Rėmuo. Kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

Teksto dydis:

Rėmuo. Kas jį sukelia ir kaip su juo kovoti?

2011.08.06 00:00

Rėmuo – nemalonus dalykas. Jis gali tik momentais „parūgštinti” gyvenimą, o gali ir labai varginti, ir jei priepuoliai pasireiškia naktį – laukia bemiegė naktis. Rėmuo kyla dėl to, kad sfinkteris (paprastai kabant, klapanas), esantis tarp skrandžio ir stemplės, nesusitvarko su savo funkcija ir praleidžia skrandžio sultis į stemplę. Sfinkteris ima blogai uždarinėti angą tarp skrandžio ir stemplės dėl dviejų priežasčių: dėl to, kad nusilpsta jo raumenys ir dėl to, kad žymiai padidėja skrandžio sulčių išsiskyrimas.

Jei rėmuo vargina dažnai ir kaskart pavartojus tam tikros grupės produktus, tai jau padidėjusio rūgštingumo požymis. Jei rėmens priepuoliai kartojasi dažniau nei du kartus per savaitę – jums reikia kvalifikuotos specialisto pagalbos. Tačiau daugeliu atveju rėmenį galima kontroliuoti, vengiant jį provokuojančių produktų. 

Taigi, kokie tai produktai? Susipažinkite:

Alkoholis

Alkoholis ne tik padidina skrandžio sulčių išsiskyrimą, jis kenkia ir stemplei – ji pasidaro jautresnė bet kokiai rūgščiai. Raudonas vynas – lyderis tarp alkoholinių gėrimų, jis labiausiai skatina rėmenį. 

Citrusiniai vaisiai

Citrusiniai vaisiai: greipfrutai, citrinos, apelsinai – turi daug rūgšties. Tokie produktai skatina išsiskirti daugiau skrandžio sulčių nei reikia įprastai, o jos savo ruožtu nukeliauja į stemplę ir sukelia rėmenį.

Riebus maistas

Riebiame maiste, taip pat ir įvairiuose rūkytuose gaminiuose yra ne tik daug riebalų, bet ir krakmolo, kurie lėtina virškinimo procesus, o dėl to gali atsirasti rėmuo.

Aštrus maistas

Kol kas dar vis ginčijamasi, ar aštrius patiekalus priskirti rėmenį provokuojančiam maistui, ar ne, ir kas yra rėmens kaltininkas – ar prieskoniai, ar pomidorų ir pipirų, kurie tikrai turi daug rūgšties, gausa, ypač tokiuose patiekaluose, kaip salsa.

Be to prie aštraus maisto priprantama. Kai žmogus pripranta valgyti aštriai, toks maistas gali ir nebekelti rėmens.

Padažai

Dauguma padažų – tai riebūs produktai. Taip pat kaip ir valgant riebų maistą, jie gali sulėtinti normalų virškinimą ir sukelti rėmenį. Jei jūs pastebite, kad organizmas į padažus reaguoja „griaužimu gerklėje”, atsisakykite jų ir gardinkite patiekalus įprastais užtaisais: grietine arba šalto spaudimo alyvuogių aliejumi.

Kofeinas

Kofeinas susilpnina sfinkterio (pertvaros) raumenis, todėl rūgštis lengviau patenka į stemplę ir štai jums vėl – rėmuo. Be to, kava pati yra didelio rūgštingumo šaltinis, todėl jei ji jums sukelia rėmenį, laikas pradėti gerti žalią arbatą.

Kaip užkirsti kelią rėmeniui ir kaip su juo kovoti?

Reikia šiek tiek pakeisti savo gyvenimo stilių. Pradėkite valgyti lėčiau, kruopščiai sukramtydami maistą, nepersivalgykite ir nevalgykite prieš miegą. Atsikratykite antsvorio, nes riebalinis audinys spaudžia skrandį. Venkite siaurų drabužių. Pavalgę tuoj pat nesilankstykite, bet ir negulėkite. Nekelkite sunkių daiktų, ypač jei reikėtų įtempti pilvo raumenis. Miegant galva turėtų būti pakelta 15-20 centimetrų. 

Stenkitės, kad jūsų maisto racionas būtų naudingesnis, sveikesnis ir dietiškesnis. Atsisakykite saldumynų – cukrus sudirgina stemplę ir skrandį, skatina išsiskirti skrandžio sultis. Kuo rečiau mėgaukitės šokoladu, nes jis beveik tuoj pat pakenkia sfinkteriui. Į savo valgiaraštį įtraukite neriebius mėsos sultinius, pieniškas sriubas ir pieno produktus. Ant jūsų stalo turi būti žiedinių kopūstų, morkų, bulvių. 

Galite naudoti ir specialius medicininius preparatus bei įvairius augalus ir žoles. Vienas iš natūralių kovos su rėmeniu būdų yra imbiero šaknis, kapsulės su ja absorbuoja skrandžio sulčių perteklių. Puikios priemonės nuo rėmens ėdimo yra šios vaistažolės: kadagys, širdažolė. 

O štai kokios yra liaudies išbandytos priemonės:

  • Į burną įsiberkite šiek tiek (apie 1 gramą) druskos ir su seilėmis rykite. Druska skatina išsiskirti fermentus, o jie apmalšina rėmenį.

  • Galite pabandyti ir kitą būdą. Nuskustą vidutinio dydžio bulvę supjaustykite mažais kąsneliais ir lėtai rykite vieną po kito. Dar efektyviau veikia ką tik išspaustos bulvių sultys. Jas reikia gerti mažais gurkšneliais.

  • Suvalgykite morką, tai taip pat puikus dalykas prieš rėmenį.

  • Padeda ir lygiomis dalimis sumaišytų mėtų, ramunėlių ir kiečių arbata.

  • Teigiama, kad rėmens atsikratyti galima kramtant avižas. Grūdus reikia kramtyti lėtai ir jų suvalgyti kuo daugiau. Jei neturite avižų, galbūt galite gauti saulėgrąžų. Jų sėklas reikia sukramtyti nelukštentas.

Testas

Atsakykite į klausimus ir nustatykite, ar jūsų skrandžio rūgštingumas padidėjęs. Pagal nurodytą skalę įvertinkite jums būdingų simptomų stiprumą ir dažnį.

Jei surinksite 12 ir daugiau balų, yra didelė tikimybė, kad jūsų skrandžio rūgštingumas padidėjęs. Prašome kreiptis į savo gydytooją arba vaistininką.

Klausimai Stiprumas Dažnis
  1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
Ar per pastaruosius vienus metus esate skundęsis rėmeniu, krūtinės ląstos skausmais, sirgę plaučių uždegimu ar patyrę kitokių nemalonių pojūčių krūtinės ląstos srityje ir gerklėje?                    
Ar per pastaruosius vienus metus jums nors kartą buvo padidėjęs skrandžio rūgštingumas?                    
Ar per pastaruosius vienus metus jums yra tekę pajusti skrandžio sulčių rūgštį burnoje?                    
Kiek kartų per pastaruosius vienus metus vartojote skrandžio sulčių rūgštingumą neutralizuojančius vaistus arba kitus vaistus nuo skrandžio ligų?                    
Balai                    
Iš viso                    

Vertinimo kriterijai

Stiprumas

Balai

Niekada

1

Simptomai nestiprūs, nelabai jaučiami

2

Simptomai jaučiami, bet galima iškentėti

3

Simptomai stiprūs

4

Labai stiprūs simptomai, visiškai pakeičia gyvenimo ritmą, skrandžio sulčių rūgštingumas padidėjęs, prireikia nedarbingumo atostogų

5

Dažnis

Balai

Per pastaruosius 1 m. simptomų nebuvo

1

Rečiau kaip kartą per mėn.

2

Ne rečiau kaip kartą per mėn.

3

Ne rečiau kaip kartą per savaitę

4

ne rečiau kaip kartą per dieną

5

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (7)

Salvijus 2014.11.08 17:32

Kreipiuosi į tuos, kurie jau eilę metų negaluoja ir skundžiasi įvairiomis virškinimo organų ligomis ir ne tik jų ir ieško pagalbos, patarimų, bet jų negauna. Kreipiuosi į tuos, kurių tėvai, artimieji, draugai, pažįstami serga, neretai ir labai sunkiai, o galėtų Jiems padėti. Kreipiuosi į tuos, kurie jau prarado pasitikėjimą gydytojais, vartojamais cheminiais preparatais, kurie jau nebepadeda. Kreipiuosi į tuos, kurie dar yra pakankamai sveiki ir energingi ir norėtų išlikti tokiais iki gilios senatvės. Kreipiuosi į tuos, kurie norėtų pagerinti savo ir artimųjų žmonių sveikatą biologiškai aktyviais maisto papildais. Kreipiuosi į tuos, kurie norėtų įkurti savo verslą ir pagerinti savo finansinę padėtį. salavijasp@gmail.com

Pedro 2014.07.24 18:53

Skrandžio ligos dažniausiai atsiranda dėl sutrikusio vožtuvo tarp skrandžio ir dvylikapirštės žarnos darbo. Jeigu šis vožtuvas gerai neužsidaro, į skrandį iš dvylikapirštės žarnos ir tulžies pūslės patenka labai stiprus šarminis turinys. Sutrinka virškinimas, atsiranda nemalonūs simptomai, pūtimas, skausmas, nes šarminis turinys labai degina skrandžio gleivinę, o tęsiantis taip ilgiau, gali atsirasti ir erozija, opaligė. O sutrikus skrandžio ir stemplės vožtuvo darbui, yra dirginama stemplė, nes patenka į ją skrandžio rūgštys, kurios ir sukelia rėmenį, deginimą, bei kitus nemalonius pojūčius. Vožtuvų sutrikimai medikamentais neišgydomi. Vaistai, mažinantys skrandžio sulčių rūgštingumą tik laikinai sumažina nemalonius simptomus. Gaila, kad negalvojama, kaip nukenčia kepenys ir kiti organai. Yra priemonių minėtiems negalavimams įveikti ir be jokio pašalinio poveikio kitų organų sveikatai. Tai netradicinėje medicinoje taikomi būdai. Rašykite adresu sveikatinimas.info@gmail.com ir išsiaiškinsime.

D. 2011.01.12 09:09

Nexium tikrai labai geri vaistai. As isgeriau dvi pakuotes. Dar buvo akcija, pardave be jokio recepto, sako kiek jums pakuociu ir kokio stiprumo :))) O soda tai baisu, ji neutralizuoja rugsti, bet to pasekoje susidaro angliarugste ir skrandis gali plysti.

Video