmeniui nėra ribojamas, sedacija nesukelia mąstymo, suvokimo, susikaupimo ar įsiminimo problemų, todėl netrukdo protiniam darbui, mokslui ar studijoms.

Nepageidaujamos reakcijos pasitaiko retai, dažniausiai greitai praeina – tai skausmas ar nemalonus pojūtis injekcijos vietoje, burnoje, ryklėje, taip pat galvos svaigimas, pykinimas, žymiai rečiau – vėmimas, alerginės reakcijos, kvėpavimo takų problemos

Tiesa, gydytoja taip pat pabrėžia, kad net atliekant vietinę nejautrą („užšaldant dantį“), žmogui gali pasidaryti bloga ar ištikti ūmi alerginė reakcija. Tad, kaip ir prieš kiekvieną sudėtingesnę procedūrą, reikia pasitarti su gydančiu odontologu. Konsultacijos metu gydytojas įvertina paciento sveikatos būklę, alergijas, ligas.

Odontologai taikydami gydymą sedacijoje stengiasi pacientą laikyti kuo trumpiau, o per tą laiką atlikti maksimaliai daug procedūrų.

Procedūrai populiarėjant, daugėjant informacijos internete ir teigiamų patirčių, sklaidosi ir įvairūs mitai.

Tiesa, vis dar yra žmonių, įsitikinusių, kad per visą gyvenimą žmogus gali ištverti tam tikrą skaičių narkozių, o kiekviena iš jų gyvenimą sutrumpina keleriais metais. Jie mano, kad dantų gydymas sedacijoje tai ta pati procedūra kaip ir įprasta narkozė.

„Sedacijos metu pacientas gali būti pilnai užmigdomas, tačiau skirtingai nuo įprastos narkozės, tokios procedūros metu nėra stabdomas kvėpavimas, nėra reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija ir ženkliai mažiau trikdomos įprastinės gyvybinės funkcijos“, – apie pagrindinius procedūrų skirtumus įvardina

Ji pabrėžia, kad šiuolaikiniai medikamentai, naudojami anestezijai, po procedūrų pasišalina taip greitai, jog žmogus prabunda beveik iškart po gydymo.  

Ar sedacijai reikia specialaus pasiruošimo?

Prieš taikant sedaciją, likus 6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti ar užkandžiauti, likus 4 valandoms – negalima gerti jokių skysčių. Sedacijos procedūrai rekomenduojama atvykti kartu su lydinčiu asmeniu, kadangi po tokio gydymo pacientai vis dar būna mieguisti, tad jiems negalima vairuoti ir į namus reikėtų keliauti kartu su artimuoju.

Kaip ir prieš kiekvieną sudėtingesnę procedūra reikia pasitarti su gydančiu odontologu. Prieš planuojant procedūrą, būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas, vartojamus vaistus bei ligas. Ši informacija gydytojui padės apsispręsti, kokio tipo sedaciją taikyti, o pacientai jausis saugūs dėl savo tinkamo pasirinkimo. Konsultacijos metu gydytojai atsakys į jums rūpimus klausimus, mielai pasidalins savo patirtimi ir patarimais. 

Daugėja besikreipiančių dėl sedacijos

Vis daugėja pacientų, kurie kreipiasi dėl dantų gydymo su sedacija. Išbandę tokį dantų gydymo būdą pacientai dalijasi savo patirtimi su artimaisiais ir pažįstamais. „Kas kart daugiau žmonių supranta, kad turi alternatyvą savo baimei ir gali taisyti dantis be nemalonios patirties. Juk delsiant dantų būklė tik blogėja ir prarastiems dantims atstatyti išlaidos kur kas didesnės nei išleidžiama gydymui“, – sakė specialistė.

Šis sprendimas gali būti vienas geriausių pasirinkimų, kada odontologų baimė yra ypač stipri.


Norite daugiau sužinoti apie dantų gydymą sedacijoje ar užsiregistruoti konultacijai?

Skambinkite tel. +37062084477 arba rašykite info@kristoforoklinika.lt

www.kristoforoklinika.lt
https://www.facebook.com/kristoforoklinika.lt/

http://www.manosveikata.lt/resources/images/straipsniai/kristoforoklinika/kristoforo_logo-02.jpg


Komentuoti