Užkirsti kelią krūties vėžiui

Teksto dydis:

Užkirsti kelią krūties vėžiui

2018 spal. 1 07:56

Pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų. Tai – dažniausia onkologinė moterų liga. Spalis – kovos su krūties vėžiu mėnuo, todėl, jei dar nesuskubote pasitikrinti, pats laikas tą padaryti. 

Sergamumas krūties vėžiu ypač išaugo pastaraisiais dešimtmečiais. Remiantis statistika, šiandien maždaug viena iš devynių moterų serga arba susirgs krūties vėžiu. Tai yra dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių, taip pat JAV, Kanadoje, Australijoje. Tokia padėtis paskatino pasaulio moteris burtis į organizacijas ir skleisti informaciją apie šią ligą. Nustatytas ankstyvųjų stadijų krūties vėžys yra pagydomas – būtent todėl labai svarbu laiku aptikti jo užuomazgas ir užkirsti kelią ligai. Amerikiečių moterų iniciatyva spalis buvo paskelbtas vilties, t. y. kovos su krūties vėžiu, mėnesiu, per kurį vyksta įvairūs renginiai, moterys aktyviai raginamos tikrintis krūtis. Šią iniciatyvą greitai perėmė ir kitos šalys.

Bendros pastangos neliko be rezultatų – pasaulyje mirtingumas nuo krūties vėžio mažėja. Lietuvoje šią ligą įveikia daugiau nei pusė ligonių. Skaičius galėtų būti dar didesnis, jei moterys labiau savimi rūpintųsi.

Priežastys nėra aiškios

Daugiausia naujų krūties vėžio atvejų nustatoma 50-metėms ir vyresnėms. Žinomi kai kurie veiksniai, didinantys krūties vėžio riziką:

* Pakaitinės hormonų terapijos (PHT) vartojimas menopauzės metu. Jaunoms moterims, vartojančioms PHT dėl pašalintų kiaušidžių ar dėl ankstyvos menopauzės, iki 50 metų amžiaus krūties vėžio rizika nedidėja.

* Ilgalaikis kontraceptinių tablečių (apsaugančių nuo pastojimo) vartojimas.

* Negimdymas.

* Ankstyvos mėnesinės ir vėlyva menopauzė.

* Nemaitinimas krūtimi.

* Antsvoris moterims, kurioms jau yra menopauzė.

* Piktnaudžiavimas alkoholiu daugelį metų.

* Nustatyti ir mikroskopiškai ištirti gerybiniai krūties navikai.

Paveldėti pakitę genai

Dalis krūties vėžio atvejų, manoma, susijusi su paveldėtais pakitusiais genais BRCA1 ar BRCA2. Tokį geną moteris gali turėti keliais atvejais.

* Jeigu trys bet kokio amžiaus artimos kraujo giminaitės (iš tos pačios – arba motinos, arba tėvo – šakos) sirgo krūties arba kiaušidžių vėžiu.

* Jei dvi artimos giminaitės (iš tos pačios – arba motinos, arba tėvo – šakos), būdamos jaunesnės nei 60 metų, sirgo krūties arba kiaušidžių vėžiu.

* Jeigu viena artima giminaitė, būdama jaunesnė nei 40 metų, sirgo krūties vėžiu.

* Jei krūties vėžys buvo nustatytas kam nors iš šeimos vyrų.

* Jeigu artima giminaitė sirgo abiejų krūtų vėžiu.

Kaip atsiranda vėžys?

Yra aišku, kad vėžys vystosi tuomet, kai organizmo ląstelės pakinta ir ima nekontroliuojamai augti. Jos neleidžia sveikoms ląstelėms (kartu ir organams) tinkamai funkcionuoti ir sutrikdo viso organizmo veiklą. Tokios pakitusios ląstelės gali nekontroliuojamai plisti po visą organizmą. Kartais iš jų susidaro sankaupos ar gumbai – vadinamieji navikai. Jie būna dviejų rūšių – gerybiniai ir piktybiniai. Pirmųjų ląstelės neišplinta į kitas kūno dalis, antrųjų išplinta. Atitrūkusios nuo navikų, vėžio ląstelės su kraujo ar limfos tėkme patenka į kitas kūno dalis, kuriose pradeda augti. Taip formuojasi nauji vėžio židiniai, vadinami metastazėmis. Krūties vėžio atveju metastazės pirmiausia išsivysto arčiausiai krūties esančiuose limfmazgiuose – atitinkamos pusės pažasties, užkrūtinkauliniuose, poraktikauliniuose.

Svarbiausia – tikrintis

Gydytojai nepaliaujama raginti – reguliariai tikrinkitės krūtis. Paprasčiausiai tai padaryti pačiai – tiesiog apsičiuopiant krūtis: kartą ar du per mėnesį atsistokite prieš veidrodį ir, spaudydama pirštais, tirkitės. Tai yra veiksmingas būdas, leidžiantis aptikti ankstyvųjų stadijų vėžinių pakitimų užuomazgas. Krūtų apžiūrą reikia pradėti nuo jaunystės ir tęsti visą gyvenimą. 

Ne visi mazgeliai piktybiniai!

Kartais moterys vengia apsičiuopti krūtis dėl to, kad bijo jose aptikti sukietėjimų. Reikia pasakyti, kad daugelis krūties mazgų ar sukietėjimų nėra piktybiniai. Dažniausiai pasitaiko krūties cistų – maišelių krūties gilumoje, pripildytų skysčio, fibroadenomų (gerybinio krūties naviko, sudaryto iš jungiamojo ir liaukinio audinio) ir kitokių nepiktybinių darinių. Tačiau, jei moteris savo krūtyje apčiuopia sukietėjimą ar kitokių pakitimų, kurių anksčiau nebuvo, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir ištirti, ar tai nėra krūties vėžys. 

Kiti patikimi tyrimo būdai

* Tyrimas ultragarsu. Jis atliekamas aparatu, naudojant aukšto dažnio garso bangas ir kompiuterinę techniką. Gaunami krūties vaizdai, jie matomi echoskopo ekrane. Tyrimas veiksmingai padeda aptikti smulkius vėžinius pakitimus krūtyse. Pasak gydytojų, echoskopija tinkamesnė jaunoms moterims, kurių krūtų liaukinis audinys nėra labai išvešėjęs.

* Mamografija. Tai – krūtų tyrimas rentgenu, kuriuo galima aptikti smulkiausius, mažesnius nei 0,5 mm ir dar neapčiuopiamus pakitimus. Mamografinis tyrimas yra labai informatyvus ir rekomenduojamas atlikti vyresnėms moterims, kurioms daugiau nei 40 metų. Jaunesnių moterų krūtų audinys tankus, standus, todėl esantys pakitimai gali būti nematomi mamogramose.

Nemokama patikros programa

Pagal nuo 2005 m. Lietuvoje vykdomą programą numatomas nemokamas abiejų krūtų rentgeninis (mamografinis) tyrimas kartą per dvejus metus kiekvienai 50–69 metų amžiaus moteriai. Tos, kurios jaunesnės ir pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografinius tyrimus, bet turi artimų giminaičių, sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, turėtų pasikalbėti su šeimos gydytoju dėl krūtų tyrimo. Joms mamogramas reikėtų atlikti nelaukiant, kol sukaks 50 metų.

Krūties vėžio požymiai

Jei piktybinis mazgelis krūtyje dar labai nedidelis, jis neapčiuopiamas pirštais ir nesukelia jokių simptomų. Toks gali būti aptiktas tik atliekant mamografiją ar krūties echoskopiją. Jei navikas paaugęs, gydytojas ar pati moteris apčiuopia neskausmingą mazgelį krūtyje.

Pagal tai, kokios apimties, kurioje krūties vietoje mazgas aptiktas, ar įauga į odą, ar piktybinis procesas įsiskverbęs į visą krūtį (uždegiminė vėžio forma), skiriami keli simptomai:

* Pakitęs krūties dydis ir forma.

* Pakitusi, citrinos žievelę primenanti oda virš naviko.

* Sustandėjusi visa krūtis.

* Spenelis įtrauktas į krūties vidų.

* Krūties spenelio sritis išberta, primena odos egzemą.

* Kraujingos išskyros iš spenelio (retai).

* Apčiuopiami padidėję pažasties limfmazgiai.

Krūties skausmas yra retas krūties vėžio simptomas, juntamas nebent tuo atveju, jei vėžys labai išplitęs. Sveikų moterų krūtys gali būti skausmingos ir kiek gruoblėtos prieš menstruacijas.
Komentuoti