24 priemonės nuo artrito

Teksto dydis:

24 priemonės nuo artrito

2017-04-13 16:22

24 priemonės nuo artrito

Siūlome 24 alternatyvius, patvirtinto poveikio metodus, kaip gydyti artritą. Beveik kasdien po naują galimybę malšinti skausmą!

Vadinamųjų nusidėvėjusių sąnarių problema Vakarų pasaulyje pasiekė pandemijos mastą. Skaičiuojama, kad apie 10 proc. pasaulio gyventojų, vyresnių nei 60 metų amžiaus, kenčia dėl osteoartrito simptomų. Pasak 2011 metų JAV nacionalinės sveikatos interviu apklausos, JAV daugiau nei 50 mln. asmenų, tarp jų ir 300 tūkst. vaikų, diagnozuota kokia nors artrito forma.

Artritas – ne visai liga, o terminas, apibūdinantis simptomų visumą – vieno ar kelių sąnarių uždegimą. Tai gali būti dėl kelių priežasčių.

Tipiniam artritu sergančiam pacientui siūlomas didžiulis vaistų arsenalas, kuris daugeliui žmonių ne deramai kontroliuoja ligą, o sukelia tiek pat varginančių šalutinių reiškinių, kaip pati liga, kurią vaistai turėtų gydyti.

Sergantiems artritu dažniausiai sakoma, kad jų labui negalima daryti nieko kito, tik išrašyti vaisto nuo skausmo receptą ir laukti eilės sąnarių protezavimui.

Vis dėlto žmogus neprivalo tyliai kentėti, kol artritas progresuoja. Štai 24 dienų programa su alternatyviais metodais ir maisto papildais, galinčiais pagerinti uždegimo kamuojamų sąnarių būklę, o kartais net panaikinti pačią artrito priežastį. Visi šie metodai turi labai solidų mokslinių įrodymų pagrindą.

1. Akupunktūra

Šiuo kinų tradicinės medicinos metodu subalansuojamas gyvenimo energijos (ci) srautas kūne – į akupunktūros taškus, esančius ant meridianų, kurių tinklas dengia visą kūną, įduriamos plonos adatėlės. Akupunktūra plačiai taikoma ir nuo artrito, nes pasižymi gerai žinomu skausmo malšinamuoju poveikiu.

Įspūdingų rezultatų pasiekė danų gydytojai. Jie kartą per mėnesį darydavo akupunktūrą asmenims, sergantiems kelio sąnario osteoartritu tokia sunkia forma, kad jiems jau buvo paskirta operacija. Tačiau net ir šiuo atveju, kai liga buvo toli pažengusi, akupunktūra padėjo sumažinti skausmą 80 proc.

Panašios patirties įgijo medikai iš Princesės Margaret ligoninės (The Princess Margaret Hospital) Svindone, Viltšyro grafystėje Didžiojoje Britanijoje, tirdami grupę pacientų su progresuojančiu klubo sąnario osteoartritu. Šešios pusvalandžio trukmės akupunktūros procedūros iš esmės sumažino jų skausmą ir pagerino sąnario judrumą, be to, efektas išliko dar bent 8 savaites po gydymo.

Grupei iš 90 asmenų, kurių vidutinis amžius buvo 71 metai ir kuriuos kamavo kelio osteoartritas, dėl kurio visi jie laukė sąnario protezavimo operacijos, vieną mėnesį kartą per savaitę buvo daroma akupunktūra, o po to procedūrą kartojo kas 6 savaites. Visi tyrimo dalyviai pranešdavo, kad jiems labai stipriai sumažėjo skausmas ir sąstingis. Iš tikrųjų pagerėjimas buvęs toks didelis, kad nė vienam iš jų nebeprireikė operacijos. Iš šios grupės 31 asmuo reguliariai lankydavo akupunktūrą ir po 2 metų.

2. Homeopatija

Tyrimai liudija, kad individualiai parinkti homeopatiniai preparatai gali padėti nuo artrito, o kai kurie net geba sustiprinti įprastinių medikamentų poveikį.

Homeopatinis požiūris į artritą yra holistinis, t. y. homeopatai stengiasi ne tik sumažinti artrito simptomus, bet gydyti žmogų ir šalinti priežastis, dėl kurių susiformavo ši liga, bando paveikti fizinę, emocinę ir socialinę būseną, galbūt susijusias su asmens neatsparumu ligai ir susirgimu.

Visi homeopatiniai preparatai yra natūralūs ir individualiai taikomi kiekvienam asmeniui, priklausomai nuo jo būklės ir simptomų visumos. Norint gauti individualų gydymą, žinoma, būtina konsultuotis su kvalifikuotu homeopatu, nors esama kai kurių esminių preparatų, kurie dažnai rekomenduojami ir gali praversti visiems, sergantiems artritu.

Populiarūs homeopatiniai preparatai nuo artrito

Šie preparatai dažniausiai skiriami asmenims, kurie serga įvairių tipų artritu.

Benzoic Acid: benzenkarboksirūgštis taikoma podagrą primenančiai būklei gydyti, taip pat nuo skausmo, kurio priežastis – šlapimo rūgšties nuosėdos.

Bryonia Alba: baltoji brienė tinka nuo uždegiminių skausmų, kuriuos sustiprina judesiai, bet malšina spaudimas ir poilsis.

Calcarea Carbonica: dažnai skiriama nuo kelio artrito, ypač kūno antsvorio turintiems asmenims ir tiems, kurie skundžiasi, kad būklė pablogėja sušalus.

Colchicum Autumnale: rudeninis vėlyvis taikomas nuo tokių artrito skausmų, kuriuos sustiprina mankštinimaisi ar net protinė įtampa, o mažina šiluma ir poilsis.

Guaiacum: gvajokas išrašomas nuo podagros ir sąnarių abscesų, kai skausmą malšina šaltis.

Hypericum Perforatum: paprastoji jonažolė itin efektyviai malšina nervų skausmus, kuriuos sukelia reumatoidinis artritas.

Ledum Palustre: pelkinis gailis dažnai naudojamas nuo podagros ir reumato, taip pat nuo tokių simptomų, kuriuos malšina ledas ar šalti kompresai.

Rhus Toxicodendron: nuodingasis raugmedis praverčia nuo būklės, kai pradžioje judesiai kelia skausmą, bet, kai judama daugiau, padėtis gerėja.

Paloondo: šį Meksikos ir Pietų Kalifornijos augalą actekai kadaise taikydavo nuo reumatoidinio artrito simptomų. Toks poveikis patvirtintas ir potencijuotiems homeopatiniams preparatams.

Homeopatija nuo podagros

Siekiant natūraliai malšinti podagros keliamą skausmą, galima pabandyti šiuos preparatus:

Aconitum Napellus: mėlynoji kurpelė padeda malšinti staigų, deginantį skausmą ir priepuolius po sutrenkimo ar kitos traumos.

Belladonna: vaistinė šunvyšnė padeda nuo intensyvaus, pulsuojančio skausmo.

Bryonia Alba: baltoji brienė tinka nuo uždegiminių skausmų, kuriuos sustiprina judesiai, bet malšina spaudimas ir šiluma.

Colchicum Autumnale: rudeninis vėlyvis ypač padeda tada, kai su priepuoliu susijęs ir pykinimas.

Ledum Palustre: pelkinis gailis tinka paraudusiems, patinusiems ir dėmėtiems sąnariams gydyti; įprastinė dozė būna 3–5 žirneliai, atskiedimo pakopa nuo 12X iki 30C, juos reikia vartoti kas 1–4 valandas, kol simptomai pagerės.

3. Elektromagnetinė terapija

Laboratoriniai eksperimentai rodo, kad elektromagnetiniai laukai (EML) geba skatinti ir kaulų, ir kremzlių augimą.

Per vieną klinikinį tyrimą kelio sąnario osteoartritu sergantys asmenys dalyvavo 48 min. trukmės gydomosiose procedūrose ir 2 savaites gaudavo labai žemo dažnio EML terapijos ar placebo. Rezultatai buvo skirtingi – tarp 46 proc. tyrimo dalyvių, kuriems taikė tikrą gydymą, skausmas sumažėjo 8 proc. labiau nei placebo grupėje.

2013-aisiais parengtoje prieinamų duomenų apžvalgoje patvirtinta, kad EML terapija „gali teikti saikingos naudos osteoartritu sergantiems pacientams malšinant skausmą“

Osteoartritu sergantiems taip pat galėtų padėti pulsuojančio EML generatoriai, t. y. nešiojamieji mažos galios prietaisai, skirti nuolat naudoti, ar didelės galios prietaisai, skirti naudoti kelis kartus per dieną, – jie gerina kraujo atitekėjimą į vietas, kurias veikia EML, ir malšina skausmą

4. Cigun

Manoma, kad, derinant lėtus, sąmoningus judesius su meditacija ir giliu kvėpavimu, cigun stimuliuoja ci (gyvenimo energijos) srautą kūne, o tai gali garantuoti sveikatą ir ilgaamžiškumą.

Per tyrimą, kuriame dalyvavo labai stiprių skausmų kamuojami žmonės, 91 proc. tyrimo dalyvių pranešė, kad jiems po cigun pratybų sumažėjo skausmas. Palyginti – iš tų, kurie atlikdavo netikrų cigun judesių, tokių buvo 36 proc. asmenų.

Viena atsitiktinių imčių klinikinių tyrimų apžvalga, kurie laikomi tyrimų auksiniu standartu, liudija, kad, malšinant skausmą, cigun garantuoja „reikšmingą efektą“, palyginti su tradicine priežiūra.

5. Bromelainas

Centrinėje ir Pietų Amerikoje ananasai (Ananas comosus) jau šimtus metų vartojami nuo virškinimo sutrikimų ir uždegimams malšinti. Mūsų laikais daug žadančia priemone nuo keleto ligų, tarp jų ir artrito, laikomas fermentas, kurio esama šiuose vaisiuose.

Bromelainas – tai proteolizinis fermentas (virškina proteiną), pasižymintis stipriu uždegimo ir skausmo malšinamuoju, antimikrobiniu ir imunitetą skatinančiu poveikiu. Ištirta, kad malšindamas skausmą ir gerindamas sąnarių funkcijas, bromelainas gali būti veiksmingesnis už daugumą nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU).

Per vieną dvigubai koduotą atsitiktinių imčių tyrimą, kuriame dalyvavo 90 osteoartritu sergančių pacientų, maisto papildas su bromelainu (90 mg), kasos fermentu tripsinu (48 mg) ir bioflavonoidu rutinu (100 mg) buvo lyginamas su NVNU diklofenaku (50 mg). Po 6 savaičių rezultatai parodė, kad šis maisto papildas buvo tiek pat efektyvus, kaip diklofenakas, – jis taip pat veiksmingai numalšino skausmą, sumažino sąnarių sąstingį ir pagerino jų funkcijas, be to, maisto papildas buvo geriau toleruojamas.

Kiti įrodymai liudija, kad bromelainas galėtų padėti ir nuo reumatoidinio artrito. Per vieną mažą, nekontroliuotą tyrimą bromelaino duodavo 29 artritu sergantiems pacientams, turintiems patinusių sąnarių (25 tyrimo dalyviai sirgo reumatoidiniu artritu). Pacientai gaudavo šios medžiagos 3–13 mėnesių, ir 21 asmeniui, kuriems fermentas papildė steroidų terapiją, minkštųjų audinių patinimas iš esmės sumažėjo ar visai išnyko.

Siūloma paros dozė: 250–750 mg 2 ar 3 kartus per dieną, nors paprastai dozė yra 500–1000 mg, iki pat 2000 mg.

6. Sėjamoji juodgrūdė

Medžiagos, kurių esama sėjamųjų juodgrūdžių (Nigella sativa) aliejuje ir sėklose, ypač timokvinonas, pasižymi laboratoriniais bandymais patvirtintu uždegimo slopinamuoju poveikiu. Per vieną tyrimą 40-čiai moterų, kurios sirgo reumatoidiniu artritu, vieną mėnesį 2 kartus per dieną duodavo placebo, o po to kitą mėnesį – kapsulių su 500 mg N. sativa aliejaus 2 kartus per dieną, po to dar vieną mėnesį – placebo.

Tuo metu, kai buvo duodamas sėjamųjų juodgrūdžių aliejus, tyrimo dalyvėms neretai netgi matomai sumažėjo sąnarių patinimas, rytais jos nebuvo tokios sustingusios, sumažėjo ligos aktyvumas ir patinusių sąnarių skaičius.

Siūloma paros dozė: 1 arbatinis šaukštelis sėjamųjų juodgrūdžių aliejaus valgio metu.

7. Kurkuminas

Šis geltonasis pigmentas, natūralus fenolio darinys, kuris gaunamas iš ciberžolių (Curcuma longa), ajurvedoje (Indijos tradicinėje gydymo sistemoje) jau nuo senų laikų taikomas nuo sąnarių uždegimo. Manoma, kad ši medžiaga geba stabdyti kremzlių susidėvėjimą ir mažinti uždegimą. Iš tikrųjų daugiau nei 50 klinikinių tyrimų patvirtina kurkumino stiprų uždegimo slopinamąjį poveikį.

Viename pranešime rašoma, kad asmenys, sergantys lengvos iki vidutinio sunkumo formos kelio sąnario osteoartritu, 6 savaites vartodavo kurkumino (po 1500 mg per dieną – trimis padalytomis dozėmis), ir skausmas iš esmės sumažėjo. Taip pat jiems padidėjo sąnario judrumas, palyginti su tais tyrimo dalyviais, kurie gaudavo placebo. Be to, tie, kurie vartodavo kurkumino, nepatirdavo žymaus šalutinio poveikio.

Siūloma paros dozė: 400–800 mg.

8. Imbieras

Šis tradicinis gydomasis augalas (Zingiber officinale) pasižymi į NVNU panašiomis savybėmis, tarp jų gebėjimu slopinti keletą genų, dalyvaujančių formuojant lėtinį uždegimą.

Siūloma paros dozė: 2–4 g šviežių imbierų sulčių, ekstrakto ar arbatos, arba užtepti imbierų aliejaus tiesiai ant skausmingo sąnario. Dar galima uždėti ant skaudamos vietos šiltą ar karštą kompresą su šviežia imbiero šaknimi.

Daugiau skaitykite žurnale "KO GYDYTOJAI TAU NEPASAKO" www.kgtn.lt

Komentuoti