Rėmuo. Kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

Teksto dydis:

Rėmuo. Kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

2015 liep. 17 16:20

Rėmuo – nemalonus dalykas. Jis gali tik momentais „parūgštinti” gyvenimą, o gali ir labai varginti, ir jei priepuoliai pasireiškia naktį – laukia bemiegė naktis. Rėmuo kyla dėl to, kad sfinkteris (paprastai kabant, klapanas), esantis tarp skrandžio ir stemplės, nesusitvarko su savo funkcija ir praleidžia skrandžio sultis į stemplę. Sfinkteris ima blogai uždarinėti angą tarp skrandžio ir stemplės dėl dviejų priežasčių: dėl to, kad nusilpsta jo raumenys ir dėl to, kad žymiai padidėja skrandžio sulčių išsiskyrimas.

Jei rėmuo vargina dažnai ir kaskart pavartojus tam tikros grupės produktus, tai jau padidėjusio rūgštingumo požymis. Jei rėmens priepuoliai kartojasi dažniau nei du kartus per savaitę – jums reikia kvalifikuotos specialisto pagalbos. Tačiau daugeliu atveju rėmenį galima kontroliuoti, vengiant jį provokuojančių produktų. 

Taigi, kokie tai produktai? Susipažinkite:

Alkoholis

Alkoholis ne tik padidina skrandžio sulčių išsiskyrimą, jis kenkia ir stemplei – ji pasidaro jautresnė bet kokiai rūgščiai. Raudonas vynas – lyderis tarp alkoholinių gėrimų, jis labiausiai skatina rėmenį. 

Citrusiniai vaisiai

Citrusiniai vaisiai: greipfrutai, citrinos, apelsinai – turi daug rūgšties. Tokie produktai skatina išsiskirti daugiau skrandžio sulčių nei reikia įprastai, o jos savo ruožtu nukeliauja į stemplę ir sukelia rėmenį.

Riebus maistas

Riebiame maiste, taip pat ir įvairiuose rūkytuose gaminiuose yra ne tik daug riebalų, bet ir krakmolo, kurie lėtina virškinimo procesus, o dėl to gali atsirasti rėmuo.

Aštrus maistas

Kol kas dar vis ginčijamasi, ar aštrius patiekalus priskirti rėmenį provokuojančiam maistui, ar ne, ir kas yra rėmens kaltininkas – ar prieskoniai, ar pomidorų ir pipirų, kurie tikrai turi daug rūgšties, gausa, ypač tokiuose patiekaluose, kaip salsa.

Be to prie aštraus maisto priprantama. Kai žmogus pripranta valgyti aštriai, toks maistas gali ir nebekelti rėmens.

Padažai

Dauguma padažų – tai riebūs produktai. Taip pat kaip ir valgant riebų maistą, jie gali sulėtinti normalų virškinimą ir sukelti rėmenį. Jei jūs pastebite, kad organizmas į padažus reaguoja „griaužimu gerklėje”, atsisakykite jų ir gardinkite patiekalus įprastais užtaisais: grietine arba šalto spaudimo alyvuogių aliejumi.

Kofeinas

Kofeinas susilpnina sfinkterio (pertvaros) raumenis, todėl rūgštis lengviau patenka į stemplę ir štai jums vėl – rėmuo. Be to, kava pati yra didelio rūgštingumo šaltinis, todėl jei ji jums sukelia rėmenį, laikas pradėti gerti žalią arbatą.

Kaip užkirsti kelią rėmeniui ir kaip su juo kovoti?

Reikia šiek tiek pakeisti savo gyvenimo stilių. Pradėkite valgyti lėčiau, kruopščiai sukramtydami maistą, nepersivalgykite ir nevalgykite prieš miegą. Atsikratykite antsvorio, nes riebalinis audinys spaudžia skrandį. Venkite siaurų drabužių. Pavalgę tuoj pat nesilankstykite, bet ir negulėkite. Nekelkite sunkių daiktų, ypač jei reikėtų įtempti pilvo raumenis. Miegant galva turėtų būti pakelta 15-20 centimetrų. 

Stenkitės, kad jūsų maisto racionas būtų naudingesnis, sveikesnis ir dietiškesnis. Atsisakykite saldumynų – cukrus sudirgina stemplę ir skrandį, skatina išsiskirti skrandžio sultis. Kuo rečiau mėgaukitės šokoladu, nes jis beveik tuoj pat pakenkia sfinkteriui. Į savo valgiaraštį įtraukite neriebius mėsos sultinius, pieniškas sriubas ir pieno produktus. Ant jūsų stalo turi būti žiedinių kopūstų, morkų, bulvių. 

Galite naudoti ir specialius medicininius preparatus bei įvairius augalus ir žoles. Vienas iš natūralių kovos su rėmeniu būdų yra imbiero šaknis, kapsulės su ja absorbuoja skrandžio sulčių perteklių. Puikios priemonės nuo rėmens ėdimo yra šios vaistažolės: kadagys, širdažolė. 

O štai kokios yra liaudies išbandytos priemonės:

  • Į burną įsiberkite šiek tiek (apie 1 gramą) druskos ir su seilėmis rykite. Druska skatina išsiskirti fermentus, o jie apmalšina rėmenį.
  • Galite pabandyti ir kitą būdą. Nuskustą vidutinio dydžio bulvę supjaustykite mažais kąsneliais ir lėtai rykite vieną po kito. Dar efektyviau veikia ką tik išspaustos bulvių sultys. Jas reikia gerti mažais gurkšneliais.
  • Suvalgykite morką, tai taip pat puikus dalykas prieš rėmenį.
  • Padeda ir lygiomis dalimis sumaišytų mėtų, ramunėlių ir kiečių arbata.
  • Teigiama, kad rėmens atsikratyti galima kramtant avižas. Grūdus reikia kramtyti lėtai ir jų suvalgyti kuo daugiau. Jei neturite avižų, galbūt galite gauti saulėgrąžų. Jų sėklas reikia sukramtyti nelukštentas.

Testas

Atsakykite į klausimus ir nustatykite, ar jūsų skrandžio rūgštingumas padidėjęs. Pagal nurodytą skalę įvertinkite jums būdingų simptomų stiprumą ir dažnį.

Jei surinksite 12 ir daugiau balų, yra didelė tikimybė, kad jūsų skrandžio rūgštingumas padidėjęs. Prašome kreiptis į savo gydytooją arba vaistininką. 

Klausimai

Stiprumas

Dažnis

 

1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

Ar per pastaruosius vienus metus esate skundęsis rėmeniu, krūtinės ląstos skausmais, sirgę plaučių uždegimu ar patyrę kitokių nemalonių pojūčių krūtinės ląstos srityje ir gerklėje?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ar per pastaruosius vienus metus jums nors kartą buvo padidėjęs skrandžio rūgštingumas?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ar per pastaruosius vienus metus jums yra tekę pajusti skrandžio sulčių rūgštį burnoje?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiek kartų per pastaruosius vienus metus vartojote skrandžio sulčių rūgštingumą neutralizuojančius vaistus arba kitus vaistus nuo skrandžio ligų?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vertinimo kriterijai

Stiprumas Balai
Niekada 1
Simptomai nestiprūs, nelabai jaučiami 2
Simptomai jaučiami, bet galima iškentėti 3
Simptomai stiprūs 4
Labai stiprūs simptomai, visiškai pakeičia gyvenimo ritmą, skrandžio sulčių rūgštingumas padidėjęs, prireikia nedarbingumo atostogų 5
Dažnis Balai
Per pastaruosius 1 m. simptomų nebuvo 1
Rečiau kaip kartą per mėn. 2
Ne rečiau kaip kartą per mėn. 3
Ne rečiau kaip kartą per savaitę 4
ne rečiau kaip kartą per dieną 5

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (13)

Pedro 2016 rugp. 28 16:03

Žmogus, turintis kažkokių sveikatos problemų, ar tai lėtinių virškinimo organų (rėmuo, GERL ar kitų ligų, gali pasveikti, jeigu jis bus gydomas kaip vientisa sistema, o "neremontuojamas" kaip kokios detalės. Tai būtų tik simptominis gydymas, turintis tik trumpalaikį poveikį, nes nepašalinus priežasčių, ligos niekur nedings ir jų sąrašas kasmet, jei ne greičiau, didės. Tik natūralūs gydymo būdai yra nekenksmingi, neturintys šalutinio poveikio. Žmogus yra Gamtos dalelė ir tik joje yra viskas, ko reikia negaluojančiam organizmui, reikia tik žinoti kas gali padėti kiekvienu konkrečiu atveju. Rašykite, pasidalinsime mintimis ir patyrimu sveikatinimas.info@gmail.com

renata 2016 liep. 1 20:14

Uzvalgau ka nors is kart rugstys kyla skausmas neapsakomas.niekas nepafeda ir piena geriu.morka valgau.ka patartumet daryti

Saulius 2015 lapkr. 7 00:28

Įdomiai rašote - riebiame maiste daug krakmolo... Riebiame maiste daug riebalų, o ne krakmolo. Rašote, kad krakmolas kenkia, o jau toliau sakote, kad ant jūsų stalo visada turi būti bulvių. Betgi bulvėse taigi krakmolo labai daug! Kai rašote, bent galvojate? :)