Slogos klastas įveiks gamta!

Teksto dydis:

Slogos klastas įveiks gamta!

2015 lapkr. 2 06:18

Kol mums kas nors nesuskausta, nesusimąstome, koks tobulas yra žmogaus organizmas. Mes tiesiog gerai miegame, esame energingi, kvėpuojame laisvai. Tačiau bent vienai sistemai išėjus iš rikiuotės iškart pajuntame, kiek mums tai atima jėgų. Tarkime, ar kada susimąstėte, kokia svarbi kvėpavimo funkcija? Aišku, kad – taip! Apie tai nė nereikia galvoti, kai užpuola sloga... O jeigu sloga užsitęsia, išplinta aukštyn į sinusus ir žemyn į bronchus, tuomet  gilus ir gaivus tyro oro gurkšnis tampa tikra palaima. Taigi, kuo pavojingos slogos komplikacijos ir kaip gydytis, jeigu jų nepavyko išvengti? 

Kad oras sušiltų ir išsivalytų, jis turi praeiti keletu nosies viduje esančių gleivine padengtų labirintų. Tai prienosiniai ančiai, lemiantys ne tik normalų kvėpavimą, bet ir reguliuojantys kaukolės ertmių ir atmosferos slėgį. Įvykus šių ertmių uždegimui diagnozuojamas sinusitas. 

Vaikų ir suaugusiųjų sinusai skirtingi

Kiekvienas žmogus turi keturias poras sinusų – prienosinių ančių. Trys poros – žandiniai, kaktiniai ir etmodaliniai – išsidėstę aplink nosį, ketvirtoji pleištinių sinusų pora yra giliai nosies ertmėje. Sinusai yra oro ertmės, kurios vystosi augant. Kaktiniai sinusai vaikams susiformuoja 7-9 metų, o pleištiniai auga ir pasiekia optimalų dydį maždaug apie 18-uosius gyvenimo metus. 

Metų laikai turi tiesioginės įtakos sinusitų – prienosinių ančių gleivinės uždegimų – pagausėjimui

Žiemą, pavasarį, esant virusinių infekcijų protrūkiui, peršalimams, virusai patenka į nosies gleivinę, išskiria įvairias aktyvias medžiagas. Dėl to gleivinė paburksta, pagausėja gleivių sekrecija, jos tampa tirštesnės. Paburkus gleivinei sumažėja natūralios angos. Dėl to gleivės, kurios turi ištekėti į išorę – nosies ertmę, ima kauptis sinusų viduje. Tai reiškia, kad sutriko normali sinusų veikla, dėl paburkusios nosies gleivinės kvėpuoti tampa daug sunkiau. Dalis gleivių nuteka į nosiaryklę, vargina kosulys.

Pati dažniausia sinusito priežastis – ne iki galo išgydyta sloga arba netinkamai gydytos ūmios virusinės peršalimo ligos. Dėl to nusilpsta imunitetas, organizmas nesugeba kovoti su virusais ir bakterijomis. Taip pat sinusų uždegimui įtakos gali turėti iškreipta nosies pertvara, lėtinė sloga, adenoidai, negydomos keturių viršutinių krūminių dantų šaknys. 

Sinusito simptomai

Bene 70-80 proc. atvejų slogą sukelia virusai. Negydoma ar tik gydoma simptomiškai, kaip antai nosies lašais, po 7-8 dienų sloga praeina. Tačiau daliai pacientų išsivysto bakterinė komplikacija, kuomet prie virusų pažeistos gleivinės prikimba bakterijos. Tai nutinka 5-10 proc. vaikų ir 0,2-2 proc. suaugusiųjų. Jeigu bakterijos patenka į sinuso vidų, prasideda pūlingo sekreto gamyba, dar labiau paburksta sinuso gleivinė. Sekretas negali išsivalyti iš prienosinių ančių, ima spausti sinusų gleivinę. Jeigu procesas vyksta žandų srities sinusuose, ima skaudėti galvą veido srityje. Esant kaktos sinusų uždegimui, galvą skauda pasilenkus. Juntamas nemalonus tempimo jausmas aplink nosies nugarėlę, nosies šaknį, spaudimas akių srityje. Esant pleištinių sinusų uždegimui vargina veriantis skausmas nuo galvos priekio iki pakaušio. Gali sutrikti uoslė.

Jeigu po kelias dienas trukusios slogos, būklė akivaizdžiai pablogėja, pakyla temperatūra virš 38° C, sustiprėja veido skausmai, dingsta uoslė arba jei sloga trunka pernelyg ilgai ir jos simptomai nemažėja po 7-10 d. galima įtarti bakterinį susirgimą. 

Ūminis sinusitas gali komplikuotis lėtiniu susirgimu

Ūminis sinusitas, kuriam būdingi du ar daugiau simptomų, trunka iki 12 savaičių. Be anksčiau minėtų simptomų, kaip antai nosies užgulimas ir/arba pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį, išskyros iš nosies ir/arba į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas veido srityje, uoslės susilpnėjimas ar netekimas, gali varginti ir kiti mažiau būdingi simptomai: perštėjimas ryklėje, gerklose, skausmas ryjant, kosulys, balso užkimimas, gali pakilti temperatūra.

Negydomas ūminis sinusitas gali komplikuotis lėtiniu susirgimu. Jeigu prienosinių ančių gleivinės uždegimas trunka ilgiau nei 12 savaičių, diagnozuojamas lėtinis sinusitas. Pastarajam būdingi tie patys simptomai kaip ir esant ūminiam, tačiau jie yra šiek tiek silpnesni, tarsi banguojantys: gali stiprėti ir silpnėti. Galvos skausmas nurimsta, tačiau lieka sunkumo jausmas, nosį užgula rečiau, dažniau – gulint, vargina gerklės perštėjimas, sausumas, skausmas ryjant. Tokia būklė dažnai užmigdo budrumą. Tad tik laiko klausimas, kada liga smogs vėl.

Išgydžius ūminį sinusitą ligoniai visiškai pasveiksta, jokių pakitimų gleivinėje nelieka. Esant lėtiniam uždegimui, sinusų gleivinė lieka sustorėjusi, natūralios sinusų angos pilnai neatsidaro, simptomai sumažėja, tačiau jie gali kartotis ir ateityje. Lėtinis sinusitas gali sutrikdyti širdies, inkstų, kepenų ir plaučių veiklą.

Sinusito gydymas

Ar ligonis serga sinusitu, otorinolaringologas nustato po apžiūros, jeigu kyla abejonių – atliekami papildomi tyrimai. Ūminis sinusitas beveik visuomet gydomas konservatyviai – vaistais. Kovojant su ūminiu sinusitu, optimaliausia būtų skirti vaistą, kuris veiktų sekretolitiškai (skystintų klampų sekretą), mažintų gleivinės uždegimą ir paburkimą, veiktų kaip dekongestantas, turėtų antibakterinį ir priešvirusinį poveikius. Toks vaistas yra SinupretJo sudėtyje yra gencijonų šaknų, raktažolių žiedų, rūgštynių žolės, šeivamedžių žiedų bei verbenų žolės veikliųjų medžiagų. Sinupret tabletės ir geriamieji lašai yra augalinis vaistas, vartojamas tirštam sekretui skystinti sergant ūminiu prienosinių ančių uždegimu (sinusitu) arba jo paūmėjimu sergant lėtine ligos forma. Geriamuosius Sinupret lašus gali vartoti vaikai nuo 2 metų. Taip pat yra ir dengtos Sinupret tabletės bei stipresnio poveikio Sinupret forte tabletės. Tabletes gali vartoti vaikai nuo 6 metų ir suaugusieji. Šie vaistai veikia kompleksiškai keletą sinusitui būdingų simptomų. Todėl pakanka vieno medikamento.

Sužinokite apie Sinupret daugiau www.sinupret.lt

Komentuoti