Femoden


Femoden dengtos tabletės N21
Bayer
Kaina apie 9.88 Eur

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

 

Femoden 75/30 mikrogramų dengtos tabletės

Gestodenas/Etinilestradiolis

 

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.

-  Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

-  Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

-  Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).

-  Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

 

Lapelio turinys

1. Kas yra Femoden ir kam jis vartojamas

2. Kas žinotina prieš vartojant Femoden

3. Kaip vartoti Femoden

4. Galimas šalutinis poveikis

5. Kaip laikyti Femoden

6. Kita informacija

 

 

1. KAS YRA FEMODEN IR KAM JIS VARTOJAMAS

 

Femoden yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas. Vienoje tabletėje yra mažas dviejų skirtingų moters lytinių hormonų kiekis. Tai gestodenas (progestagenas) ir etinilestradiolis (estrogenas). Kadangi Femoden sudėtyje yra mažas hormonų kiekis, todėl jis laikomas mažos dozės geriamuoju kontraceptiku. Visose pakuotės tabletėse yra toks pat tų pačių hormonų kiekis, todėl tai vienos fazės geriamasis kontraceptikas.

 

Femoden vartojamas norint apsisaugoti nuo nėštumo.

 

 

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FEMODEN

 

Sudėtinių kontraceptinių tablečių (SKT) nevartokite, jei jums yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių. Prieš pradėdama vartoti Femoden, pasakykite apie tai gydytojui. Galbūt gydytojas jums patars vartoti kitokias tabletes arba visai kitokį (nehormoninį) apsaugos nuo nėštumo būdą.

 

Femoden vartoti negalima:

· jeigu Jums yra arba buvo kraujotakos sutrikimas, ypač būklė, susijusi su tromboze (kraujo krešulio susidarymu) kojų kraujagyslėse (giliųjų venų trombozė), plaučių kraujagyslėse (plaučių embolija), širdies kraujagyslėse (širdies priepuolis) arba kitų kūno dalių kraujagyslėse (žr. skyrių „Kontraceptinės tabletės ir trombozė“),

· jeigu Jums yra arba buvo insultas (kurį sukėlė krešulys arba kraujagyslės plyšimas smegenyse),

· jeigu Jums yra arba buvo būklė, kuri gali rodyti širdies priepuolį (krūtinės angina arba krūtinės skausmas) arba insultą (trumpalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis praėjęs insultas),

· jeigu Jums yra buvusi migrena, susijusi su regos, kalbos sutrikimais, silpnumu arba kurios nors kūno dalies tirpimu,

· jei Jūs sergate cukriniu diabetu su kraujagyslių pažeidimu,

· jeigu Jūs sergate arba sirgote pankreatitu (kasos uždegimu), susijusiu su labai padidėjusiu riebalinių medžiagų kiekiu kraujyje,

· jeigu Jums yra gelta (odos pageltimas) arba sunki kepenų liga,.

· jeigu Jūs sergate arba sirgote vėžiu, kuris gali augti veikiant lytiniams hormonams (pvz., krūtų arba lytinių organų),

· jeigu Jums yra arba buvo gerybinis ar piktybinis kepenų navikas,

· jeigu Jums yra arba buvo nenustatytos priežasties kraujavimas iš makšties,

· Jeigu esate nėščia arba manote, kad galite būti nėščia,

· Jeigu esate jautri (alergiška) etinilestradioliui, gestodenui ar bet kuriai Femoden pagalbinei medžiagai.

 

Jei kuri nors šių būklių pirmą kartą atsiranda vartojant kontraceptines tabletes, iškart liaukitės jas vartojusi ir kreipkitės į gydytoją. Tuo laiku naudokite nehormonines kontracepcijos priemones (žr. „Bendrąsias pastabas“).

 

Specialių atsargumo priemonių reikia

 

·   Bendrosios pastabos

 

 

Šiame lapelyje aprašyta keletas situacijų, kai reikia liautis vartoti kontraceptines tabletes arba kai jų patikimumas gali būti sumažėjęs. Tuomet reikia vengti lytinių santykių arba vartoti nehormonines kontracepcijos priemones, pvz., prezervatyvus ar kitas barjerines priemones. Nesinaudokite ritmo ar temperatūros metodais. Šie metodai gali būti nepatikimi, nes kontraceptinės tabletės pakeičia įprastinius temperatūros svyravimus ir gimdos kaklelio gleivių pokyčius, vykstančius per mėnesinių ciklą

.

 

Femoden, kaip ir kitos kontraceptinės tabletės, neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiškai plintančių ligų.

 

·  Prieš pradedant vartoti Femoden

 

Jei jums yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių ir vartojate kontraceptines tabletes, gali prireikti dažnai tikrinti jūsų sveikatą. Gydytojas jums tai paaiškins. Taigi, prieš pradėdama vartoti Femoden, pasakykite gydytojui, jei:

-  rūkote,

-  sergate diabetu,

-  turite antsvorį,

-  padidėjęs jūsų kraujospūdis,

-  sergate širdies vožtuvų liga arba sutrikęs jūsų širdies ritmas,

-  sergate venų uždegimu (paviršiniu flebitu),

-  yra išsiplėtusių venų mazgų,

-  kam nors iš artimiausių giminių yra buvusi trombozė, širdies infarktas arba insultas,

-  sergate migrena,

-  sergate epilepsija,

-  jums arba kam nors iš artimiausių giminių yra ar buvo didelė cholesterolio ar trigliceridų (tam tikrų riebalų) koncentracija kraujyje,

-  kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu,

-  sergate kepenų arba tulžies pūslės liga,

-  sergate Crohno liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga),

-  sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV, liga, pažeidžiančia viso kūno odą),

-  sergate hemoliziniu-ureminiu sindromu (HUS, kraujo krešėjimo sutrikimu, sukeliančiu inkstų nepakankamumą),

-  sergate pjautuvine mažakraujyste,

-  yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus (pvz., pablogėjusi klausa, medžiagų apykaitos liga, vadinama porfirija, odos liga, vadinama nėščiųjų pūsleline, nervų liga, vadinama Sydenhamo chorėja),

-  yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės); jei taip, venkite saulės arba ultravioletinių spindulių,

-  sergate paveldima angioneurozine edema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba paaštrinti angioneurozinės edemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioneurozinės edemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, sunkumas praryti ar diegligė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

 

Jei kuri nors iš minėtų būklių atsiranda pirmą kartą, kartojasi arba pablogėja vartojant kontraceptines tabletes, kreipkitės į gydytoją.

 

Kontraceptinės tabletės ir trombozė

Trombozė yra kraujo krešulio, galinčio užkimšti kraujagyslę, susidarymas.

 

Kartais įvyksta giliųjų kojos venų trombozė (giliųjų venų trombozė). Jei venoje susidaręs krešulys atitrūksta, jis gali patekti į plaučius ir užkimšti plaučių arterijas ir sukelti vadinamąją plaučių emboliją. Giliųjų venų trombozė pasitaiko retai. Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims trombozės pavojus yra didžiausias pirmaisiais jų vartojimo metais.

 

Venų trombozė gali pasireikšti ir kontraceptines tabletes vartojančioms, ir nevartojančioms moterims. Ji galima ir nėštumo metu. Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims trombozės galimybė yra didesnė negu nevartojančioms, bet ne tokia didelė kaip nėštumo metu.

 

Labai retai kraujo krešulių gali susidaryti širdies kraujagyslėse (sukelia širdies priepuolį) arba smegenų kraujagyslėse (sukelia insultą). Nepaprastai retai krešulių susidaro kepenyse, žarnose, inkstuose ir akyse.

 

Tik retkarčiais trombozė sukelia nuolatinę sunkią negalią ar gali būti net mirtina.

 

Širdies priepuolio arba insulto pavojus vyresnėms moterims yra didesnis. Pavojų didina rūkymas. Jei vartojate kontraceptines tabletes, meskite rūkyti, ypač jei jums daugiau kaip 35 metai.

 

Jei vartojant kontraceptines tabletes padidėja kraujospūdis, jums gali patarti liautis jas vartoti.

 

Giliųjų venų trombozės pavojus laikinai padidėja dėl operacijos ar imobilizacijos (pavyzdžiui, jei koja sugipsuota ar uždėtas įtvaras). Vartojant kontraceptines tabletes, šis pavojus dar padidėja. Jeigu jus planuojama guldyti į ligoninę arba operuoti, iš anksto pasakykite gydytojui, kad vartojate kontraceptines tabletes. Gydytojas gali patarti liautis jas vartoti prieš kelias savaites iki operacijos arba nuo imobilizacijos dienos. Gydytojas taip pat pasakys, kada vėl bus galima pradėti vartoti tabletes.

Pastebėjusi galimus trombozės požymius, iškart nustokite vartoti kontraceptines tabletes ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją (žr. skyrelį „Kada reikia kreiptis į gydytoją?“).

 

Kontraceptinės tabletės ir vėžys

Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas kontraceptines tabletes vartojančioms moterims negu tokio pat amžiaus jų nevartojančioms. Nustojus vartoti, per 10 metų šis padažnėjimas išnyksta. Nenustatyta, ar padažnėjimą sukelia kontraceptinių tablečių vartojimas. Galbūt jas vartojančios moterys dažniau tiriamos, todėl krūties vėžys anksčiau diagnozuojamas.

 

Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims retai pasitaiko gerybinių, o dar rečiau – piktybinių kepenų navikų. Šie navikai gali sukelti kraujavimą į vidaus organus. Jeigu jums labai skauda pilvą, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

 

Svarbiausias gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys yra persistentinė žmogaus papilomos viruso infekcija. Kai kurie epidemiologiniai tyrimai parodė, kad ilgas SKT vartojimas prisideda prie padidėjusios rizikos, tačiau neaišku, kiek tai priklauso nuo kitų veiksnių, pvz., gimdos kaklelio rentgenoskopijos ir lytinio gyvenimo būdo, įskaitant barjerinių kontraceptikų vartojimą.

 

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

 

Jei esate nėščia arba manote, kad galite būti nėščia, Femoden vartoti negalima. Jeigu preparato vartojimo metu įtariate, kad pastojote, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

 

Paprastai kūdikį žindančioms moterims nepatariama vartoti Femoden. Jei žindote kūdikį ir norite vartoti šias tabletes, pasitarkite su gydytoju.

 

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Poveikio gebėjimui vairuoti nepastebėta.

 

Kitų vaistų vartojimas

Kai kurie vaistai silpnina kontraceptinių tablečių veikimą. Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas), nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas), nuo ŽIV infekcijos (pvz., nevirapinas, ritonaviras), antibiotikai kai kurioms kitoms infekcinėms ligoms gydyti (pvz., penicilinai, tetraciklinai, grizeofulvinas), jonažolė (daugiausia vartojama nuo depresiškos nuotaikos). Įmanoma kontraceptinių tablečių sąveika ir su kitais vaistais, pvz., kurių sudėtyje yra ciklosporino arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino.

 

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Bet kuriam kitam gydytojui ar odontologui, skiriančiam jums vaistų (arba vaistus išduodančiam vaistininkui), pasakykite, kad vartojate Femoden. Jie gali patarti tam tikrą laiką naudoti papildomas kontracepcijos priemones.

 

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

 

 

Reguliarus sveikatos tikrinimas

Jei vartojate kontraceptines tabletes, gydytojas patars reguliariai tikrintis sveikatą.

 

Nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei:

·   pastebėjote sveikatos pokyčių, ypač paminėtų šiame lapelyje (žr. „Femoden vartoti negalima“ ir „Specialių atsargumo priemonių reikia“); nepamirškite ir minimų artimiausių giminių sveikatos sutrikimų);

·   apčiuopėte krūtų gumbų;

·   ketinate vartoti kitų vaistų (žr. „Kitų vaistų vartojimas“);

·   planuojama jus operuoti arba imobilizuoti (kreipkitės į gydytoją bent prieš keturias savaites);

·   neįprastai gausiai kraujuoja iš makšties;

·   pirmą vartojimo savaitę užmiršote išgerti tablečių ir pastarąsias septynias dienas turėjote lytinių santykių;

·   labai viduriuojate;

·   du kartus iš eilės nebuvo mėnesinių arba įtariate, kad pastojote (nepradėkite tablečių iš naujos pakuotės, kol gydytojas pasakys, kad galima).

Nustokite vartoti tabletes ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote ar pajutote galimos trombozės, miokardo infarkto arba insulto simptomų:

·   neįprastą kosulį;

·   stiprų krūtinės skausmą, kuris gali plisti į kairę ranką;

·   dusulį;

·   neįprastą, stiprų arba ilgai trunkantį galvos skausmą arba migrenos priepuolį;

·   dalinį ar visišką regos sutrikimą arba dvejinimąsi akyse;

·   kalbos sutrikimą;

·   staigų klausos sutrikimą, uoslės ar skonio pokytį;

·   galvos svaigimą ar alpimą;

·   kurios nors kūno dalies tirpimą ar silpnumą;

·   stiprų pilvo skausmą;

·   stiprų kojų skausmą arba tinimą.

 

Čia išvardytos būklės ir simptomai išsamiau aprašomi kituose šio lapelio skyriuose.

 

 

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Femoden medžiagas

Tabletės sudėtyje yra 37,43 mg laktozės monohidrato ir 19,66 mg sacharozės (cukraus). Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.

 

 

3. KAIP VARTOTI FEMODEN

 

Sudėtines kontraceptines tabletes vartojant tinkamai, pastojimų dažnis yra maždaug 1 % per metus. Jis gali padidėti, jei tabletės praleidžiamos arba vartojamos netinkamai.

 

· Kada ir kaip vartoti tabletes?

 

Femoden pakuotėje yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties tablete pažymėta, kurią savaitės dieną tabletę vartoti. Gerkite tabletes kasdien maždaug tuo pačiu laiku; jei reikia, užgerkite trupučiu skysčio. Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite 21 tabletę. Kitas 7 dienas vaisto negerkite. Per tas 7 dienas turi prasidėti kraujavimas. Paprastai jis prasideda 2‑3-ią dieną po paskutinės Femoden tabletės. Pradėkite naują pakuotę aštuntąją dieną, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tuomet naują pakuotę visada pradėsite tą pačią savaitės dieną, o kraujavimas bus kiekvieną mėnesį maždaug tomis pačiomis dienomis.

 

· Pradedant pirmąją Femoden pakuotę

 

Jei pastarąjį mėnesį hormoninių kontraceptikų nevartojote

 

Pradėkite vartoti Femoden pirmąją ciklo dieną, t. y. pirmąją mėnesinių dieną. Gerkite ta savaitės diena pažymėtą tabletę. Pavyzdžiui, jei mėnesinės prasideda penktadienį, imkite penktadienio tabletę. Paskui imkite tabletes iš eilės. Femoden tabletės pradeda veikti iš karto, todėl papildomų kontracepcijos priemonių nereikia.

 

Galite pradėti vartoti tabletes 2‑5-ą mėnesinių ciklo dieną, tačiau tuomet pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

  Keičiant kitas sudėtines kontraceptines tabletes, makšties žiedą ar transderminį (kontraceptinį) pleistrą

 

Femoden galite pradėti vartoti kitą dieną po paskutinės anksčiau gertų vaistų tabletės (t. y. be pertraukos). Jei iki tol vartotų kontraceptinių vaistų pakuotėje yra ir neveiksmingų tablečių, pradėkite gerti Femoden kitą dieną po paskutinės veiksmingos tabletės (jei neaišku, klauskite gydytojo arba vaistininko). Femoden galite pradėti vartoti ir ne iš karto, bet ne vėliau kaip kitą dieną po paskutinės neveiksmingos tabletės arba vaistų vartojimo pertraukos. Jeigu vartojote makšties žiedą ar transderminį pleistrą, Femoden geriausia pradėti vartoti šalinimo dieną, bet ne vėliau, kai turėtų būti kitas vartojimas. Laikantis šių nurodymų nereikia imtis papildomų kontracepcijos priemonių.

 

Keičiant vien progestogeno tabletes (minitabletes)

 

Galite liautis vartoti minitabletes bet kurią dieną ir Femoden pradėti gerti kitą dieną tuo pačiu laiku. Tačiau, jei turėsite lytinių santykių, pirmąsias 7 Femoden vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

 

Keičiant švirkščiamuosius vaistus, implantus arba progestageno turinčias vartojimo į gimdą sistemas (VGS)

 

Femoden pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiama vaistų arba kai šalinamas implantas ar VGS, tačiau, jei turėsite lytinių santykių, pirmąsias 7 Femoden vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

 

Po gimdymo

 

Po gimdymo, prieš pradedant vartoti Femoden, gydytojas gali patarti jums palaukti pirmųjų normalių mėnesinių. Kartais galima pradėti ir anksčiau. Gydytojas patars, kaip geriau elgtis. Jei žindote kūdikį ir norite vartoti Femoden, pirmiausia pasitarkite su gydytoju.

 

Po persileidimo ir nėštumo nutraukimo

 

Klauskite gydytojo patarimo.

 

Pavartojus per didelę Femoden dozę

Nepastebėta, kad vienu metu išgėrus per daug Femoden tablečių pasireikštų sunkus žalingas poveikis. Iškart išgėrus keletą tablečių gali būti pykinimas, vėmimas, taip pat gali kraujuoti iš makšties. Jei vaikas išgėrė Femoden tablečių, klauskite gydytojo patarimo.

 

Jei norite liautis vartoti Femoden

Galite liautis vartoti Femoden bet kada. Jei nebevartosite vaisto, nes norite pastoti, paprastai rekomenduojama palaukti pirmųjų natūralių mėnesinių. Tai padeda nustatyti, kada turi gimti kūdikis.

 

Jei nenorite pastoti, klauskite gydytojo apie kitus apsaugos nuo nėštumo būdus.

 

 

KĄ DARYTI, JEI …

 

… užmiršote išgerti tablečių

 

· Jei pavėlavote išgerti tabletę mažiau negu 12 valandų, vaisto veikimas nesusilpnėja. Tabletę išgerkite, kai tik prisiminsite, paskui gerkite vaistą įprastu laiku.

· Jei pavėlavote daugiau kaip 12 valandų, vaisto poveikis gali būti nepatikimas. Kuo daugiau tablečių praleidote, tuo didesnė tikimybė, kad kontraceptinis poveikis bus susilpnėjęs. Galimybė pastoti būna ypač didelė, jei vaisto pamirštama išgerti pradedant arba baigiant pakuotę. Tada reikia vadovautis toliau pateikiamomis taisyklėmis (taip pat žr. diagramą).

Praleista daugiau negu viena tabletė

Klauskite gydytojo patarimo.

Viena tabletė praleista pirmąją savaitę

Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite (net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes), paskui gerkite vaistą įprastu laiku. Artimiausias 7 dienas naudokite papildomas (barjerines) kontracepcijos priemones.

Jei paskutinę savaitę prieš praleistąją tabletę turėjote lytinių santykių, galėjote pastoti, todėl nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

Viena tabletė praleista antrąją savaitę

Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite (net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes), paskui gerkite vaistą įprastu laiku. Apsauga nuo nėštumo lieka patikima, papildomų kontracepcijos priemonių nereikia.

Viena tabletė praleista trečiąją savaitę

Galite pasirinkti vieną iš dviejų būdų, nenaudodama papildomų kontracepcijos priemonių.

1. Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite (net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes), paskui gerkite vaistą įprastu laiku. Naują pakuotę pradėkite iš karto, kai tik baigsite ankstesniąją, nedarydama pertraukos. Kol vartosite tabletes iš naujosios pakuotės, mėnesinių gali nebūti, tačiau gali atsirasti išskyrų iš makšties arba šiek tiek pakraujuoti.

2. Nebegerkite tablečių iš pradėtosios pakuotės, o darykite 7 dienų ar trumpesnę pertrauką (įskaičiuokite ir praleistąją dieną), paskui pradėkite naują pakuotę. Pasirinkusi šį būdą, galite pradėti naują pakuotę tą pačią savaitės dieną, kaip paprastai.

· Jei pamiršote išgerti vaisto, o atėjus laikui, kai tablečių nereikia vartoti (pirmajai pertraukai), neatsiranda mėnesinių, Jūs galite būti nėščia. Prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.

 

 

 

 

Per ciklą praleista daugiau kaip viena tabletė

Kreipkitės į gydytoją

Praleista tik viena tabletė (praėjo daugiau kaip 12 valandų)

Pirmoji savaitė

Antroji savaitė

Trečioji savaitė

Ar turėjote lytinių santykių paskutinę savaitę prieš praleisdama tabletę

Taip

Ne

Išgerkite praleistąją tabletę

7 dienas imkitės papildomų kontracepcijos priemonių

Baikite pradėtąją pakuotę

Išgerkite praleistąją tabletę

Baikite pradėtąją pakuotę

Išgerkite praleistąją tabletę

Baikite pradėtąją pakuotę

Nedarykite pertraukos

Pradėkite naują pakuotę

Nebaikite pradėtosios pakuotės

Darykite pertrauką iki 7 dienų (įskaitant praleistąją)

Pradėkite naują pakuotę

arba

 

 

 KĄ DARYTI, JEI

 

-  ...sutriko virškinimo trakto veikla (pvz., pasireiškė vėmimas, sunkus viduriavimas)

 

Jeigu Jūs vemiate ar stipriai viduriuojate, veikliosios Femoden medžiagos gali ne visiškai rezorbuotis. Jeigu išgėrusi tabletę Jūs per 3–4 valandas pradėjote vemti, Tai yra maždaug tas pats, lyg būtumėte neišgėrusi tabletės. Tokiu atveju reikia elgtis taip, kaip nurodyta skyriuje „Ką daryti, jei užmiršote išgerti tablečių“. Jeigu prasideda sunkus viduriavimas, reikia kreiptis į gydytoją.

 

-  ...norite pavėlinti mėnesines

 

Jūs galite pavėlinti mėnesines, jeigu naujos pakuotės tabletes reikia pradėsite gerti iš karto, kai tik baigsite dabartinę pakuotę. Naujos pakuotės tabletes galite gerti tiek laiko, kiek norite, kol baigsis pakuotė. Kai norėsite, kad prasidėtų mėnesinės, tiesiog nebevartokite tablečių. Vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti tepių išskyrų arba kraujo. Kitą pakuotę pradėkite vartoti po įprastos 7 dienų pertraukos.

 

-  ...norite pakeisti pirmą mėnesinių dieną

 

Vartojant tabletes tinkamai, mėnesinės prasideda kas 4 savaites maždaug tokią pačią dieną. Norint ją pakeisti, galima sutrumpinti 7 dienų pertrauką (ilginti jos niekada negalima). Pavyzdžiui, jeigu mėnesinės Jums paprastai prasideda penktadienį, o norite, kad jos prasidėtų antradienį, t. y. tris dienas anksčiau, kitos pakuotės tabletes pradėkite gerti irgi 3 dienas anksčiau negu įprastai. Jeigu pertrauka labai trumpa, pvz., 3 dienų arba dar trumpesnė, tai suvartojus visas pakuotėje esančias tabletes, mėnesinių gali nebūti. Tokiu atveju kitos pakuotės tablečių vartojimo metu gali atsirasti tepių išskyrų arba kraujo.

 

-  ...prasideda neįprastas kraujavimas

 

Geriant bet kokių kontraceptikų, pirmus mėnesius galimas nereguliarus kraujavimas (t. y. atsiranda tepių išskyrų arba kraujo) iš makšties tarp mėnesinių. Tokiu atveju būtina naudotis higieninėmis priemonėmis, bet tabletes reikia toliau vartoti įprastine tvarka. Paprastai nereguliarus kraujavimas išnyksta, kai organizmas prisitaiko prie vaisto (dažniausiai po 3 vartojimo ciklų). Jeigu jis neišnyksta, sustiprėja arba atsinaujina, reikia kreiptis į gydytoją.

 

-  ...suvartojus visas pakuotėje esančias tabletes mėnesinių nebūna

 

Jeigu Jūs tinkamai išgėrėte visas pakuotėje esančias tabletes ir ciklo metu nevėmėte, stipriai neviduriavote ir nevartojote kitų vaistų, labai mažai tikėtina, kad pastojote. Toliau įprastai vartokite Femoden.

 

Jeigu mėnesinių nebūna du ciklus iš eilės, Jūs galite būti nėščia. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Kitos pakuotės tablečių negalima pradėti gerti tol, kol gydytojas ištirs, ar nėra nėštumo.

 

 

4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

 

Femoden, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

 

Jei pastebėjote bet kokį šalutinį poveikį, ypač sunkų ar ilgai trunkantį, arba jei pakito Jūsų sveikatos būklė ir jums atrodo, kad tai susiję su kontraceptinių tablečių vartojimu, kreipkitės į gydytoją.

 

Sunkus šalutinis poveikis

 

Su kontraceptinių tablečių vartojimu susijęs sunkus šalutinis poveikis ir jo simptomai išvardyti skyriuose „Kontraceptinės tabletės ir trombozė“ bei „Kontraceptinės tabletės ir vėžys“. Dar kartą perskaitykite šiuos skyrius, ir, jeigu jums kas nors kelia nerimą, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

 

Kitas šalutinis poveikis

 

Šalutinis poveikis, pasireiškęs Femoden vartojančioms moterims, nurodytas toliau, tačiau jį nebūtinai sukėlė šis vaistas. Šie šalutiniai reiškiniai dažniau būna pirmaisiais tablečių vartojimo mėnesiais, vėliau paprastai retėja.

 

 

Organų sistemų klasės

Dažni
(³ 1/100)

Nedažni
(³ 1/1000, < 1/100)

Reti

(<1/1 000)

Akių sutrikimai

 

 

Kontaktinių lęšių netoleravimas.

Virškinimo trakto sutrikimai

Šleikštulys, pilvo skausmas.

Vėmimas, viduriavimas.

 

Imuninės sistemos sutrikimai

 

 

Padidėjęs jautrumas.

Tyrimai

Padidėjęs svoris.

 

Sumažėjęs svoris.

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai

 

Skysčių susilaikymas.

 

Nervų sistemos sutrikimai

Galvos skausmas.

Migrena.

 

Psichikos sutrikimai

Depresija,  nuotaikos pokyčiai.

Sumažėjęs lytinis potraukis.

Padidėjęs lytinis potraukis.

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai

Krūtų jautrumas, krūtų skausmas.

Krūtų hipertrofija. 

Išskyros iš makšties,  išskyros iš krūtų.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

 

Išbėrimas, dilgėlinė.

Mazginė raudonė, daugiaformė raudonė.

 

Toliau įvardytos sunkios nepageidaujamos reakcijos, stebėtos SKT vartojančioms moterims:

-   venų tromboemboliniai sutrikimai;

-   arterijų tromboemboliniai sutrikimai;

-   aukštas kraujospūdis;

-   kepenų navikai;

-   naujai atsiradusios ar pasunkėjusios esančios būklės, kurių ryšys su SKT vartojimu neaiškus: Crohno liga, opinis kolitas, epilepsija, migrena, endometriozė, gimdos mioma,  porfirija, sisteminė raudonoji vilkligė, nėščiųjų pūslelinė, Syndenhamo chorėja, hemolizinis-ureminis sindromas, cholestazinė gelta;

-   rudmė;

-   ūmus ar lėtinis kepenų funkcijos sutrikimas, priverčiantis nutraukti SKT vartojimą iki kepenų funkcijos rodikliai sunormalės.

 

Jeigu sergate paveldima angioneurozine edema; egzogeniniai estrogenai moterims gali sukelti arba paaštrinti angioneurozinės edemos simptomus (žr. skyrelį „Prieš pradedant vartoti Femoden“).

 

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

 

 

5. KAIP LAIKYTI FEMODEN

 

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

 

Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po „Tinka iki“ ar „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Femoden vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

 

Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.

 

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

 

 

6. KITA INFORMACIJA

 

Femoden sudėtis

 

-   Veikliosios medžiagos yra etinilestradiolis ir gestodenas. Vienoje dengtoje tabletėje yra 75 mikrogramai gestodeno ir 30 mikrogramų etinilestradiolio.

-   Pagalbinės medžiagos: tabletės branduolyje yra: laktozės monohidratas, kukurūzų krakmolas, povidonas 25000, natrio-kalcio edetatas, magnio stearatas, tabletės dangale - sacharozė, povidonas 700000, makrogolis 6000, kalcio karbonatas, talkas ir montanglikolio vaškas.

 

Femoden išvaizda ir kiekis pakuotėje

 

Tabletės yra baltos, abipusiai išgaubtos, apvalios, 5 mm skersmens.

 

Femoden tiekiamas PVC/Aliuminio lizdinėse plokštelėse, kurių kiekvienoje yra 21 tabletė.

Kartono dėžutėje yra viena lizdinė plokštelė.

 

Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas

 

Bayer Schering Pharma AG, D-13342 Berlin, Vokietija

 

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

 

 

UAB „Bayer“

Žirmūnų 68A

LT-09124 Vilnius

Tel. + 370 5 2336868 

 

 

 

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2011-05-23

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

Raktiniai žodžiai

Femoden, Gestodenas, Etinilestradiolis, Kontraceptikas, Kontracepcija, Apsisaugoti, Nuo nėštumo