Nootropikai: kodėl jų negalima (ir nepatariama) įsigyti bet kur?

Teksto dydis:

Nootropikai: kodėl jų negalima (ir nepatariama) įsigyti bet kur?

2021 gruod. 9 13:49

Prekyba papildais

Prekiauti maisto papildais nėra taip paprasta kaip daugybe kitų produktų. Viena iš užduočių norint pradėti šią veiklą – papildų notifikacija. Tada ne kartą linksniuojama Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Nenotifikuoti papildai (neįtraukti į Maisto papildų sąrašą) negali būti tiekiami Lietuvos rinkai. Taigi, jei jų nėra sąraše, tiekimas draudžiamas.

Sakytum, apsunkinimas? Na, pirmiausia svarbu suprasti, kad papildai (ar tai būtų nootropikai, ar ne) nėra saldainiai. Todėl būtų mažų mažiausiai keista, jei užsukę į prekybos centrą jų galėtume pasisemti ir įsidėti į maišelį.

Sąlygos prekiauti nootropikais negali būti tokios pačios kaip ledų prekybos. Ir tai logiška.

Kas yra nootropikai?

Nootropikai, dar vadinami trumpiau – nootropais, iš dalies yra apipinti mitais. Juos sudėtinga apibūdinti vienu žodžiu, tačiau bene tiksliausias žodis – papildai. Visgi šis apibūdinimas iki galo neatskleidžia tiesos. Juk nootropų yra įvairių, funkcijos skiriasi, tad ir klasifikuoti ne visada paprasta. Angliškai galima rasti tokių apibūdinimų kaip smart drug, kas pažodžiui išvertus reikštų „protingas (išmanus) vaistas“. Nootropikai laikomi ir papildais, turinčiais įtakos smegenų veiklai, kognityvinėms funkcijoms. Kartais galima pamanyti, kad nootropikai – tarsi koks superherojaus papildas, skirtas kuo našesniam darbų atlikimui. Panašumų įžvelgti galima, bet ne visų papildų (ar nootropikų) pagrindinė funkcija yra pagerinti protinę veiklą ir „įkinkyti“ jus į produktyvius darbus. Štai melatoninas, kurį irgi galima priskirti prie nootropų, yra vartojamas... siekiant prisijaukinti miegą. Nemiga? Tuomet melatoninas padeda susigrąžinti tinkamą miego režimą. Žinoma, čia atsiskleidžia ir tam tikros antrinės savybės bei nauda: jei gerai miegate, tai ir darbo diena veikiausiai sklandesnė, darbai atliekami produktyviau.

Kas be ko, įvaizdis nesukuriamas be preteksto. Tikrai esama produktų, atitinkančių plačiai paplitusią nootropikų sampratą. Tarkime, viena iš uridino funkcijų – smegenų veiklos gerinimas. O tai jau siejama su begaliniais darbų sąrašais, kuriuos taip norisi sutrumpinti...

Tai nėra paprastas apsipirkimas...

Nootropikų sudėtis skiriasi, jie pasižymi nevienodomis funkcijomis, o vartojimas neatsiejamas nuo sveikatos būklės. Kaip tik todėl juos reikia rinktis tik ten, kur neabejojate dėl patikimumo. Šiuo atveju nesaugu susigundyti jokiais įtartinais pasiūlymais. Pirkite tik iš parduotuvių, kurios nekelia įtarimo. Jei renkatės internetu, atkreipkite dėmesį į daugybę detalių: svetainės adresą, įmonės kontaktus, informaciją apie prekes (ir apskritai informatyvumą). Neprošal žvilgtelėti į parduotuvės paskyras socialiniuose tinkluose. Juose (ir visur kitur internete) pateikti atsiliepimai gali tapti puikia pagalba bandant nuspręsti, ar rastoji parduotuvė yra patikima.

Vienas svarbesnių ženklų – jei pardavėjai pernelyg nebando įsiūlyti. Kitaip tariant, kiekvienas pardavėjas nori parduoti, tačiau nootropai nėra ta prekė, kurią protinga siūlyti kiekvienam. Juk jums galbūt reikia visiškai kitokio papildo negu kitam pirkėjui. Tad sąžiningi pardavėjai visada užsimena apie atsakingą vartojimą, apie tai, kad derėtų pasitarti su gydytoju, kad nootropai  (smart drug) parduodami tik pilnamečiams asmenims, ir pan.

Vienoje pusėje – siekis kuo daugiau parduoti. Kitoje pusėje – sąžininga prekyba. Turbūt nė nereikia klausti, ką rinksitės jūs.

Raktas – sąmoningumas

Atsakinga prekyba ir atsakingas pirkimas – svarbūs elementai siekiant saugumo. Nootropikai gali turėti teigiamą poveikį, bet tik tada, jeigu jų vartojimas grįstas sąmoningumu. O sąmoningumas apima labai daug – nuo konsultacijos su gydytoju iki atidaus pasirinkimo, kur ir ką įsigyti. Tada atsiranda dar vienas dėmuo – sąmoningas vartojimas.

Partnerio inicijuotas turinys

Komentuoti