Specifiniai žiemiški negalavimai

Teksto dydis:

Specifiniai žiemiški negalavimai

Peršalimai, gripas, ŪRS ir kitos „žiemos negandos” užpuola ne lyg perkūnas iš giedro dangaus. Jie jau įprasti, ir tiesiog numatomai – tradiciniai. Bet yra ir labiau specifinių, be to visai nemalonių sveikatos problemų. Kokios jos ir kaip gelbėtis?
 
Žiemą gali „nutikti”:
 
Cheilitas
 
Po egzotišku pavadinimu slepiasi ne retai pasitaikanti diagnozė – lūpų odos, gleivinės ir pakraščių uždegimas. Cheilitas pasireiškia šaltu ir vėjuotu oru ir dažnai tampa chronišku: lūpos pastoviai pleiskanoja, pasidengia ilgai neužgyjančiais įtrūkimais. Kalbėti ir šypsotis tampa iš tikrųjų skausminga.
 
Kaip gelbėtis?
Ne retai šią ligą provokuoja nefiziologinis kvėpavimas per burną: žmogus negali kvėpuoti per nosį dėl chroniško rinito. Akivaizdu, kad gydyti reikia pagrindinį susirgimą.
Be to, cheilitas gali atsirasti ir dėl nepakankamos lūpų priežiūros, todėl šaltuoju metu naudokitės kokybišku higieniniu lūpų pieštuku arba lūpų balzamu. Dar viena iš įmanomų priežasčių – įkyrus įprotis laižyti ar kramsnoti lūpas. Kuo greičiau atsikratykite jo!
Vitaminų (ypač B2 grupės) ir mineralų trūkumas organizme taip pat provokuoja cheilitą. Pasitarę su gydytoju, pasirinkite jums geriausiai tinkantį vitaminų kompleksą.
 
Ašaros šaltyje
 
Šaltas oras ir kiaurai smelkiantis vėjas – natūralūs dirgikliai, kurie sukelia nosinio ašarų kanalo susiaurėjimą. Dėl to susidariusi drėgmė negali normaliai nutekėti – imama ašaroti.
 
Kaip gelbėtis?
Pasirodykite dviems specialistams – okulistui ir otolaringologui. Jei pirmasis neras ryškių nukrypimų (ašarų latakų patologijos, uždegimo), o antrasis taip pat patvirtins, kad viskas normos ribose, reikia pagalvoti apie kitus tokios būklės kaltininkus.
 
Kai akims „blogai”, jų nereikia mechaniškai ar chemiškai „erzinti”. Todėl kuriam laikui nereiktų nešioti linzių (nusipirkite kokybiškesnį tirpalą jų priežiūrai arba nešiokite labai plonas linzes). Taip pat susilaikykite nuo ryškaus akių makiažo.
Pasikonsultuokite su gydytoju. Galbūt jis parekomenduos, turinčius raminantį poveikį akių lašus, arba nukreips pas refleksinės adatų terapijos specialistą.
 
Žiemos konjunktyvitas
 
Tai laikino pobūdžio susirgimas: šaltyje akys paraudonuoja, ašaroja ir niežti, o šiltoje patalpoje simptomai išnyksta.
 
Kaip gelbėtis?
Kad neužpultų tikrasis konjunktyvitas, greičiausiai, teks visai atsisakyti akių makiažo.
Netrinkite akių pirštais, naudokitės vienkartinėmis popierinėmis servetėlėmis!
 
Reino liga
 
Tai būklė, kai smulkios plaštakų kraujagyslės – kapiliarai veikiami šalčio ryškiai susitraukia. Rankos pabąla, po to pamėlynuoja, pirštų galiukuose jaučiamas stiprus maudžiantis skausmas, o patys delnai tampa tiesiog „lediniai“. Ir tai vyksta dėl to, kad lauke temperatūra nuo 0 iki 8 laipsnių. Kai rankos atšyla, jos paraudonuoja, bet vis dar tebeskauda, be to dar gana ilgą laiką.
 
Kaip gelbėtis?
Visų pirma, reikia kreiptis į gydytoją neurologą, vėliau – į kraujagyslių specialistą, kuris paskirs reikiamą gydymą.
 
Šalčio migrena
 
Stipriai atšaldyti gėrimai arba ledai gali sukelti šalčio migrenos priepuolį. Specialistai šią reakciją vadina – ice-cream headach – „galvos skausmas nuo ledų”.
 
Bet tokią būklę sukelia ne tik šalti produktai. Pasitaiko, kad išėjus į lauką (ypač be galvos apdangalo) pajaučiama, kad žandikaulius tiesiog tarsi „sutraukė”, o galva tuoj plyš nuo skausmo. Tai ir yra šalčio migrena – tiesus takelis į trišakio nervo neuralgiją. Ir tai jau yra tikrai rimta.
 
Kaip gelbėtis?
Svarbiausia – profilaktika! Todėl tokiais orais visada prisidenkite galvą, o žiemą būkite atsargesni su šaltais desertais ir gėrimais.
 
Bronchospazminis refleksas
 
Išeinate į šaltį, ir staiga žodis užstringa gerklėje. Kvėpuoti beveik neįmanoma. Įsijungė bronchų apsaugos mechanizmas – jie staigiai susiaurėjo (tai ir yra bronchospazminis refleksas).
 
Kad šaltas oras neišprovokuotų uždegiminio proceso, bronchai šiek tiek pristabdo šaltą tėkmę, leisdami orui sušilti. Sveikas žmogus tokio bronchų spazmo beveik nepastebi – kvapą užgniaužia tik akimirkai.
O tie, kurių diagnozė yra „astma” arba „stenokardija”, kas neseniai persirgo gripu, turi būti atsargūs: šaltas oras gali suteikti pastebimą diskomfortą.
 
Kaip gelbėtis?
Apsišiltinkite! Gatvėje prisidenkite nosį šaliku arba aukšta apykakle. Kvėpuokite tik per nosį – jokiu būdu ne per burną!
 
Pseudoalerginis rinitas
 
Patalpoje – viskas gerai, lauke – iš nosies varva, teka upeliais.
Priežastis – nelemtas šaltas oras.
 
Kaip gelbėtis?
Žinoma, galima prieš išeinant į lauką palašinti į nosį, bet dažnai naudojant lašus ir purškalus nosiai suerzinama gleivinė.
Todėl geriau šilčiau renkitės. Neblogą efektą suteikia adatų terapija, taškinis masažas, kontrastinis dušas.
 
Parengta pagal Interfax.by

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

Shannon 2016 geg. 21 09:21

How I Got My Ex Husband Back...........

I am Shannon by name. Greetings to every one that is reading this testimony. I have been rejected by my husband after three(3) years of marriage just because another woman had a spell on him and he left me and the kid to suffer. one day when i was reading through the web, i saw a post on how this spell caster on this address Makospelltemple@yahoo.com , have help a woman to get back her husband and i gave him a reply to his address and he told me that a woman had a spell on my husband and he told me that he will help me and after 2 days that i will have my husband back. i believed him and today i am glad to let you all know that this spell caster have the power to bring lovers back. because i am now happy with my husband. Thanks for Dr.Mako. His email: Makospelltemple@yahoo.com OR. his phone number: +2348108737816.