Ar peršalti kas mėnesį yra normalu?

Teksto dydis:

Ar peršalti kas mėnesį yra normalu?

2018 vas. 16 15:01

Ar normalu peršalti kas mėnesį? Atsakymas priklauso, nuo sergančiojo amžiaus: jei dažnai serga ikimokyklinio amžiaus vaikas – tai normalu. Ypač dažnai serga darželį pradėję lankyti mažyliai – jie gali sirgti net dažniau nei 12 kartų per metus – juk naujame kolektyve ima keistis dar nepažintais virusais, kuriems organizmas dar neturėjo progos sukurti atsparumo. Bet suaugusiajam taip dažnai sirgti nėra normalu, norma 2–4 kartai per metus. Jei taip nutinka, kad per dažnai vis ima kamuoti tai sloga, tai gerklės skausmas, tai kosulys – verta stiprinti imunitetą, sveikiau maitintis, daugiau judėti, grūdintis, dažniau vėdinti patalpas, pakankamai miegoti, vengti streso... Ir gal po kurio laiko būsite tas laimingasis, kuris net po kontakto su virusu nesusirgs, nes peršalimo simptomai po tokio kontakto praėjus 1–3 dienoms pasireiškia 75 proc. žmonių, tai dar lieka 25 proc. laimingųjų.

Ligos kelias

Daugumą vadinamųjų peršalimo ligų sukelia ne šaltis, o virusai arba bakterijos, kurie kūnui sušalus ar dėl kitų aplinkybių imunitetui „neatlaikius kovos“, ima aktyviau daugintis ir sukelia ligos požymius. Virusai kalti dažniau – jų yra daugiau nei 200 ir visiems imunitetą įgyti sunkiai įmanoma. Kai sergantysis kosėja ar čiaudi, jis virusus paskleidžia į aplinką 3–5 metrų atstumu, kurie išlieka ore net kelias valandas, todėl užsikrėsti galite net sergančiajam nebūnant patalpoje ar liesdami daiktus, kuriuos jis lietė, ypač metalines rankenas. Virusai dažniausiai įkvepiami per nosį, o iš čia keliauja kvėpavimo takais žemyn. Tikėtina, kad liga prasidės nuo slogos, o vėliau, ypač neskubant gydytis, prisidės ir gerklės skausmas ar kosulys, kuriuos gali lydėti karščiavimas ir pan. Kvėpavimo takų infekcija nebūtinai prasidės nuo slogos, virusai, rečiau bakterijos, gali pirma pažeisti ne tik nosies gleivinę, bet ir gerklę ar bronchus, ypač, jei tai yra jūsų silpna vieta.

Gerklės skausmas

Gerklę skaudėti gali ne tik peršalus, bet ir nuo kvėpavimo takų sudirginimo dūmais, užterštu oru, balso stygų pertempimo dainuojant ar šaukiant, nusideginus gerklę karštais gėrimais ar maistu. Peršalus gerklės skausmas pasireiškia daugumai žmonių – todėl visiems pažįstamas tas nemalonus jausmas, kai ima perštėti gerklę, sunku ryti ne tik maistą, bet ir seiles, kartais sunku net kalbėti ar ramiai užmigti... Gerklės skausmą, faringitą (ryklės gleivinės uždegimą) ir tonzilitą (anginą) 90 proc. suaugusiųjų ir 60–75 proc. vaikų sukelia virusai, o bakterijos – likusiesiems, taigi gerokai rečiau. Nuo virusinės infekcijos antibiotikai nepadeda, o be reikalo juos vartoti žalinga. Gerklės skausmą labai greitai, jau per 5 minutes, gali numalšinti burnos gleivinės purškalas arba čiulpiamosios kietosios pastilės Tantum Verde (benzidamino hidrochloridas). Šie vaistai slopina gleivinės uždegimą, mažina patinimą ir veikia antiseptiškai. Juos gali vartoti vaikai, suaugusieji, nėščiosios ir žindyvės. Daugiau informacijos apie Tantum Verde – spausti čia.

Komentuoti

Video