Femoston


Femoston conti 1mg/5mg plėv.dengtos tabletės N28
Abbott Laboratories
Kaina apie 9.03 Eur

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

femoston conti 1 mg/5 mg plėvele dengtos tabletės

Estradiolis/didrogesteronas

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą pakuotės lapelį.

- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

- Jeigu kiltų bet kokių klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

- Šis vaistas skirtas Jums. Kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).

- Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys

1. Kas yra femoston conti ir nuo ko jis vartojamas

2. Kas žinotina prieš vartojant femoston conti

3. Kaip vartoti femoston conti

4. Galimas šalutinis poveikis

5. Kaip laikyti femoston conti

6. Kita informacija

1. KAS YRA FEMOSTON CONTI IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

Farmakoterapinė grupė: pakeičiamoji hormonų terapija (estradiolo ir didrogesterono deriniai)

Terapinės indikacijos

Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) esant estrogenų nepakankamumo simptomams moterims po menopauzės Osteoporozės profilaktikai moterims po menopauzės, kurioms yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ateityje, kurios netoleruoja arba kurioms draudžiama vartoti kitų vaistų osteoporozės profilaktikai.

Patirtis, gydant vyresnes kaip 65 metų moteris, yra nedidelė.

Kaip veikia femoston conti

Estradiolis

Veiklioji medžiaga estradiolis chemiškai ir biologiškai yra identiškas endogeniniam žmogaus estradioliui ir todėl klasifikuojamas kaip žmogaus estrogenas. Estradiolis yra pirminis estrogenas ir aktyviausias iš visų kiaušidžių

hormonų. Endogeniniai estrogenai dalyvauja tam tikrose gimdos ir kitų organų funkcijose, įskaitant endometrijaus proliferaciją ir periodiškus pokyčius gimdos kaklelyje ir makštyje.Žinoma, kad estrogenai turi didelę reikšmę kaulų ir riebalų metabolizmui. Be to, estrogenai taip pat veikia autonominę nervų sistemą ir gali turėti netiesioginį teigiamą psichotropinį poveikį.

Didrogesteronas

Didrogesteronas yra geriamas aktyvus progestogenas, pagal savo veiksmingumą panašus į parenteraliai skiriamą progesteroną

PHT didrogesteronas estrogenų paruoštoje gimdoje užbaigia paruošti pilnai sekretuojantį endometriumą, tokiu būdu apsaugodamas nuo estrogenų sukelto padidintos endometriumo hiperplazijos pavojaus ir/ar vėžio išsivystymo, nesukeldamas šalutinio androgeninio poveikio.

Kadangi estrogenai paskatina endometriumo augimą, jei jiems nėra priešpriešos, jie padidina endometriumo hiperplazijos ir vėžio pavojų. Kartu vartojant progestogeną labai sumažėja estrogenų sukelta endometriumo hiperplazijos rizika moterims, kurioms nėra pašalinta gimda.

· Informacija apie klinikinius tyrimus

· Estrogenų nepakankamumo sukeltų simptomų sumažėjimas ir kraujavimas

Menopauzės sukelti simptomai sumažėja per pirmąsias gydymo savaites.

Nuolatinis kraujavimas, atsirandantis nutraukus Femoston 2/10 vartojimą, pasireiškia maždaug 90 % moterų ir trunka 5 dienas. Šis kraujavimas paprastai atsiranda, išgėrus paskutinę progestogeno fazės tabletę. Kraujavimas ir (ar) teplių išskyrų ne mėnesinių metu atsiranda vidutiniškai 10 % moterų. Amenorėja (kraujavimo ar teplių išskyrų nebuvimas) pirmaisiais gydymo metais ciklo metu atsiranda 5–15 % moterų.

Gydant femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, 75–80 % moterų atsiranda nuolatinis kraujavimas. Jo pradžia, trukmė ir moterų, kurioms atsiranda kartas nuo karto pasireiškiantis kraujavimas, skaičius buvo toks pat kaip ir femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių vartojančių pacienčių, bet buvo daugiau moterų, kurios ciklo metu nekraujavo visiškai (10–25 %).

· Osteoporozės profilaktika

Estrogenų nepakankamumas menopauzės metu atsiranda dėl pagreitėjusios kaulų medžiagų apykaitos ir kaulų masės sumažėjimo. Estrogenų poveikis kaulų mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tiek, kiek trunka gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja tokiu pačiu greičiu, kaip ir negydytų moterų.

WHI ir metaanalizės tyrimų duomenys rodo, kad tuo metu taikoma PHT (viena ar kartu su progestogenu), skiriama daugiausia sveikoms moterims, mažina šlaunikaulio, slankstelių ar kitų dėl osteoporozės atsirandančių kaulų lūžių riziką. Yra nedaug duomenų, kad PHT taip pat saugo nuo lūžių moteris, kurios turėjo mažą kaulų masę ir (ar) kurioms buvo nustatyta osteoporozė.

Po dviejų gydymo femoston 2/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis metų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 6,7 % ± 3,9 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats arba padidėjo, buvo 94,5 %. Gydant femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 5,2 % ± 3,8 % (vidutiniškai ± standartinis nuokrypis), o moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats ar padidėjo, buvo 93,0 %.

femoston 1/10 mg plėvele dengtos tabletės taip pat darė teigiamą poveikį šlaunikaulio KMT. Gydant 2 metus 1 mg estradioliu, ties šlaunikaulio kakleliu jis padidėjo 2,7 % ± 4,2 % (maždaug ± standartinis nuokrypis), ties gumburu – 3,5 % ± 5,0 % (maždaug ± standartinis nuokrypis) ir ties Ward'o raktikaulio trikampiu – 2,7 % ± 6,7 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Po 2 metų gydymo 2 mg estradioliu šie skaičiai atitinkamai padidėjo 2,6 % ± 5,0 %; 4,6 % ± 5,0 % ir 4,1 % ± 7,4 %. Moterų, kurioms KMT šiose trijose šlaunikaulio srityse išliko toks pats arba padidėjo, gydant 1 mg estradioliu buvo 67–78 %, o gydant 2 mg estradioliu – 71–88 %.

Farmakokinetinės savybės

Estradiolis

Išgertas mikronizuotas estradiolis lengvai absorbuojamas, tačiau labai stipriai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai estrogenų sukeliamą poveikį gali stiprinti arba tiesiogiai, arba pavirtę estradioliu. Estrono sulfato gali patekti į enterohepatinę kraujotaką. Šlapime susidarę pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradiolio gliukuronidai.

Estrogenų patenka į žindyvės pieną.

Didrogesteronas

Išgėrus žymėto didrogesterono, maždaug 63 % jo dozės išsiskiriama su šlapimu. Visa vaisto dozė iš organizmo pasišalina per 72 val. Žmogaus organizmas didrogesteroną visiškai metabolizuoja.

Pagrindinis jo metabolitas yra 20 α–dihidrodidrogesteronas (DHD). Jo būna šlapime, dažniausiai junginių su gliukurono rūgštimi formos.

Bendra visų metabolitų savybė yra ta, kad lieka pirminio junginio 4,6-diene-3-one struktūra, tačiau šių junginių molekulės 17α padėtyje nebūna hidroksilo radikalo. Dėl šio pokyčio išnyksta didrogesterono estrogeninis bei androgeninis poveikis.

Išgėrus didrogesterono, jo metabolito DHD koncentracija kraujo plazmoje būna žymiai didesnė nei paties medikamento. DHD AUC bei Cmax santykis su didrogesterono AUC bei Cmax yra atitinkamai 40 ir 25.

Didrogesteronas rezorbuojamas greitai. Tmax didrogesterono bei DHD yra 0,5–2,5 val. Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.

Didrogesteronas, skirtingai nei progesteronas, nešalinamas su šlapimu pregnandiolio forma, todėl dar galima atlikti endogeninio progesterono sintezės tyrimą, pagrįstą pregnandiolio išskyrimu su šlapimu.

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FEMOSTON CONTI

femoston conti vartoti draudžiama, jei Jums yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių.

· Esate alergiška (yra padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai kitai femoston conti medžiagai

· Nustatytas anksčiau arba dabar įtariamas krūties vėžys

· Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys)

· Neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų

· Negydyta gimdos gleivinės hiperplazija

· Buvusi savaiminė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė

, plaučių arterijos embolija)· Šiuo metu esanti ar neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas)

· Ūminė ar anksčiau buvusi kepenų liga (kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja)

· Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai

· Porfirino susitelkimas audiniuose (porfirija)

Kai yra indikacijų moterims ne tik po menopauzės

· Nustatytas arba įtariamas nėštumas

Specialios atsargumo priemonės vartojant femoston conti

Simptomus, atsiradusius po menopauzės, gydyti PHT reikėtų pradėti tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus reikėtų kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą. PHT turėtų būti tęsiama tik tuo atveju, jei nauda viršija riziką.

Medicininė apžiūra (stebėjimas)

Prieš pradedant ar atnaujinant PHT, reikėtų turėti duomenų apie pacientę ir jos šeimą. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų).

Gydymo metu rekomenduojamos periodinė apžiūra, kurios dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moterims reikia paaiškint, apie kokius krūtų pokyčius reikia pranešti savo gydytojui arba slaugytojui. Tyrimus, įskaitant mamografiją, reikėtų atlikti pagal šiuolaikinę bendrąją atrankos praktiką, atsižvelgiant į klinikinį poreikį kiekvienai pacientei.

Būklės, kurias būtina stebėti

Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau nurodytų būklių, pacientę reikėtų labai atidžiai prižiūrėti. Reikėtų atsižvelgti, kad, gydant femoston conti 1/5, toliau išvardytos būklės gali pasikartoti ar paūmėti.

· Navikas iš lygiųjų raumenų skaidulų (lejomioma), gimdos skaidulinis navikas (fibroidas) ar gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriozė)

· Buvusios tromboembolinės ligos ar šių ligų rizikos veiksniai (žr. toliau)

· Nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos veiksniai, pvz., pirmos eilės krūties vėžio paveldėjimas

· Padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija)

· Kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma)

· Cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu arba be jo)

· Tulžies latakų akmenligė

· Migrena ar stiprus galvos skausmas

· Sisteminė raudonoji vilkligė

· Buvęs per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija) (žr. toliau)

· Nuomaris (epilepsija)

· Bronchinė astma

· Ausies sklerozė (otosklerozė)

Priežastys, dėl kurių būtina nedelsiant nutraukti gydymą

Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, dėl kurios vaisto negalima vartoti , taip pat jei yra šios būklės:

· gelta arba kepenų funkcijos pablogėjimas;

· reikšmingas kraujo spaudimo padidėjimas;

· naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas;

· nėštumas.

Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija)

Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje ar vėžio rizika padidėja, skiriant vien estrogenų ilgą laiką (žr. 4 skyrių). Papildomai skiriant progestogeno ne mažiau kaip 12 dienų per ciklą moterims, kurių gimda nėra pašalinta, rizika reikšmingai sumažėja.

Kraujavimas

Pasikartojantis kraujavimas ar teplios išskyros gali atsirasti per pirmąjį gydymo šiuo vaistu mėnesį. Jei šis kraujavimas ar teplios išskyros atsiranda gydymo metu po kurio laiko ar tęsiasi nutraukus gydymą, būtina ištirti (gali reikėti atlikti gimdos gleivinės biopsiją), ar nėra gimdos gleivinės piktybinių auglių.

Krūties vėžys

Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. The Women's Health Iniative Study) ir epidemiologinių atsitiktinių imčių tyrimų, įskaitant ir MWS (angl. The Million Women Study), duomenimis, nustatyta, kad moterims, keletą metų vartojusioms estrogenų, estrogenų kartu su progestogenu arba tibolono PHT metu, padidėja krūties vėžio rizika (žr. 4 skyrių ).Visais PHT atvejais padidėjusi rizika išryškėja per keletą preparato vartojimo metų ir didėja, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, tačiau nutraukus gydymą, per keletą metų (ne ilgiau kaip per penkis) ji vėl tampa tokia pati. MWS tyrimo metu santykinė krūties vėžio rizika buvo didesnė, kai kartu su konjuguotu arklio estrogenu (KAE) ar estradioliu (E2) buvo skiriama progestogeno, nepriklausomai ar nuosekliai, ar nuolat ir nepriklausomai nuo progestogeno tipo. Ar yra rizikos skirumai priklausantys nuo skirtingų vartojimo metodo – duomenų nėra. WHI tyrimo metu nustatyta, kad nuolat vartojant konjuguoto arklių estrogeno kartu su medroksiprogesterono acetatu (KAE + MPA) didėja krūties vėžio rizika. Lyginant su placebu, ši rizika buvo didesnė ir dažniau pasitaikė metastazių į tam tikrų vietų limfmazgius.

PHT, ypač kai gydoma estrogenu kartu su progestogenu, didėja mamografinio vaizdo tankumas, todėl gali būti sunku nustatyti krūties vėžį radiologiniu būdu.

Venų tromboembolizacija (trombo ir embolo, t.y. kraujo srovės atnešto kraujagyslę užkemšančio darinio, susidarymas)

Dėl PHT didėja santykinė venų tromboembolzacijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos embolijos, rizika. Vieno atsitiktinių imčių epidemiologinio tyrimo metu preparato vartojusioms pacientėms, lyginant su vaisto nevartojančiomis pacientėmis, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė šios ligos rizika. Apskaičiuota, kad per 5 metus preparato nevartojusioms 50–59 metų moterims gali būti 3 VTE atvejai iš 1000, o 60–69 metų moterims – 8 iš 1000. Taip pat apskaičiuota, kad 50–59 metų sveikoms moterims, kurioms buvo taikyta PHT 5 metus, gali būti 2–6 papildomi VTE atvejai (maždaug 4) iš 1000, o 60–69 metų sveikoms moterims – 5–15 (maždaug 9) atvejai iš 1000. VTE atsiradimas labiau tikėtinas per pirmuosius PHT metus nei vėliau.

· Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra, jei pacientė ar jos šeimos nariai sirgo šia liga, sunkaus laipsnio nutukimas (kūno svorio indeksas > 30 kg/m2 kūno paviršiaus ploto) ir sisteminė raudonoji vilkligė (SRV). Nėra bendros nuomonės ar mazginis venų išsiplėtimas (varikozė) turi įtakos VTE atsiradimui.

· Pacientėms, kurioms buvo VTE ar yra diagnozuota trombofilinė būklė, yra didesnė VTE rizika.PHT gali ją padidinti. Jei pacientės ar jos šeimos nariams yra buvę tromboembolizacijos atvejų arba pasikartojančių savaiminių persileidimų, būtina pacientę ištirti, siekiant nustatyti trombofilijos riziką. Tol, kol nebus kruopščiai ištirti polinkio į trombozę (trombofiliją) veiksniai ar nepradėtas gydymas kraujo krešėjimą mažinančiais vaistais (antikoagiliantais), tokioms pacientėms skirti PHT yra draudžiama. Toms moterims, kurioms jau yra paskirta antikoaguliantų, reikia atidžiai apsvarstyti laukiamą PHT naudą ir galima riziką.

· VTE rizika gali laikinai padidėti, esant ilgalaikei imobilizacijai (nejudrumo sudarymui), sunkiai traumai ar operacijai. Kaip ir gydant kitus pacientus po operacijos, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas profilaktinėms priemonėms, siekiant VTE po operacijos išvengti. Jei numatoma ilgalaikė imobilizacija po pasirinktinės chirurgijos, ypač pilvo organų ir ortopedinių (apatinių galūnių) operacijos, reikėtų apsvarstyti, ar tikslinga prieš 4–6 savaites laikinai nutraukti PHT (jei įmanoma). Gydymą reikėtų atnaujinti tik tada, kai moteris taps visiškai judri.

· Jei venų tromboembolizacija atsiranda pradėjus gydymą, vaistų vartojimą būtina nutraukti. Pacientams reikėtų patarti nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei jiems atsiranda galimų tromboembolijos simptomų (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).

Koronarinė širdies liga (KŠL)

Atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, įrodymų, kad ilgalaikis konjuguoto estrogeno vartojimas kartu su medroksiprogesterono acetatu (MPA) yra veiksmingas gydant širdies ir kraujagyslių ligą, negauta. Dviejų didelių tyrimų metu (WHI ir HERS, t.y. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) nustatyta, kad pirmaisiais preparatų vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių liga rizika ir nenustatyta jokio naudingo poveikio. Apie kitus PHT preparatus duomenų, atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kurio metu buvo tiriamas šių preparatų poveikis pacientų sergamumui ir mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligos, yra nedaug. Todėl, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Insultas

Vieno didelio atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo (WHI tyrimas) metu nustatytas antrinis rezultatas – padidėjusi išeminio (atsiradusio dėl vietinės mažakraujystės) insulto rizika sveikoms moterims, ilgą laiką gydytoms konjuguotu estrogenu kartu su MPA. Moterims, nevartojančioms PHT preparatų, apskaičiuotas insultų, kurie išsivystys per 5 metus, skaičius yra 3 atvejai iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 11 – iš 1000 (60–69 metų moterų). Apskaičiuota, kad moterims, vartojančioms konjuguoto estrogeno kartu su MPA 5 metus, gali būti 0–3 (maždaug 1) iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 1–9 (maždaug 4) iš 1000 (60–69 metų moterų) papildomų insulto atvejų. Ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Kiaušidžių vėžys

Kai kurių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikė (mažiausiai 5–10 metų trunkanti) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims, kurioms buvo pašalinta gimda, didėja kiaušidžių vėžio rizika. Neaišku, ar PHT metu ilgą laiką vartojant kelis preparatus, ši rizika yra kitokia negu vartojant vien estrogenų preparatų.

Kitos būklės

· Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, kurioms yra širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumas, būtina atidžiai stebėti. Pacientes, kurioms yra galutinis inkstų funkcijos nepakankamumas, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi cirkuliuojančios femoston conti veikliųjų medžiagų kiekis gali būti padidėjęs.

· Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikėtų stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padaugėjo plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą.

· Estrogenai didina skydliaukės hormonus sujungiančio globulino (TBG) kiekį, dėl to padidėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų jungiamųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus sujungiančio globulino (CBG), lytinius hormonus sujungiančio globulino (SHBG), dėl to atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracijos nekinta. Gali padaugėtų kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-1-antitripsino, ceruloplazmino).

· Nėra galutinių įrodymų apie pažintinių funkcijų pagerėjimą. Yra šiek tiek duomenų iš WHI tyrimo apie padidėjusią galimos demencijos riziką moterims, kurios pradėjo vartoti ilgą laiką KAE ir MPA derinį būdamos virš 65 metų. Neaišku, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ir kitiems PHT preparatams.

· Pacientėms, turinčioms retų įgimtų sutrikimų (pvz., galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija), šio vaisto vartoti negalima.

Kai yra indikacijų ne tik moterims po menopauzės

· Šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė. Perimenopauzinio laikotarpio pacientėms reikėtų patarti naudoti nehormonines kontraceptines priemones.

Kitų vaistų vartojimas

· Estrogenų metabolizmas gali padidėti kartu vartojant tokias medžiagas, kurios sužadina vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač P450 fermentus. Tai vaistai nuo traukulių (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir vaistai nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas).

· Ritonaviras ir nelfinaviras, nors yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, priešingai, veikia sustiprinančiai pastarųjų metabolizmą.

· Vaistažolių preparatų, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum), gali sustiprinti estrogenų ir progestagenų metabolizmą.

· Padidėjęs estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali sumažinti jų poveikį ir gali pakisti kraujavimo iš gimdos pobūdis.

Nėra žinoma vaistų poveikio didrogesteronui.

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui

femoston conti vartojimas su maistu ir gėrimais

femoston conti galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

femoston conti nėštumo metu vartoti negalima. Jeigu femoston conti vartojimo metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.

Remiantis gausiais duomenimis apie moteris, kurios nėštumo laikotarpiu vartojo didrogesterono, jokio nepageidaujamo poveikio vaisiui nebuvo pastebėta.

Daugelio epidemiologinių tyrimų metu buvo tiriamas netyčia pavartoto estrogeno kartu su progestogenu poveikis vaisiui. Šio tyrimo rezultatai neparodė jokio teratogeninio poveikio ar toksinio poveikio vaisiui

Žindymo laikotarpiu femoston conti vartoti negalima (taip pat žr. 1 skyrių).

Vairavimas

ir mechanizmų valdymasfemoston conti gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines femoston conti medžiagas

Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokio nors cukraus, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šio vaisto.

3. KAIP VARTOTI FEMOSTON CONTI

Rekomenduojama gerti po 1 tabletę per parą. femoston conti tabletes būtina gerti be pertraukos.

Pradedant ir tęsiant simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymą, reikia vartoti mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką (taip pat žr. 2 skyrių)

Osteoporozės profilaktika

Pakeičiamojo gydymo hormonais osteoporozės profilaktikai po menopauzės metu, būtina atsižvelgti į nuo dozės priklausantį laukiamą vaisto poveikį kaulų masei (žr. 1 skyrių) ir į pacientės toleranciją preparatui.

Pavartojus per didelę femoston conti dozę

Estradiolis ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Teoriškai perdozavus vaisto gali atsirasti tokių simptomų: pykinimas, vėmimas, mieguistumas ir svaigulys. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio gydymo. Tas pats taikytina ir vaikams.

Pamiršus pavartoti femoston conti

Negalima vartoti dvigubos dozės (2 tablečių) norint kompensuoti praleistą tabletę..

Nustojus vartoti femoston conti

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

4. galimAS ŠALUTINIS FEMOSTON CONTI poveikiS

femoston conti, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, , nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nepageidaujamas poveikis, nustatytas klinikinių tyrimų metu ir vaistą atidavus į rinką buvo toks:

Dažnas (dažnis 1–10 %)

Galvos skausmas, migrena, pykinimas, pilvo skausmas, pilvo išsipūtimas (meteorizmas), kojų mėšlungis, krūtų skausmingumas (jautrumas), pasikartojantis kraujavimas ir teplios išskyros, dubens skausmas, bendras silpnumas (astenija), kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas.

Nedažnas (dažnis < 1 %)

Makšties kandidamikozė, lejomiomos (naviko iš lygiųjų raumenų skaidulų) padidėjimas, depresija, lytinio potraukio pasikeitimas, nervingumas, svaigulys, venų tromboembolija, tulžies pūslės liga, alerginė odos reakcija, išbėrimas, dilgėlinė, niežulys, nugaros skausmas, gimdos kaklelio erozijų pokytis, gimdos kaklelio išskyrų pokytis, mėnesinių sutrikimas, periferinis pabrinkimas.

Retas (dažnis < 0,1 %)

Kontaktinių lęšių netoleravimas, ragenos išlinkimo padidėjimas, kepenų funkcijos pokyčiai, kartais kartu su bendru silpnumu (astenija) ir negalia, gelta ir pilvo skausmu, krūtų padidėjimas, į priešmenstruacinį panašus sindromas.

Labai retas (dažnis <0,01 %), įskaitant pavienius atvejus

Hemolizinė anemija, chorėja, miokardo infarktas, insultas, vėmimas, ribota pigmentinė dėmė (chloazma) ar tamsios dėmės odoje (melasma), kurios gali išlikti nutraukus vartoti vaisto, daugiaformė raudonė (eritema), mazginė raudonė, kraujagyslinė purpura (rožinis išbėrimas), angioedema, porfirijos paūmėjimas.

Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateiktas pagal sunkumą mažėjančia eile.

Krūties vėžys

Remiantis daugeliu epidemiologinių tyrimų ir vieno atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamo tyrimo – WHI (angl. The Women's Health Initiative study) – duomenimis, bendra krūties vėžio rizika didėja, ilgėjant PHT taikymo laikui, tuo metu preparato vartojančioms arba neseniai jo vartojusioms moterims.

PHT tik estrogenais santykinė rizika (SR), kartotinės analizės būdu apskaičiuota pagal pirminius 51 epidemiologinio tyrimo (kurio metu > 80 % moterų PHT terapijos metu vartojo tik estrogenų) ir epidemiologinio MWS (Million Women Study) tyrimo duomenis, yra panaši ir lygi atitinkamai 1,35 (95 %, PI 1,21–1,49) ir 1,30 (95 %, PI 1,21–1,40).

Kelių epidemiologinių tyrimų duomenimis, PHT metu gydant estrogenu kartu su progestogenu, bendra krūties vėžio rizika yra didesnė nei gydant tik estrogenais.

MWS tyrimo duomenimis, pacientėms, PHT metu vartojusioms įvairių estrogeno kartu su progestogenu tipų, krūties vėžio rizika buvo didesnė (SR = 2,00, 95 %, PI 1,88–2,12) nei pacientėms, vartojusioms tik estrogenų (SR=1,30, 95 %, PI 1,21–1,40) ar tibolono (SR=1,45, 95 %, PI 1,25–1,68), lyginant su niekada šių preparatų nevartojusiomis moterimis.

WHI tyrimo duomenimis, praėjus 5,6 metų po estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA) PHT metu vartojimo, visoms pacientėms, lyginant su placebo vartojusiomis moterimis, šios ligos rizika yra 1,24 (95 %, PI 1,01–1,54).

Toliau pateikiami absoliutaus nepageidaujamo poveikio dažnio duomenys, gauti atlikus MWS ir WHI tyrimus.

Pagal žinomą vidutinį krūties vėžio dažnį išsivysčiusiose šalyse MWS tyrimo metu apskaičiuota, kad:

- maždaug 32 iš 1000 50–64 metų amžiaus moterims, nevartojančioms PHT preparatų, gali atsirasti krūties vėžys;

- 1000 moterų, tuo metu vartojančių ar neseniai vartojusių PHT preparatų, papildomų atvejų skaičius per atitinkamą laikotarpį bus:

PHT metu vartojančioms tik estrogenų:

· 0–3 (maždaug 1,5) geriant 5 metus,

· 3–7 (maždaug 5) geriant 10 metų;

PHT metu vartojančioms estrogeno kartu su progestogenu:

· 5–7 (maždaug 6) geriant 5 metus,

· 18–20 (maždaug 19) geriant 10 metų.

WHI tyrimo metu apskaičiuota, kad po 5,6 metų stebėjimo 50–79 metų moterims, PHT metu vartojusioms estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA), būtų 8 papildomi pradinio krūties vėžio atvejai per 10000 moterų metų.

Pagal tyrimo duomenis apskaičiuota, kad:

- 1000 moterų, kurios vartojo placebo,

· per 5 metus būtų diagnozuota apie 16 pradinio krūties vėžio atvejų;

- 1000 moterų, kurios PHT metu vartojo estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MAP),

· per 5 preparato vartojimo metus šios ligos papildomų atvejų skaičius būtų 0–9 (maždaug 4).

Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, vartojančioms PHT preparatų, yra apytikriai panašus kaip ir toms pacientėms, kurios pradeda PHT nepriklausomai nuo amžiaus (45–65 metų) (žr. 2 skyrių).

Kitoks nepageidaujamas poveikis, atsiradęs dėl estrogeno kartu su progestogenu vartojimo

· Gerybiniai ir piktybiniai dėl estrogenų vartojimo atsiradę augliai, pvz., gimdos gleivinės vėžys**.

· Venų tromboembolizacija, t.y, giliųjų kojų ir dubens venų trombozė bei plaučių arterijos embolija, yra dažnesnė moterims, kurioms taikoma PHT, nei nevartojančioms PHT preparatų moterims. Daugiau informacijos žr. 2 skyriuje .

· galimai demencija (žr. 2 skyrių)

**Gimdos gleivinės vėžys

Moterų, kurių gimda nepakitusi, gimdos gleivinės hiperplazijos ir gimdos gleivinės vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, apskaičiuota apytikrė rizika rodo, kad maždaug 5 iš 1000 moterų, nevartojančių PHT preparatų, sulaukus 50–65 metų, gali atsirasti gimdos gleivinės vėžys. Priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, gimdos gleivinės vėžio rizika estrogenų vartojančioms moterims nevienoda ir yra 2–12 kartų didesnė nei jų nevartojančioms. Progestogeno skyrimas kartu su estrogenais labai mažina šią padidėjusią riziką.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį,pasakykite gydytojui arba vaistininkui

5. KAIP LAIKYTI FEMOSTON conti

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.

Laikyti gamintojo pakuotėje.

Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.

6. KITA INFORMACIJA

femoston conti sudėtis:

Veikliosios medžiagos yra estradiolis ir didrogesteronas.

Vienoje tabletėje yra 1 mg estradiolio ir 5 mg didrogesterono.

Pagalbinės medžiagos yra:

· laktozės monohidratas, hipromeliozė, kukurūzų krakmolas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas

· Opadry OY-8734 (titano dioksidas (E171), geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), hipromeliozė, makrogolis 400)

femoston conti išvaizda ir kiekis pakuotėje

femoston conti yra apvali, abipus išgaubta, oranžinės spalvos plėvele dengta tabletė su įspaudu "379" vienoje pusėje (7 mm).

Tabletės supakuotos lizdinėje plokštelėje po 28 ar 84 (3x28) tabletes. Ne visos pakuotės gali būti tiekiamos. Lizdinės plokštelės, pagamintos iš PVC/ PVDC arba PVC plėvelės padengtos aliuminio folija.

Ant lizdinės plokštelės esančių sutrumpinimų vertimas:

MON-pirmadienis, TUE -antradienis, WED-trečiadienis, THU-ketvirtadienis, FRI-penktadienis

SAT-šeštadienis, SUN-sekmadienis.

Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas

Rinkodaros teisės turėtojas

Abbott Healthcare Products B.V.

C.J. van Houtenlaan 36

NL-1381 CP Weesp

Nyderlandai

Gamintojas

Abbott Biologicals B.V.

Veerweg 12, 8121 AA Olst,

Nyderlandai

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB Abbott Laboratories

Žalgirio g. 92

LT 09303 Vilnius

Tel. + 370 5 205 12 88

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2011-08-26 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

Raktiniai žodžiai

Femoston, Estradiolis, Didrogesteronas, Pakaitinė, Hormonų, Terapija, PHT, Estrogenų, Nepakankamumas, Po menopauzės, Osteoporozės profilaktika