Vietoj ministrų – besišypsantys ligoniai ir medikai

Teksto dydis:

Vietoj ministrų – besišypsantys ligoniai ir medikai

2009 m. rugsėjo 18 dieną, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijoje dviems savaitėms atidaryta Tomo Kaunecko fotografijos paroda „Šypsena II“, kurią inicijuoja onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“.

 

 

Ši paroda – ženklas, kad medikai, sveikatos politikai, bendrijos „Kraujas“ nariai vienijasi siekdami bendro tikslo –
išgelbėti kuo daugiau gyvybių.
 
Simbolinėje SAM Ministrų galerijoje išsirikiavo 16 įspūdingų kraujo vėžiu sergančių pacientų ir Lietuvos gydytojų hematologų portretų. Juodai baltoje realistinėje fotografijoje – gilios, spalvotos emocijos ir šiluma – tekstas tarp eilučių, nuojauta, paslėptos baimės, atviros viltys. Pakili nuotaika – lyg iššūkis niūriai piešiamai nūdienai, liudijimas, kad, net sunkios ligos akivaizdoje, viltis ir gerumas gali nuskaidrinti sielą.
 
 
 
Parodos atidaryme dalyvavęs LR Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pažadėjo, kad daugiau čia ministrai „nebekabės”. Ministras padėkojo parodos rengėjams už gražią iniciatyvą, sakydamas, kad džiaugiasi kitokiu požiūriu į sveikatos apsaugą. „Juk viskas vyksta ne dėl mūsų (ministerijos), o dėl jų (pacientų)”, – tvirtino gerai nusiteikęs ministras.
 
Ministro patarėja Inga Milašiūtė akcentavo, kad  „šita ministerija jokiu būdu nėra šalta, mes nesame už durų užsidarę biurokratai. Esame pasiruošę bendravimui, deryboms, norime dirbti, dalintis informacija kitaip”.
 
 
Parodos autorius fotomenininkas Tomas Kauneckas padėkojo OHLB „Kraujas“ pirmininkei Daliai Bielskytei už įkvėpimą, paskatinusį sukurti šį fotoportretų ciklą. Fotografuodamas sergančius onkologine liga Tomas patyrė, kokią spalvingą jausmų gamą išgyvena šie žmonės. Jam teko matyti jų skausmą, neviltį ir džiaugsmą, tikėjimą, troškimą bendrauti. Jo nuotraukose šie žmonės šypsosi. Šypsosi nuoširdžiai, neprašomi pozuoti. Šypsosi ir juos gydantys medikai.  Tomas papasakojo, kad žavėjosi ir stebėjosi artimais, betarpiškais, tiesiais pacientų ir medikų santykiais. „Jie bendrauja kaip seni draugai, nėra jokių „Jūs”, – pasakojo fotomenininkas. Jis tikisi, kad ši paroda „skries toliau, kad žmonės žinotų, jog negalima atstumti ir nežinoti to, kas gali atsitikti ir tau.”
 
 
Dalia Bielskytė apibendrindama pasakė, kad „vis dėlto menas išgelbės pasaulį" ir padėkojo Tomui už suteiktą galimybę mums pamatyti šią nepaprastą situaciją jo akimis ir kiekvienam susidaryti savo įspūdį. Taip pat ji džiaugėsi SAM pastangomis keisti stereotipinį bendravimą su kažkada tarsi buvusia kita barikadų puse – pacientais į artimesnius, šiltesnius, vedančius į tarpusavio supratimą santykius. Ji padovanojo SAM darbuotojams simbolizuojančius vienybę bendrijos „Kraujas” lašelius.
 
Onkohematologinių ligonių bendrija (OHLB) „Kraujas“ 2009 m. rugsėjį paskelbė Kraujo mėnesiu. Projekto tikslas – skleisti informaciją apie visas kraujo vėžio rūšis ir jų gydymo galimybes, moderniausius gydymo metodus bei jų prieinamumą. Fotografijų paroda „ŠYPSENA“ – šio projekto dalis.
Paroda truks nuo 2009-09-18 iki 2009-10-02
 
(Nuotraukos autorės)
 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Inga M. (ministro pa 2009 lapkr. 12 10:48

Laba diena, Asta. Vakar ieškodama info internete užtikau, nors ir paveluotai, Jusu straipsni apie SAM sypsenu parodos atidaryma. Is tikro sviesus straipsnis „kitu kampu“. Aciu labai uz ji.

Jurgita Laukeviciene 2009 rugs. 22 20:38

baisu uzeiti i ta SAMA, nejaugi bus kitaip ir jie prades zmoniskai elgtis su zmonemis,ligoniais,o ne tik visokius popierius rasys ur sakys,kad pinigu nera.