Probiotikai gali apsaugoti nuo antibiotikų sukeliamo viduriavimo

Teksto dydis:

Probiotikai gali apsaugoti nuo antibiotikų sukeliamo viduriavimo

2013 birž. 5 12:51

Vartojant gerąsias bakterijas probiotikus galima apsisaugoti nuo viduriavimo, kurį dažnai sukelia sunkiai infekcijai esant vartojami antibiotikai, rodo anksčiau atliktų tyrimų apžvalga. 

„Mes nustatėme, kad antibiotikus vartojusiems vyresnio amžiaus pacientams ligoninėse ar globos namuose tam tikri probiotikai gali smarkiai sumažinti tikimybę patirti Clostridium difficile bakterijos sukeliamą viduriavimą“, sako tyrimo vadovas dr. Bradley Johnston iš Toronto vaikų ligoninės tyrimo instituto. 

Antibiotikus vartojantiems asmenims - ypač tiems, kas gydomas ligoninėje, kyla pavojus netekti dalies žarnyne gyvenančių gerųjų bakterijų, o tai leidžia išvešėti Clostridium difficile bakterijai. 

Apskritai, Clostridium difficile infekcija siejama su sunkesne ligos eiga, didesniu mirštamumu ir daugiau sveikatos  komplikacijų. Paprastai ši infekcija iššaukia skrandžio dieglius ir viduriavimą, o itin sunkiais atvejais sukelia gaubtinės žarnos uždegimą. 

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, dėl Clostridium difficile sukeltų komplikacijų kasmet miršta apie 14 tūkstančių amerikiečių, praneša „Reuters Health“. 

Tarptautinis medicinos mokslininkų susivienijimas „Cochrane Collaboration“ išanalizavo 23-jų tyrimų duomenis apie 4213 suaugusiuosius ir vaikus, kurie vartojo antibiotikus. Naudoti tyrimai, kurių dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes – kurie su antibiotikais vartojo probiotikus ir kurie  vartojo tik antibiotikus.  

Apskritai nustatyta, kad probiotikų vartojimas nesumažino kiekio asmenų, kuriems išvešėjo Clostridium difficile – tokių abejose grupėse buvo po 13 proc., tačiau probiotikai lėmė žymiai retesnį viduriavimą. 

Tik 2 proc. vartojusiųjų probiotikus ištiko viduriavimas, palyginti su 6 proc., kurie probiotikų nevartojo. 

Dr. Shira Doron, kuri šiame tyrime nedalyvavo, tačiau nagrinėja probiotikų poveikį, sako, kad gautieji rezultatai atitinka ankstesniuosius, tačiau pastebi, kad  tokį teigiamą poveikį negalima priskirti visiems probiotikams. 

„Kiekvienas probiotikų tipas turi skirtingų savybių ir veikimo būdų. Manau, kad būtų klaidinga iš šios apžvalgos padaryti išvadą, kad gali pirkti bet kokius probiotikus ir juos vartoti“, sako epidemiologė dr. S. Doron, kuri dirba Bostono prestižiniame Tufts medicinos centre. 

Dr. B. Johnson sako, kad daugiausia naudos pacientams suteikė probiotikai Saccharomyces boulardii ir Lactobacillus acidophilus, vartojamas kartu su Lactobacillus casei. 

Mokslininkai gerųjų bakterijų naudą žmogaus sveiktai ėmė nagrinėti maždaug prieš šimtą metų. 

Dabar probiotikai suprantami kaip kuo įvairiausios gerosios bakterijos, kurios mažina žalingų (patogeniškų) mikroorganizmų populiaciją žmogaus organizme, gerina savijautą ir stiprina imuninę sistemą. Žodis probiotikas graikų kalba reiškia „gyvenimui“. 

Komentuoti