Emetron


Emetron 8mg/4ml injekcinis tirpalas N5
Gedeon Richter
Kaina apie 45.48 Eur

INFORMACINIS LAPELIS
Emetron 4 mg, Emetron 8 mg
Tirpalas injekcijoms
Emetron 4 mg, Emetron 8 mg
Plėvele dengtos tabletės

Veiklioji emetrono medžiaga ondansetronas stipriai ir labai selektyviai blokuoja 5HT3 (serotonininius) receptorius. Gydant citostatiniais preparatais arba radioaktyviaisiais spinduliais, dėl skrandžio ir plonosios žarnos gleivinės dirginimo gali daugiau išsiskirti serotonino, kuris, stimuliuodamas nervo klajoklio aferentinėse skaidulose esančius 5HT3, sukelia vėmimo refleksą.
Minėtas skaidulas stimuliuojant, serotonino padaugėja ir ketvirtojo smegenų skilvelio d ugne esančioje struktūroje, vadinamoje area postrema, vadinasi, vėmimas gali kilti ir dėl 5HT3 receptorių stimuliavimo galvos smegenyse.
Ondansetronas slopina vėmimą, blokuodamas ir periferinėje, ir centrinėje nervų sistemoje esančius 5HT3 receptorius. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą, tiek atsirandantį po operacijos, tiek ir gydymo citotoksiniais preparatais metu, vaistas slopina tokiu pat būdu. Emetrono išgėrus, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje atsiranda maždaug po 1,5 val., biologinis prieinamumas yra apie 60 proc., prie kraujo plazmos baltymų jungiasi 70-76 proc. vaisto. Pusinės eliminacijos laikas yra apie 3 val. Senyvų žmonių organizme jis gali trukti net 5 val., o sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu sergančių ligonių organizme - net 15-32 val.

SUDĖTIS
Injekcijų tirpalas.
Vienoje 2 ml emetrono tirpalo ampulėje yra 4 mg ondansetrono (hidrochlorido dihidrato pavidalu), vienoje 4 ml tirpalo ampulėje - 8 mg. Tirpalo koncentracija yra 2 mg/ml, pH 3-4.
Pagalbinės tirpalo medžiagos yra natrio citratas, citrinų rūgšties monohidratas, sorbitolis, injekcijų vanduo. Plėvele dengtos tabletės. Vienoje emetrono tabletėje yra 4 mg arba 8 mg ondansetrono (hidrochlorido dihidrato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos yra koloidinis bevandenis silicio oksidas, magnio stearatas, talkas, gelifikuotas krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, kukurūzų krakmolas, bevandenė laktozė, geltonasis geležies oksidas, titano dioksidas, makrogolis 6000, makrogolio stearatas, hipromeliozė 2910.

INDIKACIJOS
* Citostatikų arba radioterapijos sukeliamo pykinimo bei vėmimo profilaktika ir slopinimas.
* Po operacijos atsirandančio pykinimo bei vėmimo profilaktika ir slopinimas.

KONTRAINDIKACIJOS
* Padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai sudedamajai emetrono daliai.
* Nėštumo ir žindymo laikotarpis (žr. "Įspėjimas).

Dozavimas ir vartojimo būdas
Gydymas citostatikais
Suaugusiems žmonėms Ondansetrono dozė priklauso nuo gydymo metu pasireiškiančio vėmimo stiprumo.
Rekomenduojama dienos dozė yra 8-32 mg. Vėmimą sukelianti chemoterapija arba radioterapija. Patariama arba 8 mg ondansetrono suleisti lėtai į veną prieš pat chemoterapiją ar radioterapiją, arba 8 mg (1 emetrono tabletę) išgerti, likus 1-2 val. iki minėtų procedūrų. Po to vaisto reikia gerti po 8 mg kas 12 valandų.

Stipriai vėmimą stimuliuojanti chemoterapija Ondansetroną galima dozuoti keliais būdais:
* 8 mg dozę suleisti lėtai į veną prieš pat chemoterapiją;
* 8 mg dozę sušvirkšti lėtai į veną prieš pat chemoterapiją, po to dar 2 kartus suleisti tokią pat dozę kas 4 val.;
* 24 val. vaisto nepertraukiamai infuzuoti į veną po 1 mg per valandą;
* 32 mg ondansetrono atskiesti 50-100 ml tinkamo infuzijų tirpalo ir ne greičiau kaip per 15 min. suleisti į veną prieš pat chemoterapiją.

Vaisto dozavimą reikia nustatyti atsižvelgiant į sukeliamo vėmimo stiprumą.
Prieš chemoterapiją į veną injekavus gliukokortikoidų, pvz., 20 mg deksametazono natrio fosfato, ondansetrono veiksmingumas padidėja. Vėlyvojo, t. y. pasireiškiančio praėjus 24 val. po chemoterapijos, vėmimo profilaktika Po vidutiniškai ar stipriai vėmimą stimuliuojančios chemoterapijos rekomenduojama 5 dienas gerti po 8 mg ondansetrono(1 emetrono tabletę) 2 kartus per dieną.

Vaikams
Vyresniems nei 4 metų vaikams reikia suleisti 5 mg/m2 kūno paviršiaus dozę į veną prieš pat chemoterapiją, o po 12 valandų duoti išgerti 4 mg ondansetrono (1 emetrono tabletę). Po to vaisto reikia gerti po 4 mg 2 kartus per dieną 5 dienas.

Po operacijos atsirandantis pykinimas ir vėmimas
Suaugusiems žmonėms.
Po operacijos prasidedančio pykinimo ir vėmimo profilaktikai reikia arba 4 mg ondansetrono suleisti į raumenis ar lėtai į veną sukeliant anesteziją, arba duoti išgerti 16 mg dozę (2 emetrono tabletes), likus 1 val. iki jos sukėlimo. Po operacijos pasireiškusiam pykinimui ir vėmimui slopinti į raumenis arba lėtai į veną reikia injekuoti vieną 4 mg dozę. Į vieną raumenų vietą galima švirkšti ne daugiau kaip 2 ml tirpalo.

Vaikams
Vaikams, kuriems prieš operacija buvo sukelta bendroji anestezija, po operacijos prasidedančio pykinimo ir vėmimo profilaktikai reikia prieš anesteziją arba po jos lėtai į veną suleisti 0,1 mg/kg kūno svorio dozę, tačiau ne daugiau kaip 4 mg ondansetrono. Po operacijos atsiradusiam pykinimui ir vėmimui slopinti patariama lėtai į veną sušvirkšti vieną 0,1 mg/kg kūno svorio, bet ne didesnę kaip 4 mg, dozę.

Mažesnių nei 2 metų vaikų po operacijos atsirandančiam pykinimui ir vėmimui slopinti ar profilaktikai emetrono nevartota.

Senyvi žmonės.
Jiems dozės keisti nereikia. Ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi. Dienos dozės ar vaisto vartojimo intervalų keisti nereikia. Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi. Tokių ligonių organizme ondansetrono klirensas yra gerokai mažesnis, o pusinės eliminacijos laikas kraujo serume ilgesnis, todėl jiems didesnės nei 8 mg dienos dozės vartoti negalima.

Infuzijų tirpalo ruošimas
Emetrono infuzijų tirpalą reikia ruošti prieš pat vartojimą. Prireikus paruoštą tirpalą galima laikyti 2 laipsnių C-8 laipsnių C temperatūroje, jo tinkamumo laikas - 24 val. Infuzijos metu tirpalo saugoti nuo šviesos nereikia.
Dienos šviesa ar normalus kambario apšvietimas jo stabilumo nekeičia mažiausiai 24 val.

Emetrono tirpalą galima skiesti šiais skysčiais:
* 0,9 proc. natrio chlorido infuzijų tirpalu;
* 5 proc. gliukozės infuzijų tirpalu;
* 10 proc. manitolio infuzijų tirpalu;
* Ringerio infuzijų tirpalu;
* infuzijų tirpalu, kuriame yra 0,3 proc. kalio chlorido ir 0,9 proc. natrio chlorido; * infuzijų tirpalu, kuriame yra 0,3 proc. kalio chlorido ir 5 proc. gliukozės.

Kitokiais skysčiais vaistą skiesti draudžiama.

Švirkštu, kuriuo leisti kiti medikamentai, emetrono injekuoti negalima. Per valandą į veną reikia infuzuoti po 1 mg vaisto.
Jeigu paruošto tirpalo koncentracija yra 16 arba 160 mikrogramų/ml (t. y. atitinkamai 8 mg/500 ml ir 8 mg/50 ml), jį galima leisti į infuzijų sistemą (žarnelių sujungimo "Y" vietoje), kuria infuzuojami toliau išvardyti preparatai.
Cisplatina. Jos tirpalą, kurio koncentracija yra 0,48 mg/ml, t. y. 240 mg/500 ml, galima infuzuoti 1-8 val. 5-fluorouracilas. Jo tirpalo, kurio koncentracija yra 0,8 mg/ml, t. y. 2,4 g/3000 ml arba 400 mg/500 ml, reikia infuzuoti mažiausiai po 20 ml per valandą (500 ml per 24 val.). Jeigu 5-fluorouracilo koncentracija didesnė, gali atsirasti ondansetrono nuosėdų. Be kitų tinkamų papildomų medžiagų, 5-fluorouracilo tirpale gali būti iki 0,045 proc. magnio chlorido.
Karboplatina. Jos tirpalą, kurio koncentracija yra 0,18 mg/ml arba 9,9 mg/ml, t. y. 90 mg/500 ml arba 990 mg/100 ml, reikia infuzuoti 10-60 min.
Etoposidas. Jo tirpalą, kurio koncentracija yra 0,144 mg/ml arba 0,25 mg/ml, t. y. 72 mg/500 ml arba 250 mg/1000 ml, reikia infuzuoti 30-60 min.
Ceftazidimas. 250-2000 mg ceftazidimo reikia ištirpinti injekcijų vandenyje taip, kaip nurodyta gamintojo, t. y. 250 mg reikia tirpinti 2,5 ml, 2 g(10 ml, ir maždaug per 5 min. suleisti į veną.
Ciklofosfamidas. 100-1000 mg ciklofosfamido reikia ištirpinti injekcijų vandenyje taip, kaip nurodyta gamintojo, t. y. 100 mg reikia tirpinti 5 ml, ir maždaug per 5 min. sušvirkšti į veną.
Doksorubicinas. 10-100 mg doksorubicino reikia ištirpinti injekcijų vandenyje taip, kaip nurodyta gamintojo, t. y. 10 mg reikia tirpinti 5 ml, ir maždaug per 5 min. suleisti į veną.
Deksametazonas. 20 mg deksametazono natrio fosfato galima per 2-5 min. suleisti į infuzijų sistemą ("Y" vietoje), kuria 15 minučių infuzuojamas ondansetrono tirpalas, kurio koncentracija yra 8 mg/50 ml arba 32 mg/100 ml.

NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS
Emetrono sušvirkštus, gali atsirasti galvos skausmas, šilumos pojūtis, kartais laikinas besimptomis aminotransferazių padaugėjimas, vidurių užkietėjimas. Retai gali pasireikšti alerginė reakcija, įskaitant anafilaksinę), laikinas regos sutrikimas, galvos svaigimas (tuo atveju, jeigu vaisto į veną sušvirkščiama greitai), kosulys, viduriavimas, nevalingi judesiai, traukuliai, krūtinės skausmas, aritmija, bradikardija, hipotenzija, žagsulys.

Sąveika su kitais vaistais
Atsargiai emetroną reikia vartoti su:
* fermentų induktoriais, pvz., barbitūratais, karbamazepinu, karisoprodoliu, gliutetimidu, grizeofulvinu, azoto suboksidu, papaverinu, fenilbutazonu, fenitoinu (galbūt ir kitais hidantoinais), pirimidonu, rifampicinu, tolbutaminu;
* fermentų inhibitoriais, pvz., alopurinoliu, makrolidiniais antibiotikais, antidepresantais monoaminooksidazės inhibitoriais, chloramfenikoliu, cimetidinu, kontraceptikais, kuriuose yra estrogenų, diltiazemu, disulfiramu, valprojine rūgštimi, natrio divalproatu, eritromicinu, flukonazoliu, fluorchinolonais, izoniazidu, ketokonazoliu, lovastatinu, metronidazoliu, omeprazoliu, propranololiu, chinidinu, chininu, verapamiliu. Ondansetroną metabolizuoja kepenų citochromo P-450 fermentų sistema, vadinasi, šiuos fermentus indukuojantys arba slopinantys medikamentai gali keisti ir emetrono klirensą, ir jo pusinės eliminacijos laiką.

Atsargumo priemonės vaisto vartojant
Kai kuriems žmonėms, alergiškiems kitokiems selektyvaus poveikio 5HT3 receptorių blokatoriams, ondansetronas irgi gali sukelti alerginę reakciją. Žinoma, jog ondansetronas slopina žarnų turinio slinkimą storąja žarna, todėl ligonius, kuriems yra poūmio žarnų nepraeinamumo simptomų, po vaisto suleidimo būtina stebėti.
Tyrimų metu gyvūnams teratogeninio poveikio ondansetronas nesukėlė.

Ar toks poveikis galimas žmogui, nežinoma, todėl nėštumo laikotarpiu, ypač pirmus tris mėnesius, šio vaisto galima vartoti tik nustačius, kad nauda bus didesnė už galimą žalą vaisiui. Į motinos pieną ondansetrono patenka, vadinasi, vartojant šio medikamento, žindymą reikia nutraukti.

Autoklave emetrono ampulių kaitinti negalima.

Perdozavimas
Perdozavimo atvejų nėra daug. Vaisto perdozavus, reikalingas simptominis ir palaikomasis gydymas.

LAIKYMO SĄLYGOS
Emetrono ampules ir tabletes reikia laikyti (15-30) laipsnių C temperatūroje. Ampules reikia saugoti nuo šviesos.

PAKUOTĖ
Dėžutė, kurioje yra 10 plėvele dengtų tablečių.
Dėžutė, kurioje yra 5 ampulės.
Paskutinės teksto peržiūros data 2001.05.03.
Gamintojas Gedeon Richter Ltd., Budapeštas, Vengrija. 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

Raktiniai žodžiai

Emetron, Ondansetronas, Slopina, Vėmimą, Pykinimą, Po operacijos, Citostatikų, Radioterapijos, Sukeltas, Pykinimas, Vėmimas